روایت امینی از انقلاب اسلامی به زبان کاریکاتور/ از ایده تدریس«عصر تباهی» تا ابراز حسرت «بیژنی»

مجموعه كاریكاتور پژوهشی هنری عصر تباهی كه توسط مهدی امینی تالیف شده و انتشارات سوره مهر آن را به چاپ رسانده است شنبه 19 بهمن طی مراسمی در حوزه هنری رونمایی شد.

امینی: كتاب “عصر تباهی” را برای خدا و شهدا منتشر كرده ام

 مهدی امینی كاریكاتوریست، محقق و پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در آغاز سخنانش ضمن ذكر یاد شهید مرتضی آوینی، گفت: آوینی روزی در حوزه هنری نفس ها كشیده است و من هم اول كتابم را با یاد ایشان آغاز كرده ام. من ایشان را مرجع هنری و آیینی خود می دانم.
وی افزود: كتاب “عصر تباهی” را برای خدا و شهدا منتشر كرده ام. كاریكاتوریست نیستم و كار رسمی من هم این نیست. اما انتشار این كتاب كاری بود كه تصور كردم از عهده آن بر می آیم. “عصر تباهی” اثری دارای سه وجه هنر، پژوهش و ترجمه است و اصرار داشته ام كه بیش از كاریكاتور ها ، محتوای اثر دیده شود.
امینی با بیان این كه با نگارش و طراحی كتاب “عصر تباهی” انتشار این گونه آثار پژوهشی در حوزه كاریكاتور را آغاز كرده است، عنوان كرد: دیگران هم بیایند و این كار را ادامه دهند. این اثر از كودتای سال 32 آغاز می شود و تا انقلاب اسلامی 57 ادامه دارد و چند شخصیت محوری را شامل می شود.
وی با اشاره به ترجمه این اثر به زبان انگلیسی نیز گفت: اما خمینی (ره) گفتند آثار خود را به زبان های مختلف ترجمه كنید و من نیز این كتاب را به زبان انگلیسی ترجمه كردم و دفتر دوم كتاب “عصر تباهی” هم به زبان فارسی و عربی منتشر خواهد شد. این گونه آثار می توانند در آموزشگاه های زبان مورد استفاده قرار بگیرند.

بیژنی: هنرمندان دیگر كشورها تاریخشان را به طنز و كاریكاتور روایت کرده اند

 مازیار بیژنی رییس پایگاه بین المللی روز كارتون با بیان این كه در جریان مراحل شكل گیری كتاب عصر تباهی قرار داشته است، عنوان كرد: تا به حال اگر آثار هنری و پژوهشی منتشر شده در قالب فرم بوده است.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از هنر در بیان محتوا گفت: مقام معظم رهبری نیز بر استفاده از هنر تاكید زیادی داشته اند و احساس می كنم در این زمینه عقب هستیم و با توجه به آثاری كه غربی ها در زمینه تاریخ خود منتشر كرده اند خلاء بزرگی داریم.
بیژنی ادامه داد: زمینه مجموعه كاریكاتور “عصر تباهی” تاریخی پژوهشی است. تا به حال در حوزه كاریكاتور اثر پژوهشی به این شكل ندیده ام و می توان گفت كتاب “عصر تباهی” اثر تازه ای در این زمینه است. البته نمونه های آثار تاریخی وجود دارد كه هنرمندان دیگر كشورها تاریخشان را به طنز و كاریكاتور روایت كرده اند اما در كشور ما آثاری از این دست كمتر تالیف شده است.
این كاریكاتوریست كشورمان اظهار كرد: نكته مهم این است كه این گونه آثار باید استمرار داشته باشند و تنها به یك و چند اثر پراكنده اكتفا نشود.
در جبهه فرهنگی مقابل می بینیم كه آثارشان را به بهانه های مختلف و در قالب های متفاوت منتشر می كنند. در حالی كه ما به دلیل ضعف مدیریتی در زمینه انتشار آثار هنری این گونه استمرار نداریم. آقای امینی هم خوش شانس بودند چرا كه من تا به حال 8 كتاب به چاپ رسانده ام و به جزء یكی از آنها برای هیچ كدام مراسم رونمایی برگزار نشده است.

فخرزاده: هنر، پیام عاشورا را ماندگار كرد 

حجت الاسلام فخرزاده مدیر دفتر تاریخ شفاهی، سخنران مراسم رونمایی کتاب «عصر تباهی» با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب گفت: امام خامنه‌ای فرمودند: «اگر قرار است پیام یا حادثه‌ای ماندگار شود باید با هنر آمیخته شود.» البته تجربیات هنرمندان هم این موضوع را ثابت می‌کند. به عنوان مثال مسئله عاشورا با وجود آیین‌ها، تکیه‌ها و تعزیه که به نوعی آمیخته با هنر است، در رساندن پیام به مخاطب بسیار موفق و قوی عمل کرده است.

مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری در ادامه تصریح کرد: باید هنر انقلاب را به جهانیان بشناسانیم که البته تا حدودی در این امر موفق بودیم. وقتی تمام آثار هنری و انقلابی دست به دست هم دهند این امر جهانی شدن به وقوع خواهد پیوست. البته این امر مستلزم چاپ اثر هنر انقلابی و متعد است.

وی افزود: زمانی هنرمندان ما در خود حادثه انقلاب اسلامی حضور داشتند و حوادث را درك كرده بودند. خیلی از آثاری كه در دوران اول انقلاب تولید شد در همین فضا بود. شاید اگر جنگی اتفاق نمی افتاد آثار هنری انقلاب اسلامی بیشتر از چیزی بود كه در حال حاضر شاهد آن هستیم اما با شروع دفاع مقدس هنرمندان در حوزه های مختلف بر روی این موضو كار كردند و زمانی كه جوانان به عرصه هنر پیوستند احساس نیاز شد كه در زمینه انقلاب اسلامی هم باید كار شود. به همین دلیل دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری تاسیس شد.
فخرزاده تصریح كرد: البته آقای امینی تمام اطلاعات خود را از مجموعه ما نگرفتند، و زمانی كه اثرشان را برای انتشار پیش ما آوردند تحقیقاتشان را انجام داده بودند و اثر كامل بود ودفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری درصد كمی تاثیر بر روی اثر گذاشت. این دفتر به نظر محتوا یی و چاپ آثار آمادگی همكاری با جوانان علاقه من و فعال در این زمینه هستند.

بهشتی: “عصر تباهی” كپسولی از تاریخ انقلاب اسلامی
حسن بهشتی پور محقق و پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی كشورمان نیز كه در مراسم رونمایی از كتاب كاریكاتور “عصر تباهی” حضور داشت، گفت: نه تنها در مراحل شكل گیری كتاب حضور داشته ام، بلكه با این كتاب زندگی كرده ام و باعث خوشحالی من است كه جوانی وارد این عرصه شده است و اتفاقا مخاطبان كتاب هم جوانان هستند.
وی ادامه داد: این كتاب تركیبی از هنر، اندیشه و تكنیك است، هنر متعهددی كه بازار گرمی ندارد. این روزها هنر برای هنر بیشتر طرفدار دارد و خیلی ها خودشان را از این كه بگویند هنرمند متعهد هستند دور می كنند.
این پ‍ژوهشگر انقلاب گفت: كتاب كاریكاتور “عصر تباهی” سعی كرده تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی را برای مخاطبانش تعریف كند و به این سوال مهم پاسخ می دهد كه چرا مردم ایران انقلاب كردند.. امینی در اثر خود محور هایی را استخراج كرده تا بگوید چرا نظام شاهنشاهی از هم پاشید و مردم كشورمان انقلاب كردند. در واقع این اثر تلاش دارد تاریخ انقلاب اسلامی را به صورت كپسول به مخاطبانش ارائه كند.

در پایان این مراسم از مجموعه كاریكاتور پژوهشی هنری “عصر تباهی” با حضور حجت السلام سعید فخرزاده مسوول دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری، مجید مصلحی مدیر كل امور استان ها و مجلس حوزه هنری، حسن بهشتی پور محقق و پژوهشگر، مهدی امینی كاریكاتوریست و پژوهشگر و مازیار بیژنی رییس پایگاه بین المللی روز كارتون رونمایی شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

31 − 23 =