قدم‌ِ خیرِ «دختر شینا» / از نویسنده پرفروش‎ترین کتاب این روزها تجلیل شد

بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «دختر شینا»

صبح هنر | بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «دختر شینا» گفت: «قدم‌خیر»، قدم خیر و پربرکتی برای من داشت که موجب شد وارد این عرصه شوم زیرا تا پیش از آن بیشتر به کار داستان‌نویسی مشغول بودم، اما بعد از آن تصمیم گرفتم که در حوزه خاطره‌نگاری دفاع مقدس بمانم. این عرصه آنقدر کار زمین مانده دارد که حیفم می‌آید دست به کار دیگری بزنم.

مراسم تجلیل از بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «دختر شینا» عصر روز گذشته در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزار شد.

نیلی: قدم‌ِ «دختر شینا» به ادبیات پایداری خیر بوده است

میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و همچنین بهناز ضرابی‌زاده به خاطر نوشتن کتاب «دختر شینا» گفت:‌ هر قدر در این زمینه کار کنیم باز هم کم است. به نویسنده و خانواده این شهید عرض می‌کنم که این کتاب برای من فهم جدیدی از زندگی همسران شهدا به وجود آورد و قدم این کتاب به عرصه ادبیات پایداری حتماً خیر بوده و قدم‌خیر در وجود و آثار وجودی‌اش برکات خیری داشته است.

وی در ادامه گفت: این کتاب برای من از دو جهت قابل توجه بود، یکی اینکه دختری که روستایی است و در یکی از روستاهای یکی از شهرهای کوچک استان همدان زندگی می‌کند تا این اندازه فرهنگی است. رابطه عاشقانه میان پدر و دختر که این روزها کمرنگ شده و عامل ناهنجاری‌های جامعه نیز به شمار می‌رود در این کتاب روایت شده که البته این روایت حاکی از وقوع آن در عالم واقع است. پدران ما امروز از این مسئله غافل هستند و این رابطه برای من جالب و شیرین بود و اینکه به خاطر تعبد و تدین خود حاضر نشده دخترش را به کلاس مختلط بفرست و این جزو افتخارات خانواده مسلمان است که دین خود را بر همه چیز ترجیح می‌دهد.

میثم نیلی

عهد با امام گمشده رزمندگان فرهنگی این دوره است

نیلی در ادامه گفت: دومین نکته جالب این کتاب عهدی است که این زن و شوهرش با امام داشته‌اند و آنچه سختی‌ها را سهل و آسان می‌کند یادآوری عهد با امام خمینی است که این بسیار با اهمیت است. شاید این دیالوگ حدود ۸ بار در کتاب تکرار شود که «یعنی باید از عهد با امام کوتاه بیاییم» و این حال و هوای رزمندگان دهه ۶۰ است که به نظرم گمشده‌ رزمنده‌های فرهنگی این دوره است.

او اضافه کرد: به نظر من موفقیت زندگی قدم‌خیر در جلد دوم «دختر شینا» دیده خواهد شد که فرزندان او ثمره این موفقیت هستند و من از خانم ضرابی‌زاده خواهش می‌کنم که جلد دوم این کتاب را بنویسند.

نیلی با اشاره به اینکه خانم محمدی به تنهایی توانسته ۵ فرزند را تربیت کند گفت: کاملاً‌ واضح است که شهید در جبهه‌ها بوده و «قدم‌خیر» به تنهایی این ۵ فرزند را بزرگ کرده است.

بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «دختر شینا»

نویسنده دختر شینا: به جز خاطره‎نگاری، حیفم می‌آید دست به کار دیگری بزنم

بهناز ضرابی‌زاده در بخش دیگری از این نشست گفت: امروز در اینجا جمع شده‌ایم که از کتاب تقدیر کنیم و من خودم را خادم خانواده شهدا می‌دانم و ورود خودم را به این حوزه یک اتفاق خوب می‌دانم.

وی افزود: «قدم‌خیر»، قدم خیر و پربرکتی برای من داشت که موجب شد وارد این عرصه شوم زیرا تا پیش از آن بیشتر به کار داستان‌نویسی مشغول بودم، اما بعد از آن تصمیم گرفتم که در حوزه خاطره‌نگاری دفاع مقدس بمانم. این عرصه آنقدر کار زمین مانده دارد که حیفم می‌آید دست به کار دیگری بزنم.به نظرم حیف است که در مورد این شهدا کم بگذاریم و امیدوارم این سعی توشه من در آخرت شود.

وی گفت: اگر می‌خواستم خودم کارهای کتاب را انجام دهم هرگز موفق نمی‌شدم ولی پشت این کتاب نگاه و توان شهید حضور دارد و خانم محمدی مانند شیر ما را به جلو می‌برد و خداوند پشت و پناه ما است. اگر شهدا بخواهند همه کارها را سهل می‌کنند و بیاید هم پیمان شویم تا به کتاب‌ها اینطور نگاه نکنیم.

فرزند شهید ابراهیمی: دلتنگ آقاییم

در ادامه، معصومه ابراهیمی فرزند شهید ابراهیمی ضمن اشاره به کتاب «دختر شینا» که حاوی خاطرات مادرش بود، گفت: خاطرات این کتاب از زبان مادرم بیان شده و نویسنده آن یعنی خانم ضرابی‌زاده با قلم روان، شیوا و دلنشین خود هر آنچه از دل برآمده نوشته و بر کتاب نقش بسته است که بر دل می‌نشیند. کتاب خاطرات مادرم از دوران کودکی با آشنایی با پدرم آغاز می‌شود، این آشنایی به نامزدی و ازدواج می‌رسد و در مراسم عروسی تا به دنیا آمدن ۵ فرزند ادامه می‌یابد و کتاب تألیف می‌شود.

فرزند شهید ابراهیمی گفت: ۱۳ آذر ۹۲ به بهانه و برکت این کتاب، دیداری با حضرت آقا داشتیم که بسیار لذت‌بخش و شیرین بود. شاید شیرین‌ترین لحظه دیدار پدرمان بود. ما در آن روز پدر را لمس کردیم، حس کردیم، چرا که تا آن روز نه نوازش کرده بودیم نه لمس، آما لحظه دیدار آقا حس پدرانه داشتیم و پس از آن روز ملاقات، دلتنگ دیدار ایشان هستیم. ما دلتنگ آقاییم و خواهان دیدار مجدد ایشان هستیم.

وی در پایان سخنان خود با تشکر از مرتضی سرهنگی گفت: او پدرانه در راستای معرفی کتاب تلاش کرد.

dokhtare_shahid

همسر شهید رحیمی: مدیون امام خامنه‌ای هستیم

در ادامه، مریم قاسمی زهد همسر شهید سیدمحمدعلی رحیمی درباره این کتاب و شهدا اظهار داشت: زمانی که کتاب را به من دادند، گفتند که قرار است یک محفل ادبی برگزار شود، خوشحال شدم و گفتم؛ خوب است با همسر شهید از نزدیک آشنا می‌شوم و او را می‌بینم. کتاب را که باز کردم، در مقدمه متوجه تاریخ وفات این بانو شدم، دلم بسیار گرفت، کتاب را بستم و کنار گذاشتم. مدام با خودم کلنجار می‌رفتم، چون متأثر شده بودم و انتظار چنین تاریخی را نداشتم. او جوان از دنیا رفته بود، ولی بعد از دو ساعت سراغ کتاب رفتم، شروع به خواندن کردم، کم‌کم از ناراحتی‌ام کم شد تا اینکه به پایان کتاب رسیدم و خوشحال بودم از اینکه قدم‌خیر از همه دلتنگی‌ها رها شد و به آرامش رسید.

وی با بیان اینکه پاراگراف انتهای کتاب بسیار دلنشین بود، گفت: این حس را به من منتقل می‌کرد که خود این شهید این جملات را گفته است و فکر می‌کنم همینطور هم باشد. در مورد کتاب، بسیار شیوا، روان و داستان منسجمی را شاهد هستیم. پشت سر هم داستان زندگی، روایت شده است و اینها ویژگی‌هایی است که امروز برای نسل جوان لازم داریم، چرا که مخاطب امروز ما آنها هستند، ولی متأسفانه به دلیل دوری از کتاب و مطالعه، این نسل خیلی حوصله نوشته‌های ادبی و داستان های پیچیده را ندارد.

وی در پایان، شروع این جریان را از رهبر انقلاب دانست و گفت: این جریان شروع شده و ما آن را مدیون امام خامنه‌ای هستیم که با توجهی که به این نوع کتابها داشته‌اند، سبب آغاز راه شده و انشاءالله ما به جاهای خوب خواهیم رسید.

 همسر شهید چیت‌سازیان:  خاطراتم از همسرم در «گلستان یازدهم» منتشر می شود

زهرا پناهیان‌روا همسر شهید چیت‌سازیان در بخش دیگری از این مراسم گفت: کتاب «دختر شینا» محتوای بسیار جذابی دارد و با توجه به اینکه خانم محمدی را گاهی می‌دیدم و با او آشنایی داشتم بعد از اینکه خبردار شدم این کتاب نوشته شده بسیار خوشحال شدم.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در پایان سخنانش گفت: خانم ضرابی‌زاده خاطرات من از همسرم را نیز گرفته‌اند که قرار است در کتابی به چاپ برسد. با توجه به اینکه طول زندگی من با شهید طولانی نبوده و معمولاً به همین دلیل کمتر به فکر نگارش خاطراتم از شهید می‌افتادم، اما خانم ضرابی‌زاده گفت در حالی که زندگی شما کوتاه بوده اما بسیار پرمحتوا زندگی کرده‌اید و قرار است این کتاب با عنوان «گلستان یازدهم» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شود.

در پایان این مراسم از نویسنده «دختر شینا» و دختر شهید ابراهیمی تقدیر شد.

tajli4 tajlil

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 − 41 =