“سوره؛ گزارش اشک” از هنر و ادبیات عاشورایی می‌‌گوید

بررسی نقاط قوت و دلایل ماندگاری مجموعه شعر “گنجشك و جبرئیل” سروده مرحوم سید حسن‌حسینی و بررسی تاثیر شعر “راز رشید” در ادبیات عاشورایی ایران زمین، سوژه اولین قسمت این مستند گزارشی است.

در این برنامه یوسفعلی میرشكاك، علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، حمیدرضا شكارسری و محمدرضا تقی‌دخت برای اولین‌بار در سیما از جایگاه مرحوم سید‌حسن حسینی و تاثیر مجموعه شعر او بر ادبیات عاشورایی می‌گویند.

یوسفعلی میرشكاك، در این برنامه از موفقیت سید حسن حسینی در خلق اثری ماندگار در قالب های نوین و با مضامین آیینی می گوید: یادم می آید مرحوم شاملو می گفت اینها در قالب لائیك نیمایی می خواهند محتشم كاشی شوند. دعوای ما با شاملو از همینجا شروع شد، قالب كه لائیك و غیرلائیك ندارد!

علیرضا قزوه نیز با نقل خاطره ای از طاهره صفارزاده، حسینی را شاعری می داند كه به او و شعرش باید بیش از قیصر توجه شود.

“گنجشك و جبرائیل” سرنوشت شعر عاشورایی را تغییر داد

حمیدرضا شكارسری نیز در این برنامه “گنجشك و جبرئیل” را لولایی می داند كه سرنوشت شعر عاشورایی را پس از خود تغییر داده و موفق شده جریانی از شعر نو مذهبی راه بیندازد.

مهر نوشت سازمان تلویزیونی سوره مجموعه مستندهای كوتاه گزارشی “سوره؛ گزارش اشک” را با همكاری شبكه یك سیما و با موضوع هنر و ادبیات عاشورایی تهیه كرده است. این مجموعه با ریتمی سریع و مخاطب‌انگار و با حضور هنرمندان، شاعران، نویسندگان صاحب‌نام و كارشناسان زبده هنری و ادبی تلاش می كند نقش یك ژورنالیسم تلویزیونی در زمینه هنر و ادبیات را ایفا کند.

مستندهای گزارشی سوره كه آثار، چهره‌ها و رویدادهای شاخص هنری و ادبی را معرفی و بررسی می‌كند از امشب،‌ حدود ساعت 20 هر شب از شبكه یك سیما پخش خواهد شد.

نخستین سری از این مستندهای 10 دقیقه ای كه به هنر و ادبیات عاشورایی اختصاص دارد نام گزارش “سوره؛ گزارش اشک” را بر خود دارد. این مجموعه پس از پایان ایام عزاداری نیز ادامه خواهد یافت و به موضوعات عمومی هنری و ادبی می پردازد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

59 − 49 =