فریدونی، عکاس برجسته دفاع مقدس: مسعودهای انقلاب را بیشتر ببینیم

علی فریدونی

صبح هنر | علی فریدونی، عکاس برجسته دفاع مقدس درباره سیدمسعود شجاعی طباطبایی گفت: مسعود با آثارش در خط مقدم جنگ نرم فرهنگی دلاوری می کند و می جنگد. او یکی از نیروهای خط شکن جبهه انقلاب است.

امروز در پنجمین عصر هنر انقلاب از تلاش‌های سیدمسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست تقدیر به عمل خواهد آمد.

به همین بهانه گفت‌وگویی کوتاه به علی فریدونی عکاس پیشکسوت دفاع مقدس درباره شجاعی طباطبایی انجام دادیم.

آقای فریدونی از چه سالی با آقا مسعود آشنا شدید؟

مسعود در واقع مانند برادر من است. او یکی از هنرمندهای تجسمی بسیار دوست داشتنی جامعه ماست که کارهای بسیار با ارزش و تاثیرگذاری را ترسیم کرده است.

اگر می شود از این ارزشمندی و تاثیرگذاری بیشتر بگویید؟

به عنوان مثال اگر بخواهم از عکاسی او بگویم یکی از عکس های بسیار تاثیرگذار او در یکی از کتاب های انجمن عکاسان به چاپ رسیده است. در آن تصویر یکی از رزمنده ها لحظاتی  قبل از شهادتش از مسعود درخواست می کند تا از او عکسی بگیرد. مسعود به آن رزمنده می گوید که من دو سه فریم بیشتر ندارم و نمی توانم از تو عکس بگیرم، ولی رزمنده اصرار می کند و بالاخره مسعود رضایت می دهد تا از او عکسی بگیرد. لحظاتی بعد از اینکه از او عکس می گیرد یک خمپاره در کنار جوان رزمنده به زمین می نشیند و او شهید می شود. مسعود بعد از شهادت هم از او عکس می گیرد. این عکس او واقعا جزو تاثیرگذارترین تصاویر دفاع مقدس است. مسعود تصاویر زیبای زیادی را از جبهه ها ثبت کرده ولی به نظر من هیچ کدام از آن تصاویر به ماندگاری و اثرگذاری این عکس نمی رسند.

از لحاظ کارهای تجسمی و کاریکاتور هم که ایشان واقعا استاد هستند. اساتید خیلی بزرگ عرصه کاریکاتور مسعود را به عنوان یک گرافیست حرفه ای و استاد قبول دارند. من در چندین نمایشگاه که از آثار مسعود بر پا شده بود شرکت کردم. علیرغم اینکه یک عکاس هستم ولی خیلی زیاد از کارهای تجسمی و نقاشی سر در نمی آورم ولی در مقابل تابلوهای مسعود همیشه می ایستم و مدت ها در آنها خیره می شوم. این ایستادن به این خاطر است که تابلوهای مسعود چنان جذبه و قدرتی دارند که آدم را نگه می دارند و او را به فکر کردن وادار می کنند. کارهای مسعود واقعا بارزش هستند.

ویژگی مهم کارهای سید مسعود شجاعی کاریکاتوریست و گرافیست چیست؟

ویژگی هر کاری مربوط به خود انسان می شود. حُسن نیت، خلوص و شخصیت برجسته مسعود در کارهایش دیده می شود. شما چه فیلمساز باشید، چه مجمسه ساز و چه عکاس و چه نقاش، یک شخصیتی دارید که در آثار شما نمود پیدا می کند. مسعود از آن شخصیت های ناب بچه مسلمانی است که واقعا قابل احترام و دوست داشتنی است. کارهای مسعود همه را وادار می کند تا او را دوست داشته باشند. هیچ کسی از مسعود دلخور نیست وهمه به خاطر آثار ارزشمند او، دوستش دارند و برای او احترام خاصی را قائل هستند.

در جریان های مختلفی که برای هنر دسته بندی می شود، سید مسعود شجاعی جزو هنرمندان انقلابی قرار می گیرد. از انقلابی بودن مسعود هم برایمان بگویید.

مسعود با کارهایش واقعا انقلاب را صادر می کند. مسعود با آثارش در خط مقدم جنگ نرم فرهنگی دلاوری می کند و می جنگد. او یکی از نیروهای خط شکن جبهه انقلاب است که ما باید او را حفظ کنیم. ما باید مسعودهای انقلاب را بیشتر ببینیم و برای آنها احترام بیشتری قائل باشیم. شنیدم که قرار است توسط سازمان اوج مراسم پاسداشتی برای ایشان برگزار شود، قلبا از این حرکت انقلابی خیلی خوشحال شدم. سازمان اوج واقعا در قبال این بچه های انقلاب شایسته عمل می کند و به خوبی نیروهای انقلاب را می بیند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

99 − = 92