«سیمین‌دخت‌ وحیدی» بانوی برگزیده فرهنگ شد

vahidi

سیمین‌دخت‌ وحیدی، شاعر پیش‌کسوت کشورمان، از سوی سومین جایزه علمی ادبی طاهره صفارزاده به عنوان بانوی برگزیده فرهنگ سال ۹۴ معرفی شد.

در آیین اختتامیه سومین جایزه ادبی – علمی طاهره صفارزاده که با حضور برخی از مسئولان و چهره‌های شناخته شده فرهنگی هنری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، «سیمین‌دخت‌ وحیدی» شاعر و پژوهشگر پیش‌کسوت کشورمان به عنوان بانوی فرهنگ سال ۹۴ انتخاب و معرفی شد.

«سیمین‌دخت وحیدی» از شاعران متعهد و پرتلاش است که در سال ١٣١٢ شهرستان جهرم متولد شد. وی از نوجوانی به سرودن شعر پرداخت و در ٢۵ سالگی مجموعه داستانی تحت عنوان «لاله های داغدار» نوشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همکاری خود را با صدای جمهوری اسلامی ایران و با حوزه هنری آغاز کرد و تدریس در کارشناسی شعر تربیت معلم را عهده دار شد.

وی همچنین در کانون مرکزی آموزش و پرورش به تدریس شفاهی و مکاتبه‌ای برای جوانان کشور پرداخت و ضمن عضویت در شورای شعر حوزه هنری، سردبیری ماهنامه «کوثر» را پذیرفت.
سیمین‌دخت وحیدی هم‌زمان با دفاع مقدس در فضای شهرهای جنگ زده و خطوط مقدم جبهه به شعرخوانی و همگامی با رزمندگان می‌پرداخت.

مجموعه اشعار این شاعر کشورمان عبارت اند از: «یک آسمان شقایق»، «حس می‌کنم زندگی را»، «موج های بی‌قرار» و … . تعدادی از آثار گردآوری شده توسط وی نیز «در قاب گل ها»، «کوثر»، «چشم بیمار»، «غم دلدار»، «شعر جوان» و «از نگاه آینه ها» نام دارند.

همچنین در این مراسم محمد صارمی شهاب، قاسم بای و فاطمه بیرانوند به عنوان نفرات برتر بخش شعر معرفی شدند و جایزه خود را دریافت کردند.

سمیه نظری نیز در بخش پایان نامه اثرش شایسته تقدیر شناخته شد. پایان نامه معصومه نعمتی قزوینی نیز به عنوان برگزیده معرفی شد.

در بخش مقالات نیز جایزه مقاله برگزیده به مقاله ای مشترک از مهدی مهدوی نیا، علی شاهپری و عباس سماواتی اختصاص یافت.

همچنین در این مراسم از جلد دوم کتاب «در ستایش بیداری» و کتاب «مطلب از این قرار است» گزیده گفت و گوهای مهدی مظفری ساوجی با ادبای شعر انقلاب رونمایی شد.

در پایان نیز به جلال صفارزاده، برادر مرحوم طاهره صفارزاده، لوح تقدیری به پاس تلاش هایش در راه زنده نگه داشتن نام و یاد این بانوی فرهنگ و ادب کشورمان اهدا شد.

عناوین مرتبط:

مهمانی شاعرانه به میزبانی بانوی شعر جبهه ها

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1