دکتر سنگری: کربلا موزه نیست، آموزه است

محمدرضا سنگری، نویسنده و محقق عاشورایی در دومین سوگواره ملی فرات عاشقی که روز گذشته یکشنبه، 17 آذر در سالن اجتماعات شیخ مرتضی انصاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول برگزار شد، با تأکید بر بعد حماسی واقعه کربلا گفت: شعرای امروز ما به‌طور جدی به بُعد حماسی کربلا نپرداخته‌اند و این بخش در شعر عاشورایی گم است.

وی ادامه داد: پیام عاشورا یکی دیگر از ابعاد گم شده عاشورا است که مربوط به عبرت‌های شگرفی است که در کربلا وجود داشته و در حال حاضر کمتر به آن پرداخته می‌شود. البته افق تازه‌ای در شعر عاشورایی نیز به‌وجود آمده و آن توجه به شخصیت‌های کربلا است که در گذشته جای خالی شخصیت‌ها و اصحاب حضرت اباعبدالله (ع) در شعر و ادب عاشورایی احساس می‌شد.

این نویسنده و محقق عاشورایی بعد عاطفی کربلا (اشک و گریه) را با استناد به تأکید ائمه (ع) ، پلی به‌ سوی معرفت دانست و پشتوانه تحریک معرفتی برشمرد و افزود: بر کربلا مرثیه و گریستن لازم است،  بر کربلا هم نگریستن باید هم گریستن، هم نالیدن و هم بالیدن، کربلا موزه نیست و آموزه است و با توجه به اینکه اشک‌ها تکیه‌گاهی است که ما را به امروز رسانده است باید از آموزه‌های کربلا هم سخن بگوییم.

وی حقیقت را کشتی دانست که بر بستر سه مایع عرق، خون و اشک حرکت می‌کند و از نیاز به آن‌ها صحبت کرد و افزود: در این راه باید عرق کرد، خون داد و اشک لازم است و اشک فلسفه‌ای دارد و مبدأیی برای رسیدن به معرفت یا شخم زدن قلب جهت افشاندن بذرهای معرفتی است.

این نویسنده و محقق عاشورایی در خاتمه با اظهار اینکه عاشورا و کربلا تنها یک برش کوچک از زندگی گرانقدر امام حسین (ع) است به شاعران و نویسندگان عاشورایی توصیه کرد کربلا را حس، لمس و با کربلا زندگی کنند و اینکه فهرست محبوبات امام حسین (ع) باید همیشه پیش روی کسانی باشد که برای عاشورا کار می‌کنند.

یادآور می‌شود، تشکیل میزگرد تخصصی با حضور محمدرضا سنگری، عباس عبادی و سعید بیابانکی از دیگر بخش‌های این سوگواره بود. همچنین شاعرانی چون سعید بیابانکی و سیدحمیدرضا برقعی از شاعران آئینی کشور و نیز هادی محمدزاده، شرفی، پناهی و حسینوند از دیگر شاعران آئینی و عاشورایی به شعرخوانی پرداختند.

به گزارش سایت شاعران پارسی زبان در حاشیه این سوگواره مرتضی خدادادی از هنرمندان دزفول، همزمان با شعر خوانی شاعران، تابلویی از این سوگواره بر روی یک بوم نقاشی کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

39 − = 31