راهکارهای نویسنده «محمد» برای ریشه‌کنی اختلاس

ابراهیم حسن بیگی

صبح هنر | تازه‌ترین رمان ابراهیم حسن بیگی، نویسنده کتاب «محمد» با عنوان «پایان» از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

حسن بیگی بعد از رمان «عالیجناب شهردار» که در سال جاری از سوی همین ناشر منتشر شد، در این رمان نیز برخی از تازه‌ترین دغدغه‌های اجتماعی خود را که به طور عمده به موضوع اختلاس و کلاه‌برداری و کسب درآمدهای نامشروع می‌پردازد را مورد توجه خود قرار داده است.

داستان این رمان با روایت آخرین شب از زندگی یک محکوم به اعدام در زندان شروع می‌شود. این زندانی با مرور خاطرات خود به مخاطب یادآوری می‌کند که یک راننده مسافرکش ساده در تهران چطور برحسب اتفاق پایش به یک ماجرای بزرگ قاچاق مواد مخدر و کلاه‌برداری باز می‌شود و در نهایت نیز دستگیر به اعدام محکوم می‌شود. این رمان در مسیری دایره‌وار از شب اعدام این محکوم شروع و در ادامه با شرح ماجرا با اعدام وی پایان می‌یابد.

ویژگی این رمان را در وهله نخست باید در تزریق زیرکانه اطلاعات به شکلی مویرگی دانست. اطلاعاتی که حضور اندک اندک و تدریجی و لحظه به لحظه آن‌ها به، مخاطب را به آرامی به سمت اوج داستان و تمایل برای کشف راز داستان جلو می‌ّبرد، رازی که در هر فصل با شخصیت­‌پردازی‌های نویسنده و افزودن شاخه‌ای تازه کشف ماجرای اعتیاد راوی و در ادامه حضورش در مرکز ترک اعتیاد و مواردی از این دست رمان را خواندنی می‌کند.

حسن بیگی پیش از این درباره این رمان عنوان کرده بود که در این کار سعی کرده از زاویه نگاه یک نویسنده به راهکارهایی که برای رفع مشکل اختلاس و کلاه‌برداری‌ها در جامعه وجود دارد را به تصویر بکشد.

به گفته حسن بیگی رویدادهای رسانه‌ای که درباره اختلاس‌های عمده در کشور و یک شبه میلیاردر شدن وجود دارد دست‌مایه اصلی تالیف این رمان بوده اما استفاده از آنها به شکلی نیست که بتوان مصداق عینی برای آنها پیدا کرد.

انتشارات کتاب نیستان رمان «پایان» را در ۱۷۲ صفحه و با قیمت ۱۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − = 7