در هفته کتاب آموزش و پرورش را دریابیم

سعید بیابانکی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس با اشاره به تاثیرات مثبت برگزاری هفته کتاب در کشور اظهار داشت: در چند سال گذشته با برنامه‌ریزی‌های خوبی که در این زمینه صورت گرفته است، همه ساله با نزدیک شدن به هفته کتاب، شاهد نوعی شور و شوق در بین اهالی فرهنگ خاصه اهالی کتاب هستیم. باید در هفته کتاب فکری به حال وضعیت مطالعه در آموزش و پرورش داشت و وضعیت فرزندان این آب و خاک را دریافت.

شاعر غزل سرای کشورمان با انتقاد از عمکرد آموزش پرورش در رابطه با عدم توجه جدی به کتاب و تلاش در راستای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در دانش آموزان افزود: به عقیده من عمکرد آموزش و پرورش در کشور ما به گونه‌ای است که با تمام توان در مقابل کتاب و کتاب خوانی قرار گرفته است. به گونه‌ای که کمتر دانش آموزی را می‌بینید که به جز مطالعه کتب درسی به خواندن کتاب‌های دیگر میل رقبتی داشته باشد و پس از دوران مدرسه و ورود به دانشگاه با افرادی مواجه هستیم که در طول دوران 12 ساله تحصیل در مدارس هیچ گونه شواهدی دال بر عادت به مطالعه در آن‌ها دیده نمی‌شود.

این شاعر طنزپرداز کشورمان گفت: این قضیه حتی در میان نخبگان دانش آموزی که رتبه‌های برتر کنکور را به دست می‌آورند هم دیده می‌شود. این معضل در سیستم آموزش و پرورش ما باید مورد بررسی قرار گیرد. یکی از دلایلی که به نظر می‌رسد در به وجود آمدن چنین وضعیت دخیل است سیستم کهنه و قدیمی آموزشی کشور است که در آن معلم به صورت متکلم وحده برای دانش آموزان سخنرانی می‌کند.

بیابانکی افزود: ما چند مدرسه در سطح کشور داریم که به کتابخانه‌ای مناسب و با منابع خوب و کافی مجهز هستند و یا اگر هم به ندرت چنین امکانی وجود داشته باشد سیستم آموزشی ما دانش آموزان را به استفاده از آن ترغیب نمی‌کند.

وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش با اشاره به عمکرد ضعیف صدا و سیما در مواجه با مقولات فرهنگی به ویژه کتاب خاطر نشان کرد: با توجه به نفوذ رسانه ملی در کشور انتظار می‌رود از ظرفیت‌های موجود در این رسانه به ویژه سیما استفاده مطلوب‌تری بشود. برای نمونه می‌توان آیتم‌های 10 تا 15 دقیقه‌ای را در خلال برنامه‌های پر بیننده ترتیب داد به نحوی که در آن کتابی را  معرفی کرده و با حضور کارشناس همان حوزه اطلاعات کوتاه و مفیدی را در اختیار مخاطبان قرار دهد. و یا در برنامه‌های که در قالب مناظره، گفت‌وگو و یا با رویکردی اینچنینی برگزار می‌شود به مقوله کتاب و کتابخوانی و معضلات آن نیز پرداخته شود. به طور کلی خلا کارهای از این دست در رسانه ملی مشهود است.

سعید بیابانکی با ابراز خرسندی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط نهاد کتابخانه‌ها در ترغیب و تشویق عموم مردم به مطالعه افزود: خوشبختانه نهاد کتابخانه‌ها با بهره گیری از نظرات کارشناسی اهالی فن در حوزه کتاب و مطالعه همگانی اقدامات و ابتکارت جالبی داشته است. طرح ایستگاه مطالعه یکی برنامه‌های بود که با استقبال خوبی مواجه شده است. من بارها خودم در فرودگاه از این امکان فراهم شده توسط نهاد استفاده کرده‌ام و از نزدیک شاهد استقبال خوب مردم بوده‌ام. امیدوارم نهاد با توسعه این طرح و همچنین عملیاتی کردن برنامه‌های از این دست بتواند قدم مهمی در رشد سرانه مطالع در کشور بردارد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1