دومین فروشگاه انتشارات سوره مهر افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، دومین فروشگاه انتشارات سوره مهر صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه‌زاده رئیس انتشارات سوره مهر، علیرضا قزوه، فاضل نظری، ناصر فیض و جمعی از شاعران و نویسندگان افتتاح شد.

* خاموشی: سوره مهر پرچم دار بحث ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است/ اگر پیام شهدا عمیق نبود امروز دشمنی با ما نو به نو انجام نمی‌شد

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این مراسم ضمن اشاره به بازگشت شهدای غواص و همزمانی آن با این مراسم گفت: این شهدا برای ما پیام زیبایی دارند.

وی با بیان اینکه سوره مهر پرچم دار بحث ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است، عنوان داشت: امیدوارم که همیشه موضوع انقلاب اسلامی را جدی بگیریم و به آن توجه ویژه داشته باشیم و آن را همواره در اندیشه اهالی قلم زنده نگه داریم. چرا که اگر انقلاب به قوت خود نبود و اگر پیام شهدا عمیق نبود امروز دشمنی با ما نو به نو انجام نمی‌شد.

حجت‌الاسلام خاموشی ضمن تاکید بر این مطلب که پیام انقلاب اسلامی در جهان معاصر پذیرنده دارد و تاکید بر اینکه باید در این زمینه روشنگری بیشتری انجام دهیم ادامه داد: دلیل دشمنی دشمنان امروز نیز همین قضیه است. امروز دشمنی دشمنان وهابی و تکفیری با فرهنگ اهل بیت این است آنها نمی‌خواهند این فرهنگ در جهان پذیرنده داشته باشد. در این فضا امام ما به عنوان یک مرجع شیعه قیام کرد و احکام اسلامی تعطیل شده را دوباره به یاد آورد و خودش حکومتی را براساس تصدی ولی فقیه تأسیس کرد. ایشان از همان زمان که وارد ایران شدند و فرمودند که من دولت تعیین می‌کنم برهمین امر اشاره کرده بودند.

وی در ادامه در این زمان جهان با پدیده‌ای با عنوان مرجعیت شیعه که در اداره جامعه توانمند است و می‌تواند مردم را گسیل کند مواجه شده است گفت: امروز تلاش دشمنان این است که به این پیام ضربه بزنند. دیگر پیام انقلاب حرّیت، آزادگی و توانمندی مبارزه با نظام سلطه است خوب راست نگاهی به جنگ شش روزه اعراب با اسرائیل داشته باشیم آن موقع جمال عبدالناصر موشک ظافر داشت اما جرئت شلیک آن را نداشت این درحالی بود که اسرائیل تمام صحرای سینا را در اختیار خود گرفته بود. امروز بعضی از گروه‌ها نظام اسرائیل را به خطر انداختند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به گروه‌هایی که از چشمه انقلاب اسلامی سیراب می‌شوند اشاره کرد و حرکت و مسیر امام را پیامی برای مقابله با نظام سلطه و سرمایه داری دانست و ادامه داد: امروز در سوریه، عراق و یمن مردم همان جا هستند که علیه استکبار قیام کردند. دیگر این طور نیست که آدم‌ها از جای دیگری برای مبارزه به این کشورها بروند.

این مقام مسئول ادامه سخنان خود را به رسالت سوره مهر مربوط دانست و تصریح کرد: افتخار سوره مهر این است که در راستای اشاعه مفاهیم بلند انقلاب، دفاع از آرمان‌ها و تولید اندیشه در این زمینه مشغول است. خاموشی به کثرت کتابفروشی در خیابان انقلاب و غیبت سوره مهر اشاره کرد و گفت: در خیابان انقلاب به مقدار زیادی فرهنگ مکتوب به صورت روزانه مبادله می‌شود و اهمیت این برکسی پوشیده نیست. خوشحالم که خدا این لطف را به ما کرد تا این فروشگاه در خیابان انقلاب راه اندازی شود. گرانقدرترین هدیه‌ای که من در تمام این سال‌ها دریافت کردم در محضر رهبر انقلاب بود که ایشان بر فعالیت در این زمینه تأکید کردند و فرمودند تا آخر در این کار بمانید و بمیرید که این یک توصیه راهبردی بود.

* محسن مومنی: امیدواریم تا سال آینده در تمام استان‌ها نمایندگی انتشارات سوره مهر فعال شود

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: عدم حضور حوزه هنری در خیابان انقلاب عیب بزرگی بود که در خیابان انقلاب و در این مکان فرهنگی جایی نداشت. هرچند که از کتابفروشی‌هایی که در این خیابان ما را نمایندگی کردند و به عرضه آثارمان پرداختند، تشکر می‌کنیم اما امیدواریم که تعاملمان با مخاطبانمان بیش از پیش شود.

وی به عدم سهولت و دسترسی مخاطبان به کتاب اشاره کرد و عنوان داشت: تسهیل دسترسی مردم به آثار این انتشارات از وظیفه های ما شمرده می شود.

رئیس حوزه هنری در ادامه آثار سوره مهر را بیانگر افتخاراتمان در طی سه دهه گذشته برشمرد و ابراز امیدواری کرد این آثار در همه جای کشور به راحتی به دست مردم برسد که متأسفانه در حال حاضر شرایط اینگونه نیست.

این مقام مسئول به آمار کتابفروشی‌ها اشاره و آن را ناکافی دانست و خبرداد: طبق آمار گفته شده ما با تساهل دو هزار کتاب فروشی در کشور داریم این درحالی است که در کشور 1100 شهر نیز وجود دارد. تعداد کتاب‌فروشی‌های مذکور بیشتر در مراکز استان ها است و اکثر شهرستان‌ها از این نعمت محرومند بخشی از پایین بودن تیراژ کتاب‌ها نیز به همین امر باز می‌گردد به همین جهت تلاش داریم که بعد از تهران در شهرستان‌ها نیز نمایندگی راه بیاندازیم که امیدوارم در پایان امسال 16 کتاب فروشی در استان‌ها داشتیم و تا سال آینده در تمام استان‌ها نمایندگی انتشارات سوره مهر فعال باشد. در کشوری که انقلابش فرهنگی است باید کتاب فروشی‌های فعالی نیز وجود داشته باشد.

حمزه زاده: فروشگاه سوره مهر پناهگاهی برای کتاب‌های نوشته شده در زمینه هنر و اندیشه انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب است

محمد حمزه زاده مدیر عامل انتشارات سوره مهر گفت: امیدواریم این اقدام، قدم موثری در توسعه کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب باشد.

وی در ادامه به چشم‌انداز سوره مهر اشاره کرد و این فروشگاه را در حقیقت رسالت مهم دانشت و گفت: به همین منظور همانند برخی از کتاب‌فروشی‌ها کتاب‌های آموزشی و دانشگاهی و غیره را عرضه نمی‌کند.

حمزه زاده این فضا را فضایی عنوان کرد که برای عرضه کتاب‌های نوشته شده در زمینه هنر و اندیشه انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب فعال است و اضافه کرد: امید است اینجا پناهگاهی برای این نوع از کتاب‌ها باشد.

حمزه زاده در پایان تأکید کرد: مصادف شدن افتتاح این فروشگاه با بازگشت جگرگوشه‌های این مردم عزم ما را محکمتر می‌کند و تأکید دارد که برعهدمان وفادار باشیم و تلاش کنیم تا از این فروشگاه کتابی بیرون نرود که مرجع فکر و اندیشه شهدا نباشد.

در پایان این مراسم با خرید کتاب فرنگیس از سوی حجت‌الاسلام خاموشی از فروشگاه سوره مهر این مرکز فرهنگی افتتاح شد./فارس

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 − 31 =