داوود امیریان زندگی‌نامه داستانی حضرت عباس(ع) را می‌نویسد

امیریانبه گزارش صبح هنر، داوود امیریان نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌،  از تألیف زندگی‌نامه حضرت عباس(ع) برای گروه سنی نوجوان خبر داد و گفت:‌این اثر از سوی انتشارات سوره‌مهر منتشر می‌شود و هم‌اینک در حال بازنویسی است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در ادبیات کودک و نوجوان ما اثری در این زمینه منتشر نشده و یا اگر مواردی وجود داشته باشد‌، بسیار کلی خواهد بود‌، گفت:‌ شخصیت حضرت عباس (ع) همواره تنها در کربلا و عاشورا آن هم در سایه روایت شده است،‌  در آثار تاریخی نیز وضع به همین منوال است و اساسا‌ د رمنابع موجود چیزی درباره کودکی ایشان وجود ندارد، جز یکی دو مطلب درباره ولادت ایشان و روایت بوسیدن دو دستش از سوی حضرت علی(ع) که سندیت ضعیفی دارد.

امیریان تصریح کرد:‌ حتی اطلاعاتی از تعداد فرزندان و همسران حضرت عباس(ع) در تاریخ به صورت مشخص وحود ندارد‌، کتاب‌های مقاتل موجود نیز جز چند نمونه چندان قابل اعتنا نیستند چرا که مقتل از زاویه دید لشکر عمر و سعد نوشته شده است بنابراین این افراد برای اینکه خود را نجات دهند،‌ دروغ‌های بسیاری گفته‌اند.

وی با اشاره به منابع مورد استفاده در نگارش این اثر گفت:‌ کتاب‌های «العباسیه» و «مقتل» مرحوم مقرن‌، کتاب «العباس» اثر آیت‌الله شوشتری و لهوف از منابع اصلی مورد استفاده هستند که من از مراجع نیز تأیید آن‌ها را گرفته‌ام.

این نویسنده ادبیات طنز دفاع مقدس با بیان این مطلب که زندگی‌نامه حضرت عباس به صورت داستانی و بدون دخل و تصرف نوشته می‌شود،‌ گفت:‌تلاش کرده‌ام تنها از ابزار داستان برای جذابیت متن بهره بگیرم‌، در این کتاب به نوادگان و نسل باقی‌مانده از حضرت عباس(ع) نیز اشاره کرده‌ام‌، نسلی که از ایشان می‌ماند،‌ نسل بسیار درخشانی است، یکی از نواده‌ها راوی حدیث می‌شود،‌ که حتی اهل تسنن نیز بسیار او را قبول دارند،‌ دیگری والی منصف مکه می‌شود.

امیریان با بیان این مطلب که لازم است ادبیات دینی ما بیشتر به زوایای پنهان زندگانی حضرت عباس(ع) بپردازد،‌ گفت: حضرت عباس علاوه بر دلیری و شجاعت‌، بسیار دانشمند و باسواد بوده‌اند‌، که این بعد از شخصیت ایشان کمتر توجه شده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

36 − = 34