داشتن نگاهی آگاه به زمان، بهترین درس ما از آوینی

 يك فيلمساز سينما و تلويزيون گفت: نگاه شهيد آوينی تنها به يك زمان خاص منتهی نمی‌شود، بلكه در تمامی دوران می‌توان از انديشه‌های اين شهيد برای رواج سينمای ارزشی و انقلابی بهره برد.

نادر طالب‌زاده، كارگردان سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، با بيان مطلب فوق درباره شهيد آوينی، تصريح كرد: من نگاه اين شهيد بزرگوار را نگاهی عام می‌‌دانم كه برداشتی عرفانی از انقلاب اسلامی دارد.

وی افزود: نگاه عرفانی شهيد آوينی را هر كسی كه در سينما و تلويزيون كار می‌كند قادر است ادامه دهد، به همين دليل می‌گويم اين تفكر زنده است و می‌تواند در آثار ما جاری باشد. نكته ديگر اينكه معتقدم نگاه آوينی، نگاهی آگاه به زمان است؛ ويژگی كه سفارش انبياست و می‌تواند بهترين درسی باشد كه ما از آوينی می‌آموزيم.

اين سينماگر با بيان اينكه ادامه راه شهيد آوينی لزوما به معنای تقليد از كارهای وی نيست، گفت: هر اثری قادر است با شكل و ساختار خاص خود به نوعی تفكر آوينی را الگو قرار دهد. برای مثال در مستندی كه درباره شهيد باقری ساخته شد يا برنامه «راز» می‌شود به خوبی نگرش و انديشه‌های شهيد آوينی را مشاهده كرد.

وی در بخش ديگری از سخنان خود تصريح كرد ما ارزش آدم‌هايی نظير آوينی را در زمانی كه زنده‌‌اند نمی‌دانيم، گفت: متأسفم از اينكه در زمان حيات اين شهيد حتی يك مصاحبه از وی از سيما پخش نشد، اما بعد از شهادتش برايش يادواره‌های متعددی برگزار شد.

طالب زاده درباره مستند «روايت فتح» نيز چنين گفت: اين مجموعه تكرارنشدنی به درستی توانست لحظه‌ها را ثبت كند، حتی بايد گفت كه اين اثر آوينی توانست به درستی انفجار نوری كه در دفاع مقدس روی داده بود را تصوير كند؛ كاری كه در كمتر كاری می‌شد، مشاهده كرد.

انقلاب اسلامی ماهيت ايران را تغيير داد

اين سينماگر در پايان درباره نوع نگاه شهيد آوينی به انقلاب اسلامی خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامی ماهيت ايران را تغيير داد، البته اين تغيير منتهی به ايران نشد، بلكه درك ما را نسبت به اسلام، عوض كرد؛ اسلامی واقعی كه به واسطه انديشه‌های حضرت امام (ره) پرورش يافته بود. آوينی اين موضوع را درك كرده بود و به درستی مبلغ انديشه‌های اسلامی شده بود كه امام خمينی (ره) آن را به جهانيان عرضه كرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 8 =