رونمایی ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» در مسکو +عکس

صبح هنر | ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» با حضور حبیب احمدزاده نویسنده این رمان در در بزرگترین کتابفروشی کشور روسیه ، بیبلیو گلوبوس ( Biblio globus ) در مسکو رونمایی شد.

کتاب «شطرنج با ماشین قیامت» که تاکنون به زبانهای مختلف دنیا ترجمه و در دانشگاههای امریکا به عنوان یکی از متون درس ادبیات مدرن خاورمیانه مورد مطالعه دانشجویان امریکایی اقرار می‌گیرد.  این بار ترجمه روسی ان با حضور حبیب احمدزاده نویسنده ، در بزرگترین کتابفروشی کشور روسیه ، بیبلیو گلوبوس  ( Biblio  globus ) در مسکو رونمایی شد.

رونمایی ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» در مسکو

طرح جلد کتاب شطرنج با ماشین قیامت به زبان روسی

الکساندر اندروشکین  مترجم روسی کتاب  و عضو اتحادیه نویسندگان روسیه  در پیامی به این رونمایی ، محتوی این کتاب و رمان را به جز شیوه منطقی و زیبای شخصیت های داستان ، بنوعی روحیه امروزین ایرانیان در شطرنج هسته ای با غرب دانست.  حبیب احمدزاده نیز در ابتدای رونمایی ، فاجعه منا را  به مهمانان و خبرنگاران روس حاضر در جلسه متذکر  و غم عظیم خود بمناسبت عدم افشای حقایق کشته شدن هزاران انسان بیگناه  دراین فاجعه را مانعی بزرگ  برای ابراز  خوشحالی در  لحظه رونمایی کتابش  در مسکو دانست.

رونمایی ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» در مسکو

درادامه این مراسم ،  موسسه بین المللی اوراسیا ، دیپلم افتخار  وجایزه مدال نقره ای  خود را از سوی نویسندگان و منتقدان منطقه روس و قفقاز ،  به علت  نواوری و جذابیت  در نگارش رمان شطرنج با ماشین قیامت  به  حبیب احمدزاده اهدا کرد .

رونمایی ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» در مسکو

اهدای مدال و دیپلم افتخار اوراسیا به نویسنده کتاب شطرنج با ماشین قیامت

از دیگر برنامه های جنبی رونمایی ، حضور نویسنده در مدرسه داستان نویسی ماکسیم گورکی مسکو و  نیز کلاس درس دانشجویان زبان فارسی دانشگاه زبانهای خارجی روسیه بود که در هردومورد ،  نویسنده بصورت کارگاهی به  ارایه تجربیات و نیز خواندن اخرین داستان کوتاه خود  که به صورت فتورمان در اینستاگرام قرار داده شده  پرداخت که به عنوان یک شیوه مدرن داستان نویسی در عصر دیجیتال  بسیار مورد توجه نویسندگان و دانشجویان روسی قرار گرفت . از دیگر برنامه های جنبی  این رونمایی  در طی چند روز اقامت نویسنده نمایش فیلم های  مستند( بیست و سه و ان یک نفر ) مهدی جعفری ، ( شما جه کسی هستید ) وحید چاووش ( خاطراتی برای تمام فصول ) مرتضی رزاق کریمی و ( پژواک سکوت ) از حمید زرگرنژاد با زیرنویس روسی در بعضی ازاین دیدارها بود که در انتها نسخه های این فیلم ها به  این موسسات و نیز تعدادی از نویسندگان ، دانشجویان و اساتید روسی اهدا شد.

رونمایی ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» در مسکو
خوانندگان و نویسندگان روسی که از زمان نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو تاکنون این رمان را خوانده بودند براین باورند که این کتاب با تمامی مطالعاتشان در مورد جنگ میهنی روسها و حتی دیگر کشورها متفاوتر و بنوعی جذاب تر و بکرتر محسوب میشود.

مصاحبه های متعدد نویسنده کتاب شطرنج با ماشین قیامت با نشریات مختلف روسی، در موضوعات گوناگون نیز از دیگر برنامه ها ی این رونمایی متفاوت و چند منظوره در مسکو بشمار میرفت.

لازم به ذکر است که جلسه ورکشاپ حبیب احمدزاده در مدرسه ماکسیم گورکی ، به صورت کامل توسط مدیریت  این مدرسه معروف و قدیمی داستان نویسی روسیه   و نیز گزیده ای از جلسه رونمایی ، در یوتیوب قرار داده شده است .

رونمایی ترجمه روسی «شطرنج با ماشین قیامت» در مسکو

نمایش و خواندن (یک داستان اینستاگرامی از جنگ) بر روی پرده  توسط حبیب احمدزاده در مدرسه داستان نویسی معروف ماکسیم گورکی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 3 = 3