قزوه اولین رمانش را نوشت؛ روایتی از تاریخ معاصر ایران

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، علیرضا قزوه اولین رمان خود را با موضوع تاریخ معاصر نوشت.  این رمان که کهن دژ نام دارد، توسط انتشارت سوره مهر منتشر می شود.

قزوه در گفتگو با خبرنگار ایبنا در باره این اثر گفت: «زمان رمان «کهن دژ» به کودتای 28 مرداد بازمی‌گردد و تا پس از انقلاب و امروز را هم در برمی‌گیرد. نخستین رمانم شخصیت‌هایی مانند اسماعیل و سلطان دارد.»

شاعر مولا ویلا نداشت، اضافه کرد: « این رمان را تا به حال به چند تن از دوستان نویسنده و منتقد داده‌ام. آن‌ها خوانده‌اند و نکته‌هایی درباره آن گفته‌اند و از دیدگاه آن‌ها بهره برده‌ام. این رمان حدود 300 صفحه است. 19 بار آن را بازنویسی کرده‌ام و برای بیستمین بار نیز آن را ویرایش خواهم کرد. در حال حاضر مشغول غلط‌گیری نهایی این کتاب هستم.»

شاعر مجموعه شعر «صبح بنارس» یادآور شد:  « «کهن دژ» تا پیش از برپایی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر خواهد شد.»

علیرضا قزوه

علیرضا قزوه متولد بهمن 1342 در گرمسار است. او از جمله شاعران حوزه انقلاب و دفاع مقدس شمرده می‌شود و درون‌مایه اشعار او مذهبی است. اشعار او در قالب شعر سپید و غزل منتشر شده‌است. او رییس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو بود.

قزوه دارای مدرک دکترای زبان فارسی است. او در 1377 به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان انتخاب شد. طرح مضامینی مذهبی از خصوصیات اشعار اوست. وی با مجموعه «مولا ویلا نداشت» به عنوان شاعری منتقد وارد فضای هنر و ادبیات شد. «غزل معاصر ایران»، «از نخلستان تا خیابان»، «شبلی و آتش»، «پرستو در قاف»(سفر نامه حج)، «غزل معاصر ایران»(گزینش و جمع آوری)، «دو رکعت عشق»، «چه عطر شگفتی» یادواره احمد زارعی، «قطار اندیمشک و ترانه‌های جنگ»، «خورشیدهای گمشده»(گزیده اشعار امروز تاجیکستان)، «قدم زدن در کلمات: مجموعه گفتگو با شاعران معاصر»، «عشق علیه‌السلام»، «با کاروان نیزه»،«من می‌گویم، شما بگریید»، «گزیده ادبیات معاصر»، «کسی هنوز عیار تو را نسنجیده‌است» (جشن‌نامه محمدعلی بهمنی)، «چمدان‌های قدیمی قزوه» و «صبح بنارس» نام برخی از کتاب‌های اوست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

89 − 79 =