دوره «آفتاب‌گردان‌ها» و حرکت به سمت عدالت فرهنگی/ مودب، سیار و عرفان پور از چهارمین اردوی آموزشی شهرستان ادب گفتند

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، نشست خبری چهارمین دوره اردوی آموزشی شعر انقلاب اسلامی (آفتاب‌گردان‌ها) صبح امروز شنبه با حضور علی محمد مودب، میلاد عرفان‌پور و محمدمهدی سیار در محل موسسه فرهنگی – هنری شهرستان ادب برگزار شد.

مودب: شعر ستون خیمه هنرهای انقلاب است

در ابتدای این نشست علی محمد مودب، مدیر موسسه شهرستان ادب با اشاره به برگزاری چهارمین دوره آفتاب‌گردان‌ها گفت: شعر ستون خیمه هنرهای انقلاب است. شعر مسائل انسانی و جهانی را پیگیری می‌کند که اگر دیگر هنرها نیز به این چنین مسائلی بپردازند وضعیت هنر ما بسیار درخشان‌تر خواهد شد. شعر ساده‌ترین و جدی‌ترین برخورد ما با خودمان است. شعر فقط نیاز به صدق، دل شکسته و تامل با خودمان دارد.

وی با اشاره به اینکه هر جا که انسان حضور دارد شعر هم در آن با قدرت شکل گرفته است، گفت: اکنون بیشترین آمار فعالیت هنری ما در عرصه شعر است. شاعران ما از صادق‌ترین و برترین راویان حقیقت جاری در جامعه ما هستند که آن حقیقت‌ها را رصد کرده و درباره آن می‌نویسند.

مودب ادامه داد: شعر علیرغم اینچنین ارزش‌هایی که برای ما داشته و بخشی از آنها ذکر شد متاسفانه به خوبی شناخته نشده و نگاه به شعر مقطعی است و بودجه‌محور است در حالیکه شعر باید برنامه‌محور باشد. در این نوع نگاه ما منتظر هستیم تا که بودجه بیاید و پس از آن برنامه‌ای اجرا شود. این برنامه‌ها قاعدتا کم‌اثر و بی‌نتیجه خواهد بود. بهترین برنامه آن است که در کنار اهالی ادب باشد.

مهمترین مقدمه عدالت، عدالت فرهنگی است

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست با اشاره به مقوله عدالت فرهنگی گفت: مهمترین مقدمه عدالت، عدالت فرهنگی است و ما وقتی روایت خودمان را از زندگی داشته داشته باشیم، آن وقت است که می‌توانیم حق خودمان را در جاهای دیگر هم بگیریم. من خودم از مناطق محروم در کنکور شرکت کردم اما در این اردوها شگفت‌زده شدم که از یکی از روستاهای دورافتاده و محروم تربت‌جام هم در این اردو عضو داریم و ما در سال‌های آینده از این ظرفیت‌ها بسیار خواهیم شنید در حالی که ادبیات پیش از این برای اقشار متوسط به بالای جامعه بود.

وی همچنین از توجه مقام معظم رهبری به اقدامات موسسه شهرستان ادب تشکر کرد و گفت: از دقت و لطف مقام معظم رهبری باید تشکر کرد که فعالیت‌های ناچیز ما را دیده و بیان کرده و نگاه ایشان ثروتی است که باید شکرگذار آن بود.

مدیر موسسه شهرستان ادب در پایان سخنان خود گفت: ولی همزمان باید گفت که مدیران فرهنگی ما در کجا هستند. متاسفانه بسیاری از این آقایان نام موسسه‌ای مثل ما را نشنیده‌اند. جوانانی هم هستند که در حوزه‌های دیگر در حال فعالیت‌اند اما مدیران سرگرم فضاهای دیگری هستند.

عرفان پور: «آفتاب‌گردان‌ها» پذیرای چهره‌های آینده‌دار ادبیات ایران و انقلاب است

میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر شعر موسسه شهرستان ادب نیز در ادامه این نشست با اشاره به برخی از آمار حاضرین شرکت کننده در چهارمین دوره آموزشی شعر انقلاب اسلامی، گفت: شعر والاترین و پاکترین هنر ایرانیان در طول تاریخ بوده است و در طول تاریخ هم از بسیاری از گزندها در امان بوده و بیشترین خدمات را داشته است.  در گفتمان انقلاب اسلامی شعر گفتمان بالایی دارد و اکنون ما باید تلاش کنیم تا آن جایگاه دوباره احیاء شود.

بودجه های که به گنداب ریخته می شود

او در ادامه با اشاره به خلاهای شعر امروز گفت: در بحث شعر دو دیدگاه وجود دارد که در آن نیز خلأهایی دیده می‌شود. اول اینکه بودجه برای شعر نیست و کفاف فعالیت شعری ما را نمی‌دهد و دیگر اینکه بودجه موجود درست استفاده نمی‌شود، اگر بودجه‌های شعر را به رودخانه‌ای تشبیه کنیم باید گفت که بخش عمده‌ای از این رودخانه به گنداب‌ها ریخته می‌شود و یا صرف پر کردن استخرهای شخصی می‌شود و یا در نهایت چند باغچه با آن آبیاری می‌شود در حالی که بودجه ما در شعر باید صرف آبرسانی به مزارع شعر امروز شود تا استعدادهای شعر ما رشد کند.

ما می خواهیم بودجه های ادبی را خرج رویش جوانه ها کنیم

عرفان‌پور با اشاره به بودجه‌هایی که در موسسه شهرستان ادب صرف می‌شود، ادامه داد: ما در شهرستان ادب به خصوص در دوره آفتاب‌گردان‌ها می‌خواهیم که بودجه‌های ادبی را صرف پرورش جوانه‌ها کنیم. اگر این جوانه‌ها آبیاری نشوند خشکیده و به شکوفایی نمی‌رسند. دوره‌های آفتاب‌گردان‌ها سیر رو به رشد و مبارکی داشته است. مقام معظم رهبری هم در دیدار با شاعران نیز به این دوره‌ها تاکید کرده و ما صحبت ایشان را عزیز دانسته و واقعا انرژی و انگیزه ما را برای ادامه راه تقویت کرد.

برنامه های چهارمین دوره ی آفتاب گردان ها

مدیر دفتر شعر شهرستان ادب با اشاره به اینکه چهارمین دوره اردوی آفتاب‌گردان‌ها 13 الی 16 مرداد ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود، گفت: در این دوره در کنار اعضای دوره چهارم آفتاب‌گردان‌ها ما میزبان تعداد قابل توجهی از اساتید هستیم. همچنین 12 نفر از چهره‌های برجسته شعر جوان هم در این دوره حضور داشته و 10 نفر از دبیران استانی شهرستان ادب نیز به عنوان کارشناس در کنار شاعران جوان خواهند بود.

وی همچنین به برخی از برنامه‌های این دوره اشاره کرد و گفت: در چهارمین دوره اردوی آفتابگردان‌ها کلاس‌های تئوری ادبیات، کارگاه‌های نقد شعر، کارگاه‌های فرهنگی و همچنین برخی از برنامه‌های جنبی مانند زیارت امام رضا (ع) و حضور بر سر مقبره‌های فردوسی و محمد قهرمان در طوس هم از برنامه‌های این دوره است. ما پذیرای استعدادی نابی در این دوره چهارم بودیم و به این باور رسیده‌ایم که این افراد بسیار چهره‌های آینده‌داری برای ادبیات ایران و انقلاب خواهند بود. قرار است اردوی پایانی دوره چهارم نیز در زمستان برگزار شود.

عرفان‌پور با اشاره به اینکه در این دوره 75 نفر از حاضرین از اعضای دوره آفتاب‌گردان‌ها هستند، گفت: 20 نفر از این اعضا از افراد دوره تکمیلی ما بوده و از شاخص‌ترین اعضای چند دوره گذشته ما هستند. همچنین در این دوره کلاس‌هایی با عنوان شناخت سعدی با حضور قربان ولیئی، شناخت شعر جوان با حضور محمدحسین نعمتی، آسیب‌شناسی شعر جوان امروز با حضور اسماعیل امینی و شعر نیمایی و نوگرایی با حضور مرتضی امیری اسفندقه برگزار می شود. همچنین شاعران و اساتیدی همچون سعید بیابانکی، ناصر فیض، مصطفی محدثی و محمدکاظم کاظمی در این اردو حضور خواهند داشت و همچنین شاعران جوانی همچون جلیل صفربیگی، مهدی جهاندار، حامد عسکری، رضا شیبانی، غلامرضا بکتاش و … برای اولین بار در این اردو حضور پیدا می‌کنند.

برگزاری شب شعر واقعه گوهرشاد در مشهد

این شاعر در پایان گفت: در مباحث فرهنگی هم در خدمت وحید جلیلی و یکی از بازماندگان غواصان شهید خواهیم بود. همچنین در این اردو که با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد برگزار می‌شود، شب شعر واقعه گوهرشاد نیز با حضور جمع کثیری از شاعران اجرا خواهد شد.

سیار: دوره آفتاب گردان ها حرکت به سوی عدالت فرهنگی است

همچنین محمدمهدی سیار در بخش دیگری از این نشست گفت: اگر کمی دقت شود همین اردو به اندازه جشنواره‌های پر اسم و رسم‌دار خواهان دارد. البته درست نیست که ما از برنامه‌ای که اجرا کرده‌ایم تعریف کنیم و بیش از آنکه ما صحبت کنیم این خود اساتید، رسانه‌‌ها و شرکت‌کنندگان اردو هستند که حرف‌هایشان باید شنیده شود. آنچه ما از این دوره‌ها برآورد می‌کنیم در واقع موفقیت نسبی در راه‌اندازی یک فضای جدید در ادبیات کشور است این اتفاق فقط برگزاری یک اردو، جمع‌کردن شعر و نقد آثار نیست بلکه فضای جدیدی را باز کرده که شاید مهمترین آن عدالت فرهنگی باشد. در این راه دانش‌آموزان و علاقه‌مندانی حضور پیدا کرده‌اند که با استعداد خودشان کار را شروع کرده و اکنون از امکاناتی برخوردار می‌شوند که شاید ساکنان مرکز هم از آن برخوردار نباشند.

وی افزود: این کار حرکت به سوی عدالت فرهنگی است. ما از سیستان گرفته تا خراسان شمالی و از آذربایجان غربی تا خوزستان و شهرهای مرکزی ایران در این دوره شاعرانی را داریم. از فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف در این دوره حضور داشته و تنوع خوبی در بین شرکت‌کننده‌ها وجود دارد. واقعا شکل‌گیری و نمایش استعدادهای ادبی بسیار شیرین و لذت‌بخش است و لذت آن کشف مضمون بدیع هم برای شاعر است. اکنون شیرینی شعرهای تازه و ناب از این استعدادهای نوجوان و جوان تا مدت‌ها در کام ما می‌ماند و البته برای دوام و رسیدن به ثمره آن راه بسیار طولانی را در پیش دارد و ما در کنار شادی‌ای که احساس می‌کنیم، احساس نگرانی از آینده هم همراه ما می‌شود که آیا ما می توانیم این استعداد آنها را در دوره‌های طولانی مدت آموزش قرار دهیم؟

فعالیت‌های موثر یک موسسه در طبقه چهارم بدون آسانسور

سیار ادامه داد: اکنون آب‌باریکه‌ای باز شده و بیش یک سال هم ادامه پیدا می‌کند. موسسه شهرستان ادب یک موسسه کوچک در طبقه چهارم یک ساختمان بدون آسانسور است. امکانات مادی ما فعلا در همین حد است و امیدواریم که این آب باریکه و راهی که باز شده با نظر مردم و رسانه‌ها به یک رودخانه و جنات تجری مبدل شود و برکات آن باقی بماند و می‌توان با این استعدادهای به قله‌های ادب فارسی چشم دوخت و این امید را داشت که شعر فارسی باز هم در جهان دیده شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1