قزوه: «سلمان هراتی» از آغازگران شعر اعتراض در ایران بود

نشست خبری نخستین جایزه ادبی مرحوم سلمان هراتی با عنوان «سلمان سلام» که ی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد درگذشت این شاعر انقلابی برگزار می‌شود، صبح امروز 5 آبان با حضور سید‌صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و قاسم عزیز‌زاده گرجی دبیر جایزه سلمان سلام در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

رضایی: ادبیات به صورت عام و ادبیات کودک و نوجوان به صورت خاص، مدیون انقلاب اسلامی است

به گزارش فارس در ابتدای این مراسم سید‌صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان داشت: در ارتباط با مرحوم سلمان هراتی و چرایی این مطلب که چرا اکنون به فکر افتادیم که جایزه سلمان سلام را برپا کنیم برای این بود که حق مطلب ادا شود.

وی درباره مباحث اجرایی بیان کرد: ادبیات به صورت عام و ادبیات کودک و نوجوان به صورت خاص، مدیون انقلاب اسلامی است؛ به طوری که ادبیات پیش از انقلاب را نمی‌توان از منظر کمی و کیفی با پس از انقلاب  مقایسه کرد. این تحول نه تنها در حوزه کتاب که در دیگر حوزه‌ها مانند انیمیشن و فیلم هم صادق است.

رضایی ادامه داد: یک خوش‌شانسی که شاعران ما داشته‌اند این بوده‌ که حضرت امام (ره) هم شعر می‌خواندند و هم شعر می‌سرودند و هم شاعران را دوست داشتند. حتی ایشان در فلسفی و عرفانی‌ترین مباحث و کلام خودشان از گفتن اشعار شاعران نه تنها ابایی نداشتند بلکه از آنها استفاده می‌کردند و امام (ره) تنها کسی بود که از کلمات عربی استفاده نمی‌کرد.

به گفته این مقام مسئول، خوش‌شانسی دیگر این شاعران این است که مقام معظم رهبری همانند امام راحل(ه) هم شعر می‌خوانند هم می‌سرایند و هم شاعران را دوست دارند به همین منظور در نیمه ماه مبارک هر سال با مدیریت علیرضا قزوه شاعران ایرانی و شاعران خارجی گردهم آمده و حول مباحث شعر و شاعری با ایشان به گفت‌وگو می‌پردازند.

وی با اشاره به دیدار امسال مقام معظم رهبری با شاعران، عنوان کرد: رهبر انقلاب امسال به شعر کودک و نوجوان و پرداختن به زبان آنها با توجه به مضامین دارای حکمت اسلامی و ایرانی تأکید بسیاری داشتند و درباره استعداد یابی و کشف استعداد جوانان نیز بیاناتی را فرموده‌اند.

رضایی با بیان اینکه این همایش با توجه به حکمت اسلامی و ایرانی در استان مازندران برپا می‌شود، گفت: همایش «سلمان سلام» به صورت یک روزه در استان مازندران برپا خواهد شد که در این مراسم از چهار شاعر از جمله یک بانوی شاعر تجلیل‌ به عمل خواهد آمد.

وی افزود: از میان بیانات مقام معظم رهبری که در ماه مبارک رمضان تاکید داشته‌اند یکی از موارد این بود که به زبان نوجوانان برسید و با آن مضامین برای آنها شعر بگویید، همایش سلمان هراتی بر این مبنا برپا می‌شود، در این راستا شورای سیاست‌گذاری و سپس هیئت علمی و در نهایت داورانی انتخاب شده‌اند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به این مطلب که کسانی که در این مراسم تجلیل خواهند شد آثارشان نزدیک به تفکر سلمان هراتی است، بیان کرد: هیئت علمی این همایش به همه دانشگاه‌هایی که دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل می‌پردازند سری زده و پایان‌نامه‌هایی که نزدیک به تفکر سلمان هراتی باشند را مورد حمایت قرار می‌دهند.

وی اضافه کرد: نوع نگاه مرحوم سلمان هراتی در مباحث اجتماعی و انقلابی و توجه به محرومین و مستضعفان بسیار در اشعار این شاعر مشهود است به گونه‌ای که در سال 57 و 58 بسیاری ساکت شده بودند که دیگر شاه رفته و امام آمده است و باید همراه امام باشیم،اما او با همان شعر اعتراض با انقلاب همراه و به اصول پایبند است.

 قزوه:  اگر تنها 5 چهره شاخص انقلاب را بیان کنیم یکی از آنها سلمان هراتی است

در ادامه این مراسم علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری بیان داشت: جایزه ادبی «سلمان سلام» اولین دوره را به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و حوزه هنری برپا می‌کند، البته چندین سازمان و نهاد فرهنگی دیگر نیز در آغازین سال مشارکت کوتاهی در برپای این همایش دارند، اما این جایزه بیشتر به نام کانون درج می‌شود که با جدیت کلید این کار را زد.

وی اضافه کرد: «سلمان سلام» نام شعری از محمدرضا عبدالملکیان که یکی از یاران سلمان هراتی است که پس از فوت سلمان سروده شده به شمار می‌رود.

به گفته قزوه، امسال در این برنامه یکصد شاعر ایرانی و خارجی شرکت خواهند کرد که شاید از حیث بزرگی، یکی از بزرگترین جشنواره ادبی باشد که در شمال کشور برپا می‌شود، از این تعداد 10 شاعر خارجی که بیشتر آنها برای برنامه شعر مقاومت و باران غدیر دعوت شده‌اند، از جمله این شاعران می‌توان به شعرای کشور افغانستان، تاجیکستان، هند و پاکستان که 10 نفر هستند به همراه 90 شاعر ایرانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: طبق احترام به سنت مسلمانی عصر پنجشنبه 9 آبان سال جاری در مقبره سلمان حاضر خواهیم شد و با حضور شاعران به قرائت فاتحه‌ای خواهیم پرداخت.

وی اضافه کرد: از این برنامه همان قدر خوشحال هستم که در سال 65 از برپایی نخستین کنگره شعر دفاع مقدس، نخستین جشنواره بین‌المللی شعر فجر خوشحال بوده‌ام. چرا که این برنامه کم از دو برنامه قبلی نیست و از نظر عظمت و ویژگی همانند این دو جشنواره به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: محتوای جایزه ادبی «سلمان سلام» در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری برپا شده است. رهبر انقلاب یک نکته بسیار دقیقی را اشاره‌ای داشته‌اند که به لطف الهی مسئولان فرهنگی ما این نکته را گرفته و اجازه ندهند حرف ایشان بر زمین بماند که بحث آن نیز حمایت از شاعران کودک و نوجوان بود که در این جایزه به صورت کشوری مورد حمایت فکری قرار خواهند گرفت.

قزوه بیان کرد: امیدواریم سال آینده در این مراسم محدوده جغرافیایی فارسی‌زبانان را نیز مورد توجه قرار دهیم و به اشعار بزرگسالان علاوه بر کودک و نوجوان نیز توجه بسیاری شود چرا سلمان هراتی در شعر بزرگسال نیز در همه قالب‌های ادبی کارهای خوبی را آفرید.

به گفته این مقام مسئول، سلمان هراتی زاییده و روییده جلسه ادبی شعر حوزه هنری است. یعنی بنده از سال 65 که سلمان را می‌دیدیم هر بار با دفتری از شعر، ترانه و سرود که این اشعار شیعی و اعتراض مسلمانی بود به حوزه هنری می‌آمد.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: سلمان هراتی از آغازگران شعر اعتراض در ایران بود، اعتراض به کسانی که می‌خواستند انقلاب را منحرف کنند و به نفع شخصی خودشان آن را تمام کنند اما او در سه محور انقلاب، امام و شهیدان حرکت کرد و از بیش از هر شاعری به دفاع از آنها پرداخت چرا که دغدغه او انقلاب بود.

قزوه عنوان کرد: سلمان با توجه به 3 محور انقلاب، امام و شهدا از آرمان‌های انقلاب بیش از هر شاعر دیگری دفاع کرد، متاسفانه مرگ زودرس او در سن 27 سالگی فرصت بیشتری به او برای فعالیت در این زمینه نداد، امسال پس از 27 سال سربلندی سلمان در شعر انقلاب این همایش برگزار می‌شود. این در حالی است که طی این مدت سروده‌های هراتی به بیش از 10 زبان زنده دنیا ترجمه و موضوع پایان‌نامه‌های متعددی شد. در این مدت شعر او به میان توده مردم نفوذ کرد و بر سر قبر شهدا نوشته شد.

وی افزود: اگر تنها 5 چهره شاخص انقلاب را بیان کنیم یکی از آنها سلمان هراتی است و از جمله دیگر آنها نیز می‌توان به قیصر امین‌پور و سید‌حسن حسینی که از نزدیک‌ترین دوستان او هستند نام برد.باید مطمئن باشیم که سلمان یکی از این چهره‌هاست. سلمان برای شهدا کار کرد ، در دنیای خودش همیشه از شهدا می‌گفت و در نهایت نیز در میان دو شهید آرام گرفته است.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر پیروی سلمان از شعر فروغ و سهراب سپهری گفت: سلمان از حیث زبانی از این دو شاعر پیروی کرده است اما به نظرم از نظر محتوایی شعری کاملتر از این دو شاعر را دارد، نباید فراموش کنیم که سلمان متعلق به انقلاب است و اگر الان هم زنده بود در راستای همین موضوع شعر می‌گفت و مطمئناً از برخی مسائل ناراحت می‌شد و با همان زبان اعتراض در رابطه با آنها شعر می‌گفت. علاوه بر این شعر او محدود به مرزهای ایران نیست بلکه در شعر او رگه‌هایی از بیداری اسلامی را نیز می‌توانیم ببینیم. به عنوان نمونه شعر وقتی بابی ساندز را خودکشی کردند یکی از همین سروده‌هاست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 9 = 1