شهادت هنر مردان خداست/ یادداشت امیری اسفندقه به مناسب تدفین شهدای غواص

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، مرتضی امیری اسفندقه که خود برادر دو شهید گرانقدر است، در آستانه برگزاری مراسم تشییع شهدا در سالروز شهادت امام صادق(ع)، یادداشتی شفاهی در اختیار خبرگزاری تسنیم گذاشته که به قرار ذیل است:

چرا به تیغ شهادت نمی‌نهد گردن
به آب زندگی آن کس که آرزومند است؟

(صائب تبریزی)

محض یادگار و بی‌تعارف می‌گویم که من در اندازه‌های این مطلب عالی و برجسته نیستم، این حرفی که می‌زنم یک تعارف نیست، یک واقعیت است. نه من که هیچ شاعری، هیچ هنرمندی، هیچ خوشنویسی، هیچ بازیگری و هیچ کارگردانی در این اندازه نیست که در برابر هنر شهدا بخواهد دم از هنر شهادت بزند؛ به گفته شمس جانبازان، مرگ را چنان می‌جویند که شاعران، قافیه را و بیمار، تندرستی را.

شهادت هنر مردان خداست. این اصل هنر است. واژه «هونَرَه» یک واژه کهن به معنای روشن کردن چراغ در ظلمت. هرکس بتواند در تاریکی چراغی روشن کند، هنر کرده است. شهدا در روزهای تاریک میهن چراغ روشن کردند، چراغی که ما با آن پیش پا را ببینیم که الآن هم داریم می‌بینیم.

ما نمی‌دانیم این‌ها چه کسانی هستند. از احوالاتشان خبر نداریم. یک‌بار دیگر می آیند بگویند ما زنده‌ایم، شما چطور؟ زنده‌اید؟ می‌دانید کجایید یا جوگیر شده‌اید؟ یا شاید موج دنیا شما را گرفته؟ فکر می‌کنید ستاره‌ای شده‌اید؟

من دوباره به «هنر» که از دو واژه تشکیل شده و به معنای افروختن چراغ در تاریکی است، اشاره می‌کنم. هر کس چراغی در تاریکی و ظلمت بیفروزد، هنرمند است. شهدا آمدند تا ما پیش پایمان را ببینیم و راه را از چاه تشخیص دهیم:

با تو دارد گفت‌وگو شوریده مستی
مستم و دانم که هستم
ای همه هستی ز تو، آیا تو هم هستی؟

شهدا، این عزیزان، این پیکرهای مقدس با آمدنشان می‌گویند ما هستیم، شما هم هستید؟ به تعبیر خواجه راز «غم دنیای دنی» مُختان را زده است یا هنوز با ما هستید؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 − = 45