روایت «سوره اخلاص» +تصاویر

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر» به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، خبر در ابتدا كوتاه بود. اما نشان از واقعیتی داشت كه حالا پس از سال ها برای هنرمندان حوزه هنری راه های تازه ای می گشود. همه در میانه جمع شده بودند تا با دو فرزند خوب خویش وداع كنند. دو شهید گمنامی كه اكنون پس از سال ها به خاك وطن بازگشته بودند و بر دوش آنانی كه هر كدام می خواستند یا می توانتستند پدر و مادری كنند برای شهدایشان، در آرامگاه ابدی خویش و در مقابل مسجد امام خامنه ای حوزه هنری به خاك سپرده شدند. حالا دیگر فضای حوزه هنری انقلاب اسلامی روزهای تازه ای را سپری خواهد كرد. همان فضایی كه محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری درباره آن حرف زد. همان روزهای اولی كه قرار برای آمدن شهدا به حوزه هنری قطعی شده بود: «خدا را شاكریم كه در این سال‌ها حضور شهدا در شهرها و روستا‌ها، جزئی از زندگی ما شده است و پیكر پاك این عزیزان گاه به گاه به شهرهای ما می‌آیند و طراوت و معنویت خاصی را به ما ارزانی می‌كند. این شهدا به زندگی ما پا می‌گذارند تا ما را از غفلت نجات ‌دهند و بیدارمان كنند و به ما یادآوری كنند كه مقصد را گم نكنیم. اساسا یكی از معانی این جمله كه می‌گویند شهدا زنده هستند، همین است كه حتی بعد از شهادتشان كار احیاگری و روشنگری خود را انجام می‌دهند. حوزه هنری مكانی است كه هنرمندان آن از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین در طول دوران دفاع مقدس با شهدا همراه بوده‌اند و در كنار رزمندگان اسلام به نوبه خودشان مبارزه با دشمنان انقلاب را پیش برده‌اند. اشعار شاعران حوزه هنری در جبهه‌های جنگ تحمیلی زمزمه می‌شد، نقاشی‌های نقاشان حوزه هنری با موضوع دفاع مقدس بارها و بارها آرمان‌های انقلاب را به نمایش گذاشته است و هنرمندان موسیقی و داستان‌نویسان و فیلم‌سازان و دیگر هنرمندان این نهاد هر یك به نوبه خودشان در كنار رزمندگان كار هنری خودشان را انجام داده‌اند. بسیاری از این هنرمندان امروز در بین ما نیستند؛ از جمله اینان مرحوم رسول ملاقلی‌پور است كه فیلم‌های دفاع مقدسی او هرگز از خاطره ما محو نمی‌شود. به همین منظر بی مناسبت نیست كه شهدا در حوزه هنری حضور داشته باشند تا نمادی از آن روزهای باشكوه جنگ ما بر علیه دشمنان اسلام و انقلاب باشند و ما را نسبت به همراهی هنرمندان و رزمندگان جنگ تحمیلی در آن برهه تاریخی متذكر شوند. ما از مدت‌ها پیش به دنبال برگزاری چنین مراسمی بودیم و درخواست دفن شهدا را در حوزه هنری داده بودیم. تا اینكه بعد از تشییع 270 شهید غواص كه چندی پیش با حضور گسترده و چشمگیر مردم و صدور پیام معنادار رهبر انقلاب انجام شد، سردار باقرزاده وقتی استقبال هنرمندان حوزه هنری از شهدای غواص را دیدند، به ما وعده دادند كه دو شهید را برای تدفین در حوزه هنری به اینجا بیاورند. ایشان اكنون به وعده خودشان عمل كردند و ما سه‌شنبه هفته آینده طی مراسمی این دو شهید را در حوزه هنری دفن خواهیم كرد.»

معراج شهدا
دو شهید گمنام غواص كه در حوزه هنری انقلاب اسلامی به آرامش ابدی خویش رسیدند، پس از تشییع جنازه بزرگ و تاریخی خود كه با حضور خیل عظیمی از مردم در میدان بهارستان تهران برگزار شد، در معراج شهدا به مدیران و هنرمندان حوزه هنری انقلاب تحویل داده شدند. مراسمی كه در آن مدیران و هنرمندان حوزه هنری به استقبال این شهدای گمنام در معراج شهدا رفتند و در مراسمی معنوی به قرائت زیارت عاشورا و روضه‌خوانی پرداختند. محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه‌زاده مدیر شركت توسعه سینمایی سوره و جمعی از مدیران ستادی و هنرمندان حوزه هنری، به همراه جمعی از خانواده شهدا و هم‌رزمان شهدا، با حضور بر بالین این شهیدان گمنام، به راز و نیاز با این شخصیت‌های آسمانی و نورانی نشستند. در این مراسم، هادی مولوی‌دوست مدیركل اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل حوزه هنری به قرائت زیارت عاشورا پرداخت و سپس با اشاره به اینكه اغلب شهیدان گمنام جوانان زیر 20 سال بوده‌اند، روضه حضرت علی اكبر را خواند كه جمعیت حاضر را بسیار تحت تاثیر قرار داد. مومنی شرذیف در این مراسم از یك موقعیت عظیم تاریخی برای حوزه هنری سخن گفت: «تشییع و تدفین شهدای گمنام غواص در حوزه هنری موقعیتی است همچون شرایطی كه بعد از شهادت سید مرتضی آوینی اتفاق افتاد. پس از پذیرش قطعنامه، پایان جنگ تحمیلی و اتفاقاتی كه در آن سال‌ها رخ داد و شكستگی‌هایی كه در هنرمندان و همكارانمان به وجود آمد، با شهادت شهید آوینی و تشییع باشكوهی كه در حوزه هنری انجام شد، اتفاقی افتاد كه ادب و هنر انقلاب اسلامی را بیمه كرد. كسانی كه ناامید شده بودند، دوباره بازگشتند و كسانی كه امید واهی به نابودی هنر و ادب انقلاب اسلامی بسته بودند، ناامید شدند. با شهیدان عزیزی كه به حوزه هنری تشریف می‌آورند و خدمتشان خواهیم بود، دوباره انگیزه خواهیم گرفت و دل‌هایمان پر از امید برای انجام فعالیت‌های بزرگ خواهد بود و به ماموریت و اهداف بزرگی كه داریم ان‌شاءالله با كمك این شهیدان می‌رسیم. شهدا زنده هستند و قطعا دست ما را می‌گیرند. در آن دوران پس از پذیرش قطعنامه و پایان دفاع مقدس حرف‌های نامربوط درباره شهیدان زیاد گفته می‌شد، كه حضرت امام خمینی (ره) در آن زمان و در پاسخ به آن سخنان فرمودند: «همین تربت پاك شهیدان است كه تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشّفاء آزادگان خواهد بود.» و فرمایش امام (ره) تحقق پیدا كرد و امروز هر كجا پیكر مطهر شهدا دفن شده، دارالشفائی است برای تمام كسانی كه درد دارند و به آن ها اعتقاد داشته‌اند و شهدا نیز این ها را كمك می‌كنند. با آمدن شهدا، بر معنویت محل كار ما افزوده می‌شود و سبك دیگری از زندگی را تجربه می‌كنیم.» و به راستی این معنویت در روز تشییع شهدا در مردم و هنرمندان حوزه هنری موج می زد.

وداع شبانه؛ مسجد امام جعفر صادق (ع)
دو شهید گمنام غواص در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) به خاك سپرده شدند. دست روزگار برای آنان اینگونه رقم زده بود، كه از مسجد امام جعفر صادق در میدان فلسطین تهران تشییع آنان آغاز شود. شب وداع با این شهدای گمنام دوشنبه 19 مرداد، بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد امام صادق (ع) در میدان فلسطین برپا شد. مراسمی روحانی كه پر از عطر شهادت بود. دو غواص پس از سال ها به آرمگاه ابدی خود نزدیك می شدند. جایی كه در آن می توانستند نه تنها آرامش یابند، كه آرامش عطا كنند و برای حركت مكتب ادبی و هنری انقلاب اسلامی انگیزه و روح تازه ای باشند.

از میدان فلسطین تا حوزه هنری
مراسم تشییع پیكر پاك دو شهید غواص عملیات كربلای 4، از مقابل مسجد امام جعفر صادق(ع) در میدان فلسطین به سمت حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور پرشور مردم و هنرمندان و مسئولان كشوری و لشكری آغاز شد. پس از سخنرانی و مرثیه‌خوانی كه به مناسبت شهادت ششمین اختر آسمان ولایت و همچنین تشییع پیكر دو شهید گمنام عملیات كربلای 4 تدارك دیده شده بود، كاروان حامل این دو شهید از خیابان طالقانی به سمت حوزه هنری حركت خود را آغاز كرد. در این مراسم بیش از هر چیز حضور هنرمندان به چشم می آمد. محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده، فاضل نظری،حسین پارسایی، مجید مجیدی، حسین مسافر آستانه، احمدرضا درویش، حجت الاسلام شهاب مرادی، حبیب ایل بیگی، سهیل جهان بیگلری، حبیب احمدزاده، رضا مهدوی، علیرضا قزوه، عباس علی براتی پور، مرتضی گودرزی دیباج، محمد صادق كوشكی، كریم اكبری مباركه، محمد پیرهادی، سعید حدادیان، رحمت امینی، صدیقه سلمان، حسن دولت آبادی، سعید بیابانكی، فاطمه نانی زاد، وحید یامین پور، علی كاشفی پور، امیر حسین شفیعی، سعید ابوطالب، ناصر ضرابی، راضیه تجار، محمد رجبی دوانی، جواد كامور بخشایش، محمد قبادی، حجت الاسلام سعید فخرزاده، ناصر فیض، علی قربانی، غلامرضا فرجی، محمد حسین نیرومند، عبدالحمید قدیریان، مدیران ستادی حوزه هنری و جمعی دیگر از هنرمندان، مسئولان كشوری و لشكری بخشی از كسانی بودند كه در این مراسم حضور داشتند.

استقبال از شهدا
آئین تشییع این شهدا به نوعی تدارك دیده شده بود كه هنرمندان ارزشی و متعهد كشور شهیدان را به سمت محوطه حوزه هنری مشایعت كنند. هنرمندان اشك‌ریزان و سوگوران، با همراهی عزاداران حضرت امام صادق(ع) در معیت شهدا وارد محوطه باز حوزه هنری شدند و در همین حین صدای شعارهای «مرگ بر آمریكا» و «مرگ بر اسرائیل» از تشییع كنندگان به گوش رسید. دمام زنان و طبال‌ها هم با ورودشان به حوزه هنری نواختن نوای عزا، یادآور شور و حماسه وصف‌ناپذیر دوران دفاع مقدس بودند. دقایقی بعد از حضور كاروان تشییع كنندگان در حوزه هنری، قرآئت قرآن توسط یكی از قاریان بین‌المللی كشور صورت گرفت و این آغازگر مراسم تدارك دیده شده توسط حوزه هنری بود. مراسمی پرشور كه روح تازه ای بر پیكره حوزه هنری دمید.

 

شهدا در حوزه هنری
حضور شهدا در حوزه هنری و تشییع آنان بر دست های مردم عزادار صحنه های بسیار زیبایی را آفریده بود. آئین تشییع این شهدا به نوعی تدارك دیده شده بود كه هنرمندان ارزشی و متعهد كشور شهیدان را به سمت محوطه حوزه هنری مشایعت كنند. هنرمندان اشك‌ریزان و سوگوران، با همراهی عزاداران حضرت امام صادق(ع) در معیت شهدا وارد محوطه باز حوزه هنری شدند و در همین حین صدای شعارهای «مرگ بر آمریكا» و «مرگ بر اسرائیل» از تشییع كنندگان به گوش رسید. دمام زنان و طبال‌ها هم با ورودشان به حوزه هنری نواختن نوای عزا، یادآور شور و حماسه وصف‌ناپذیر دوران دفاع مقدس بودند. دقایقی بعد از حضور كاروان تشییع كنندگان در حوزه هنری، قرآئت قرآن توسط یكی از قاریان بین‌المللی كشور صورت گرفت و این آغازگر مراسم تدارك دیده شده توسط حوزه هنری بود.

پیام مقام معظم رهبری
در پی تدفین دو تن از شهدای غواص در حوزه‌ هنری انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی فرمودند: «كار شایسته‌ئی است. امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه‌ی بركت و الهامِ آن مركز هنر انقلابی باشد.» پیامی در جواب نامه رئیس حوزه هنری برای این اتفاق بزرگ در این نهاد فرهنگی انقلاب اسلامی.

پیوند ناگسستنی حوزه هنری با جهاد و شهادت
محسن مومنی‌شریف در این مراسم ضمن سخنان كوتاهی گفت: «من هم مانند همه همكارانمان در حوزه هنری امروز به آرزویم رسیدم. یكی از آرزوهای من این بود كه شهدا در حوزه هنری خاكسپاری شوند.  واقعیت این است كه حوزه هنری با شهادت و با جهاد یك نسبت عمیق و پیوند ناگسستنی دارد كه این پیوند برای ما افتخارآمیز است. به همین دلیل حیف بود كه پیكرهای پاك شهدا در این نهادی كه هنرمندانش همواره از شهدا الهام گرفته و می‌گیرند و برای شهدا كار می‌كنند، حضور نداشته باشند. هرچند شهدا همواره در قلبهای ما هستند ولی حیف بود پیكر مقدسشان در میان ما و در محل كارمان نباشند. امیدواریم حضور شهدا به ما  كمك كند تا دچار غفلت نشویم. ان شاالله خدا به ما كمك كند تا از دیدن این شهدا و حضورشان در حوزه هنری بتوانیم سبك زندگی آن‌ها را وام بگیریم و در زندگی خودمان تبلور دهیم، زیرا سبك زندگی شهدا مورد رضایت خدا بود. خداوند در حق ما و حوزه هنری لطف كرد و این روز یك روز تاریخی برای ما خواهد بود. شهدا همیشه الهام‌بخش بوده‌اند. قرآن می‌فرماید “شهدا زنده‌اند” و این زنده بودن اثرگذاری دارد، بویژه برای هنرمندان ما كه دل‌های پاك و احساسات رقیقی دارند قطعا تاثیرگذار هستند. حتما و قطعا هنرمندان ما بعد از این با شهدا ارتباط بیشتری برقرار خواهند كرد و این در آثار هنری‌شان تاثیرگذار خواهد بود. البته به حمد خداوند كارهایمان تا كنون هم از شهدا و ارزش‌هایی كه آنها پاس داشتند، دور نبوده است ولی ان شاء الله حضور این دو شهید در حوزه هنری كمك بیشتری به ما خواهد كرد تا جلوه شهدا در آثار تولیدی ما بیشتر و پررنگتر شود.»

سوره اخلاص می‌خوانیم از قرآن عشق
علیرضا قزوه شاعر و مدیر مركز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری شعری كه برای تشییع و تدفین دو شهید گمنام غواص در حوزه هنری سروده بود را سه شنبه 20 مرداد ماه و در مراسم با شكوه و روحانی خاكسپاری این شهیدان خواند:
با وضویی تازه از سرچشمه‌ جوشان عشق
سوره اخلاص می‌خوانیم از قرآن عشق
مقتلی نو می‌نویسم در رسای كشتگان
صبح صادق می‌دمد از مطلع دیوان عشق
امر، امر توست، ما جان بر كف مهر توییم
حرمت این خیمه‌ها با توست یا سلطان عشق
سربلندی، پاكبازی، صبر، آزادی، شرف
آبرو آورده سوغات سفر مهمان عشق
حوزه از عطر شهادت روضه‌ رضوان شده است
در بهار بندگی در ظهر تابستان عشق
سر فروبردن در اینجا اوج سربر كردن است
دست بیعت می‌دهد دل با سرافرازان عشق
هر هنر دارید جز شوق شهادت وانهید
سرفرود آرید یاران پیش غواصان عشق
ما كه عمری با درستی و درشتی زیستیم
از درشتی‌ها نمی‌ترسیم در میدان عشق
هر چه عید و هر چه شادی، هر چه سوگ و هر چه داغ
نذر دیدار شهیدان جملگی قربان عشق
ما نمی‌كوبیم پا جزء پیش سلطان عزل
ما نمی‌بازیم سر جزء در خط فرمان عشق
این دو مروارید غلطان یادگار كربلاست
ای جوانان وطن جان شما و جان عشق

مروارید های بی نشانی كه غواص های پهنه آسمان اند
پیكر دو شهید غواص در حالی در حوره هنری به خاك سپرد شد كه در این مراسم هنرمندان بیانیه ای صادر كردند. بیانیه ای كه فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری آن را به نیابت از هنرمندان قرائت كرد: «شهادت هنر مردان خداست. هنر جان های شیفته و دلهای زلال. هنر سبك بالان عاشق و پرندگان آفاق ملكوت. سلام خدا بر دلیر مردان غیرتمندی كه حماسه حقیقت آفریدند و درود بر هنرمندانی كه به روایت حقیقت آن دفاع به دلاوری پرداختند. دفاع مقدس یك حقیقت است. سرمایه معنوی و گنجی تمام نشدنی. اقیانوس ژرف و خروشان كه روزا روز كه می گذرد كرانه های تازه ای پدیدار می سازد. اكنون حوزه هنری این اقبال بلند را یافته است كه جگر گوشه های این سرزمین را در آغوش بگیرد. مروارید های بی نشانی كه غواص های پهنه آسمان اند. مسافران غریبی كه سالها منتظر بازگشت آن ها بودیم. تشییع و تدفین این ستاره های درخشان در حوزه هنری مجالی است برای تجدید پیمان هنرمندان با شهیدان ایران. هنرمندان انقلاب بار دیگر در برابر پیكر مطهر شهیدان این مرز و بوم عهد می بندند كه تا واپسین نفس خون پاك ایشان را پاس بدارند. پیمان می بندند كه راویان راستین حقیقتی باشند كه این پاكبازان شریف و محبان صدیق جان خود را بر سر آن نهادند. آن ها كه در قهقه مستانه خود عند ربهم یرزقون اند.»

آرمگاه ابدی سوره های اخلاص
خاك سپاری پیكر مطهر دو شهید غواص به دست هنرمندان در حالی كه مردم حاضر با مداحی سعید حدادیان و محمد حسین حدادیان به عزاداری می پرداختند، صورت گرفت. در این مراسم كه با حضور جمع كثیری از بانوان مؤمن و مادران شهید برگزار می شد پس از خاك سپاری شهدا ایشان بر سر مزار شهدا حاضر شده و به قرائت دعا و عزاداری پرداختند. همچنین در پایان این مراسم اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد دانشگاه امیركبیر برپاشد. آنان به آرمگاه ابدی خویش شتافتند در حالی كه داغ دست بستههای و سالها زندگی در اعماق آبها ارزششان را برای ما دو چندان نمود. حوزه هنری اكنون دو دلیرمرد عملیات كربلای چهار در كنار خود میبیند. نشانههایی برای همیشه تاریخ در یكی از مهم ترین برهه های تاریخی حوزه هنری انقلاب اسلامی.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − = 4