سوره مهر اشاعه دهنده مكتب ادبی هنری انقلاب اسلامی

صبح هنر | حوزه هنری انقلاب اسلامی در طول سال های فعالیت خود همواره تلاش كرده است تا به بهترین شكل ممكن اشاعه دهنده ادبیات، اندیشه و هنر انقلاب اسلامی باشد. این نهاد در طول سال های اخیر با سرمایه گذاری فراوان بر روی نیروهای متعهد به هنر و ادبیات انقلاب اسلامی، توانست جریان سازی شگرفی در این حوزه انجام دهد. برگزاری همایش ها، سمینارها و جشنواره های مختلف به علاوه تولیدات فراوان در زمینه های مختلف هنری نشانگر چنین رویكردی بوده است.

اما یكی از مهم ترین بخش هایی كه در طول سال های اخیر حوزه هنری انقلاب اسلامی را به عنوان یكی از اساسی ترین نهادهای فرهنگی كشور معرفی كرده، انتشارات سوره مهر است. انتشارات سوره مهر در طول سال های اخیر و به ویژه از سال 1389 به این سو، دست به تولید آثار گوناگونی در زمینه های مختلف زد و با الهام از مكتب ادبی  – هنری انقلاب اسلامی توانست دروازه های تازه ای برای مردم ایران و سایر كشورهای مسلمان بگشاید.

این انتشارات با چاپ كتاب هایی در حوزه های گوناگون توانست به عنوان یكی از ناشرانی معرفی شود كه نه تنها كتاب هایش با استانداردهای انقلاب اسلامی همراه است، بلكه همه تلاش خویش را مصروف می دارد تا خود نمادی از این استاندارد باشد. به همین دلیل هر ساله در نمایشگاه كتاب بین المللی تهران در اردیبهشت ماه، غرفه انتشارات سوره مهر به عنوان یكی از پر بازدیدترین و شلوغ ترین غرفه ها شناخته می شود. این انتشارات تاكنون چندین دوره به عنوان ناشر برگزیده انتخاب شده است و این خود نشان دیگری از همت جمعی حوزه هنری برای خدمت به مكتب ادبی – هنری انقلاب اسلامی كه برآمده از جریان درون انقلاب است، بوده است.

اما یكی از ضعف های مهم انتشارات سوره مهر كه در طول سال های اخیر با كتاب های الكترونیك، گویا و تعاملی فصلی تازه در عرصه نشر كتاب های دیجیتال را رقم زد، دوری از جریان اصلی داد و ستد كتاب در جامعه بود. این همان مسئله ای است كه اكنون با تاسیس فروشگاه این انتشارات در میدان انقلاب تهران بدون شك از بین خواهد رفت. محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، در این رابطه می گوید: «این نقص بزرگی بود برای سوره مهر و حوزه هنری كه در بزرگ ترین و مهم ترین محل فرهنگی كشور فروشگاه درخوری نداشته باشد. هر چند كه در غیاب سوره مهر كتاب‌فروشی‌های این راسته همواره محصولات سوه مهر را عرضه می كردند و به نحوی وظیفه نمایندگی را بر عهده داشتند.»

دقیقا به همین دلیل است كه اكنون ناشر برگزیده هنر، اندیشه و ادبیات انقلاب اسلامی فضای مناسبی برای ارائه هر چه بهتر آثار خود به كتاب‌خوانان جامعه خواهد داشت. اتفاقی كه تاثیر آن بر فضای زندگی نسل كتاب‌خوان ایرانی را بیش از پیش خواهد كرد.

این مسئله زمانی اهمیت بیشتری می یابد كه بدانیم فروشگاه انتشارات سوره مهر در میدان انقلاب اسلامی و در مجاورت سینما بهمن قرار دارد. تجمیع مراكز گوناگون هنری و ادبی در كنار یكدیگر یكی از آن شاخص هایی است كه اكنون كتاب‌فروشی سوره مهر برای اهل هنر و ادب انقلاب اسلامی فراهم آورده است. مكانی كه اكنون می تواند برای همه نویسندگان و هنرمندان انقلاب اسلامی به عنوان یك پاتوق فرهنگی و هنری منطبق بر مكتب ادبی و هنری انقلاب اسلامی باشد.
انتشارات سوره مهر در طول سال های فعالیت خود همواره این افتخار را داشته است كه ناشر عزت ها و افتخار ها و پایداری ها و ایستادگی های ملت ایران باشد. این همان نكته ای است كه در كلام رئیس حوزه هنری در آیین افتتاحیه كتاب فروشی سوره مهر نیز بازگو شده است: «این انتشارات در واقع راوی صادق عزت‌مردان ایران بعد از انقلاب اسلامی است.»

اما آنچه در ورود انتشارات سوره مهر به راسته كتاب های فروشی های خیابان و میدان انقلاب اهمیت دارد این است كه این مكان و به طور مشخص انتشارات سوره مهر وارد رقابت هایی كه در راسته انقلاب بین كتاب فروشی ها هست نخواهد شد و محصولاتی كه عرضه می كند همگی در راستای اندیشه و هنر انقلاب اسلامی خواهد بود. وظیفه و رسالتی كه می تواند تمركز این انتشارات را بر روی اهداف حوزه هنری انقلاب اسلامی كه همان برآورده ساختن اهداف مكتب ادبی و هنری انقلاب اسلامی است فراهم آورد.

انتشاراتی كه رهبر معظم انقلاب بر برخی از مهم ترین كتاب های تولید شده توسط آن تقریظ نگاشته اند، اكنون صاحب مكانی شده است كه جای خالی آن به خوبی احساس می شد. كتاب فروشی سوره مهر فصل تازه ای در اشاعه مكتب ادبی و هنری خواهد بود. مكتبی كه ایدئال های انقلاب اسلامی را به واقعیت تبدیل خواهد كرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 5 = 2