کارگردان مستند «تک تیرانداز»: قرار گذاشتیم که اگر پای اسارت رسید خود را خلاص کنیم

وحید فراهانی

صبح هنر | وحیدفراهانی گفت: وقتی در محاصره شدید داعش گرفتار شدیم،با سید هاشم موسوی قرار گذاشتیم که اگر اسیرشدنمان مسجل شد برای اینکه به دست آنها نیفتیم و کار به اسارت نکشد او من را با یک گلوله بزند و سپس خودش را خلاص کند.

وحید فراهانی کارگردان مستند «تک تیرانداز» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس،‌ درباره آخرین مستندش به نام «تک تیرانداز» که در حوزه بحران است، گفت: سوژه‌ای که در این فیلم مستند ملاحظه خواهید کرد یک فرد عراقی است که در عملیات‌های پیشینی که در مستندهای قبلی‌ام دیده‌اید با وی آشنا شدم. او خانواده مجاهدی دارد. در مستند «بدون مرز عشق» که پیش از این طی سه قسمت ساخته شده بود کم کم با وی ارتباط بیشتری پیدا کردم. در نتیجه تصمیم گرفتیم به این تک‌ تیرانداز نزدیک‌تر شویم تا بتوانیم این مستند را بسازیم.

 

 

نیروهای مقاومت دارای تخصص هستند

کارگردان مستند «بدون مرز عشق» در ارتباط با هدف اصلی‌اش درباره ساخت این مستند گفت: یکی از اهداف اصلی‌امان این بود که نشان دهیم افرادی که در جبهه مقاومت مشغول به دفاع و جنگیدن هستند به صورت ساده این کار را انجام نمی‌دهند بلکه دارای تخصص هستند. متأسفانه ذهنیت غلطی در این رابطه وجود دارد و مخاطبین زیادی فکر می‌کنند افرادی که در جبهه مقاومت مشغول به دفاع هستند بیشتر دارای نیروی مردمی هستند که بدون برنامه‌ریزی و شناخت اصول جنگ از خود دفاع می‌کنند در صورتی که اینگونه نیست.

وی در ادامه افزود: سوژه ما در این مستند یک تک‌ تیرانداز است که یکی از جذابیت‌هایش صحبت کردن وی به زبان ایرانی است این خود باعث می‌شود مخاطب همزادپنداری داشته باشد. البته نشان دادن صحنه‌هایی از زندگی وی در داخل شهر و با لباسی بدون جنگ به نظرمان توانسته نظر مخاطب را جلب کند.

او همچنین گفت: تلاش کردیم تا در مستندهایی که قرار است توسط ما ساخته شود عواطف و احساسات این افراد نیز به نمایش گذاشته شود. در حقیقت کشف بُعد احساسی این افراد می‌تواند یکی دیگر از جاذبه‌های مستند بحران باشد و مخاطب به موارد تازه‌ای از شخصیت این افراد برسد و بُعد دیگری را ببیند.

به طور مثال نشان دادن مکالمه تلفنی آنها با خانواده‌هایشان و همچنین  عکس‌العمل‌هایی که در این بین شاهد هستیم یکی از جذابیت‌های مستند می‌تواند باشد.

 

 

نشان دادن عواطف رزمنده مستند را جذاب می‌کند

فراهانی گفت:‌ درست است که در مستند بحران به ناچار شاهد تصاویر خشن هستیم اما نشان دادن عواطف و احساسات این افراد می‌تواند تاثیر دو چندانی را در بین مخاطبان ایجاد کند در واقع نشان دادن جنبه‌های مختلف شخصیتی یک رزمنده می‌تواند او را برای مخاطب ملموس‌تر و باورپذیرتر کند.

این مستندساز در پاسخ به این پرسش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه آیا برای پیدا کردن مخاطبان غیرایرانی نیز فکری کرده‌اید، گفت: واقعا یکی از اهدافمان در حوزه ساخت مستند بحران اطلاع‌رسانی درست و واقعی به مخاطبان غیرایرانی از آنچه که وجود دارد است. به همین منظور یکی از کارهایی که باید انجام دهیم دقت در انتخاب سوژه است. اصولاً  سوژه‌های بین‌المللی که شناخته شده نیز هستند می‌توانند ما را در این امر یاری کنند.

برای مستند بحران به دنبال سوژه بِکر باشیم

وی در ادامه اظهار داشت:‌ همواره رایزنی‌هایی را انجام داده‌ایم تا این مستندها در شبکه‌های غیر ایرانی نیز پخش شود به طور مثال شبکه المنار لبنان چند مستند ما را پخش کرده است اما متأسفانه همچنان نتوانستیم در بین شبکه‌های اروپایی و یا آمریکایی این موقعیت را پیدا کنیم. به نظرم شاید اگر سوژه خاص‌تر و بِکرتری را بیابیم در این امر نیز می‌توانیم تا حد قابل قبولی پیش برویم.

او درباره نحوه حمایت برخی از سازمان‌های مرتبط با ساخت مستند گفت: تقریباً‌ هیچ حمایتی از ارگان‌هایی که یکی از وظایفشان در ارتباط با ساخت مستند است از ما نشده است. سازمان هنری ـ رسانه‌ای اوج یکی از ارگان‌هایی بود که همواره ما را در ساخت این مستند‌ها کمک کرده است. شبکه افق هم با نیرو و انرژی خوبی از مستندهای بحران که توسط مستندسازان این عرصه ساخته می‌شود حمایت قابل توجهی را داشته است. در واقع غیر از این‌ها شاهد حمایت ارگان و مؤسسه‌ای نبودم که در این رابطه برای ساخت مستند بحران پیشنهاد همکاری بدهد.

فراهانی درباره این موضوع که برخی به اشتباه فکر می‌کنند افرادی که در این عرصه وارد ساخت مستند شده‌اند یکی از اهدافشان کسب درآمد بوده است، گفت: هیچ فردی به خاطر هر مبلغی که فکرش را کنید حاضر نیست جانش را به خطر بیندازد در واقع خودتان قضاوت کنید چه کسی برای پول حاضر است یک دوربین دست بگیرد و در عملیات‌های سنگین که داعش حضور دارد شرکت کند. البته نمی‌خواهم بگویم یا انکار کنم که بخش مادی برایمان اهمیت ندارد اما واقعا برایمان در الویت نیست. چند نکته وجود دارد ابتدا اینکه آن هزینه‌ای که عموماً‌ تصور می‌شود به هیچ عنوان به آن میزان که تصور می شود نیست و نکته بعدی که بسیار مهم است این است که چه چیزی باعث می‌شود خودمان را در این شرایط قرار دهیم؛ انگیزه‌های اعتقادی‌مان است که اگر وجود نداشت در این مسیر گامی بر نمی‌داشتیم.

 

 

قرار گذاشتیم که اگر پای اسارت رسید خود را خلاص کنیم

این مستندساز در پایان با عنوان کردن خاطره‌ای را به شرح ذیل تعریف کرد:«در یکی از صحنه‌ها که در مستند «تک تیرانداز» می‌بینید متوجه می‌شوید که در محاصره سنگین داعش قرار گرفته‌ایم و چندین ساعت در یک منطقه بدون غذا و آب سپری می‌کردیم و تشنگی به شدت افراد را تحت فشار گذاشته بود. در همین بین سوژه اصلی این فیلم تیر خورده و خون زیادی را از دست داده بود و شرایط به قدری سخت شد که فراموش کردم دوربینی در دست دارم و آن را به روی زمین گذاشتم تا کمکی کنم. حلقه محاصره هر لحظه تنگ‌تر می‌شد به همراه سید هاشم موسوی که تهیه‌کننده این مستند است و همواره در تمام مستندها در مناطق جنگی کنار هم بودیم در این جا هم با دیدن شرایط قرار گذاشتیم که اگر اسیرشدنمان مسجل شد برای اینکه به دست آنها نیفتیم و کار به اسارت نکشد او من را با یک گلوله بزند و سپس خودش را خلاص کند. شرایط بسیار ناامید کننده بود و هیچ امیدی برای بازگشت نداشتیم.»

این مستندساز جوان به همراه تهیه کننده «سید هاشم موسوی» اثر که در تمام مراحل و لحظه ها همراه وی بوده ساخته است تا به این لحظه ۶ اثر قابل توجه در حوزه مستند بحران ساخته‌اند. در واقع باید دید اگر انگیزه اعتقادی در میان نباشد چه کسی حاضر است در چنین شرایطی که وی ذکر کرد قرار بگیرد؟

پنج شنبه ۲۶ شهرویر از شبکه افق سیما ساعت ۱۷:۳۰ و ۲۲:۳۰ مستند «تک تیرانداز» پخش خواهد شد. تکرار آن روز بعد ساعت ۱۴ از همین شبکه خواهد بود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1