قزوه: شعر عاشورایی اصیل تلفیق حماسه و سوگ است

 هجدهمین ویژه برنامه «پرده عشاق» به تجلیل از «حبیب الله چایچیان (حسان)» اختصاص داشت که این مراسم با حضور علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، علی انسانی مداح و شاعر اهل بیت (ع)، حجت الاسلام حسین اسکندری استاد دانشگاه و حوزه علمیه، محمود طاری مداح اهلی بیت (ع) و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در مجتمع فرهنگی هنری کوثر برگزار شد.

* اسکندری: اشعار استاد حسان برگرفته از قرآن و آیات الهی است

در این مراسم حجت‌الاسلام حسین اسکندری، استاد دانشگاه اظهار داشت: برترین، زیباترین و ماندگارترین سخنان، سخنی است که در آن مردم دعوت به خدا شوند و شنوندگان، خوانندگان و بینندگان دعوت به خدا شوند آن هم توأم با عمل صالح باشد.

وی بیان کرد: امروز از شخصیتی تجلیل می‌کنید که کلام و زندگی‌اش در راه ائمه اطهار (ع) بوده است، انسانی که یک عمر پاک زندگی کرد و سخن اش، سخن خداوند است.

حجت الاسلام اسکندری ادامه داد: امیرالمومنین (ع) می فرمایند؛ اگر تمام اعمال نیک را جمع کنید حتی جهاد در راه خدا، در مقایسه با امر و معروف و نهی از منکر هیچی به حساب نمی آید مگر مثل مقایسه، آب دهان در یک دریای عمیق؛ در اینجا این سوال مطرح است که آیا نوشته ها، آثار و ارزش هایی که از استاد چایچیان است، امر به معروف و نهی از منکر نیست؟

وی افزود: از ابتدای جوانی و نوجوانی به هزاران نفر از نوجوانان ایران و خارج از کشور، سرود قرآن استاد چایچیان را می نوشتم و آنها جذب قرآن می شدند، چراکه اشعار استاد حسان، اشعار نماز و توحیدی و برگرفته از قرآن و توصیف آیات الهی است.

* نیاز هیأت های مذهبی به اساتیدی همچون استاد حسان

حجت الاسلام اسکندری بیان کرد: امروزه هیأت های مذهبی کشورمان به وجود همچین اساتید بزرگ نظیر استاد حسان نیازمند است چراکه اکنون در برخی از هیأت های مذهبی افراد سوار بر موج احساسات جوانان می شوند به همین منظور این هیأت ها به اشعار و اساتیدی همچون استاد چایچیان نیازمند هستند.

وی عنوان کرد: چندی پیش سمینار آسیب شناسی هیأت های مذهبی برپا شد که کلیپی در آن آماده و پخش شد که یک فردی در آن مداحی می کرد و جوانان زیادی لخت سینه زده و می رقصیدند و می گفتند؛ «رقاصم و رقاصم، رقاصه عباسم» که خدا هم از دیدن چنین مراسم هایی شرم‌اش می آید و قلب اش می شکند، این مراسم ها و این اشعار کجا و ارزش هایی که در اشعار استاد حسان وجود دارد، کجا؟

 حبیب الله چایچیان شاعر اهل بیت

* استاد حسان باید به عنوان چهره ماندگار معرفی و آثارش تجدید چاپ شود

حجت الاسلام اسکندری ادامه داد: پیشنهادی به دست اندرکاران و مسئولان فرهنگی کشور و کمیته چهره های ماندگار دارم که از استاد چایچیان در سطح کلان باید تجلیل شود، البته ناگفته نماند که استاد به این تجلیل هیچ نیازی ندارد بلکه این جامعه است، که به استاد حسان نیازمند است.

وی اضافه کرد: معتقدم آثار استاد چایچیان باید تجدید چاپ شده و به دست ذاکران اهل بیت (ع) برسد چراکه تهدیدی در این حوزه وجود دارد که علامه شهید مطهری حدود 40 سال پیش که بسیاری از انحرافات کنونی نبود، تشخیص داده و درباره انحرافاتی اخطارهایی را بیان کرده اند.

این استاد دانشگاه معتقد است؛ یکی از ویژگی های استاد حسان این است که این بزرگوار در تاریکی طاغوت بدون داشتن رسانه ای و بدون آزادی ها و میدان های وسیع کنونی، به لطف الهی، اشعار و آثارش را فراگیر و ماندگار کرد که عامل مهم موفقیت این استاد، ملازمت با علمای ربانی بوده است.

وی با بیان اینکه امروزه ما باید رفتارمان را درباره حضرت سیدالشهداء و برخی از موارد بازخوانی کنیم، اضافه کرد: استاد چایچیان از روز اول تاکنون ثابت قدم بوده است، همچنین اخلاص، انقلابی بودن و مدافع حریم سیدالشهداء از دیگر ویژگی های استاد حسان به شمار می رود.

* قزوه: یکی از شاخه های تنومند شعر انقلاب، شعر آئینی است

از دیگر سخنرانان مراسم نکوداشت استاد حبیب الله چایچیان، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری بود، که اظهار داشت: در فضای شعر انقلاب، یکی از شاخه های تنومند شعر انقلاب، شعر آئینی است که یک شاخه آن شعر دفاع مقدس، شاخه دیگر شعر عارفانه و شاخه دیگر آن نیز شعر عاشقانه است.

به گفته وی، در روزگار ما وقتی این درخت را نگاه می کنیم، این طراوت و عظمت بیشتر مدیون دو شاخه است که بیشترین محصول را داده است، یکی شعر آئینی و مذهبی و دیگری شعر دفاع مقدس است که در روزگار ما رشد بسیار خوبی کرده است.

قزوه با بیان اینکه شعر آئینی و دفاع مقدس همدیگر را تکمیل کرده و همسایه دیوار به دیوار هستند، ادامه داد: رمزهای عملیات های هشت سال دفاع مقدس نام های مبارک ائمه اطهار (ع) بوده است.

 علیرضا قزوه شاعر در مراسم تجلیل از حبیب الله چایچیان در مجتمع فرهنگی کوثر

* امروزه شعر آئینی و دفاع مقدس، ادبیات کشور را به عنوان یک سبک ادبی تثبت می کند

وی معتقد است، شعر انقلاب، ادبیات دفاع مقدس را آفریده است، که با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست در این بیش از هزار و یکصد سال، که شعر فارسی می درخشد و گفته می شود در هیچ روزگاری شعر حماسی و دفاع مقدس به اندازه امروز نداشتیم و شعر آئینی هم در هیچ روزگاری چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمیت مثل امروز نبوده است به گونه ای که این دو شاخه دارد، ادبیات ما را به عنوان یک سبک ادبی تثبیت می کند.

قزوه بیان کرد: در روزگاری شاعران آئینی ما اندک بودند و یا در روزگاری ارتباطی با انقلاب نداشتند و یا ارتباطی با دفاع مقدس و حماسه وجود نداشت و بعضی ها فقط از نگاه اینکه یک سوگی و چشمی را بگریانیم به شعر عاشورایی نگاه می کردند، اما شعر عاشورا در کنار گریه و اشک گرفتن، حماسه را ایجاد کرد و انقلاب اسلامی هم آمد.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری گفت: عاشورا و شعر اصیل عاشورا تلفیق درست حماسه و سوگ است و اینها را نباید از یکدیگر جدا کرد؛ امروز خیلی ها می خواهند شعر انقلاب را با شعر آئینی تفکیک کنند یعنی برای امام حسین (ع) اشک می ریزیم ولی هیچ کاری به انقلاب نداریم یا به نوعی دیگر برای امام حسین (ع) گریه می کنیم ولی هیچ کاری به امام خمینی و مقام معظم رهبری نداریم که این یک امر خطرناکی است.

وی با بیان اینکه شعر انقلاب و شعر عاشورا دست بر دست هم داده اند، اضافه کرد: حماسه و سوگ با هم، همدیگر را تکمیل می کنند و هر دو محترم هستند.

* انسانی: استاد چایچیان از همان دوران جوانی با علامه امینی همنفس بوده است

در ادامه این مراسم حاج علی انسانی، شاعر و مداح اهل بیت (ع)، اظهار داشت: کم کم قدر و شأن پیر دل ها و دود چراغ خورده ها و شاعران اهل بیت (ع) دارد، خودش را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: استاد حسان غیر از من و امثال بنده است چراکه بنده برای اینکه شعری در کنگره ها و محافل ادبی داشته باشم، چند بیتی را سرهم کرده تا شعر مذهبی داشته باشم اما آقای چایچیان از اوایل جوانی و زندگی خود با شخصیتی همانند آبروی تشیع علامه امینی صاحب الغدیر، هم نفس بوده است.

انسانی ادامه داد: تمام وجودم، ارادت به استاد حسان است چراکه آنچه که او می گوید توأم با باور است یعنی زمانی که ما سراغ شعر نبودیم و نمی فهمیدیم که شعر یعنی چه و ظاهراً هم دور و برمان شعر پیدا نمی شد، استاد حسان، شاعر بود.

وی افزود: امیدوارم این نکوداشت ها به نگون‌داشت تبدیل نشود و در خور شأن شاعر حماسی و اهل بیت (ع) برگزار شود چراکه این شاعران به کس دیگری وصل هستند به گونه ای دیگر نکوداشت از شاعران آئینی باید آبرومند و با شکوه برگزار شود تا شاعر به ارباب و صاحب اش گله مند نباشد که یک شاعری هیچ گونه بویی از ولایت و انقلاب ندارد اما بزرگداشت آن چنانی برای او می گیرند و برای شعرای اهل بیت (ع) کم بگذارند.

این شاعر اهل بیت (ع) با اشاره به برپایی مراسم سینه زنی و سینه زدن برای سید و سالار شهیدان امام حسین (ع)، گفت: مردم ایران گوشت و پوست شان با روضه، گریه و سوگ امام حسین (ع) عجین شده است اما همه این موارد باید با آگاهی و بصیرت باشد چراکه انقلاب بی امام حسین (ع)، انقلاب نیست.

* طاری: استاد حسان همه عمرش را با اهل بیت (ع) سپری کرده است

از دیگر سخنران های این مراسم می توان به حاج محمود طاری، مداح اهل بیت (ع) اشاره کرد، وی در این مراسم با اشاره به این مطلب که ما از دوران کودکی با اشعار استاد حسان انس گرفته ایم، بیان داشت: استاد چایچیان جزو کسانی است که در مسیر دین و عظمت حرکت کرد.

وی معتقد است، ما در زمره ریزخواران این سفره معنوی هستیم و برای دلمان چیزی را می سرائیم نه به عنوان شعر بلکه شعله هایی از دلمان را قلمی می کنیم؛ امروز نکوداشت شاعری است که همه عمرش را با اهل بیت (ع) سپری کرده است.

به گفته طاری، همه بزرگان ما اذعان داشته اند که ما را به عنوان مرثیه خوانان سیدالشهداء نام ببرید، چون خود خدا و جبرئیل، مرثیه خوان سیدالشهدا بوده اند و انبیاء و ائمه اطهار (ع) برای این حضرت گریه کرده اند.

* امارتی: اشعار حسان باعث شد تا افکار عاشورایی همچنان در اذهان زنده و بالنده بماند

در ادامه این مراسم امارتی، مدیر فرهنگی هنری شهرداری منطقه 13 شهر تهران، بیان داشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نخستین بار است که به اجرای برنامه ای مستمر در همه مساجد و فرهنگسراها تحت عنوان «پرده عشاق» کرده است که نکوداشت استاد حسان، هجدهمین مراسم این ویژه برنامه به شمار می رود.

وی اضافه کرد: این سازمان با برپایی مراسم های تجلیل و نکوداشت در ویژه برنامه های «پرده عشاق» به بزرگداشت عزیزانی می پردازد که در ترویج فرهنگ عاشورایی و حسینی عمری را سپری کرده و اثری را به یادگار گذاشته اند، خواه این افراد زنده باشند و یا توجه به افرادی که سالیان طولانی نوکری اهل بیت (ع) را کرده اند و اکنون در قید حیات نیستند.

امارتی ادامه داد: مراسم نکوداشت استاد حسان، برپایی مراسمی برای شخصی است که عمری نوکری اهل بیت (ع) را کرده و فداکاری های اهل بیت و ائمه اطهار (ع) را در ذهن ما تداعی کرده است که به نوعی دیگر این مراسم معرفی پیر غلامان حسینی به نسل جوان و جامعه است.

وی افزود: استاد حسان ها بودند که اثرات خوب و اشعار آیینی قشنگ را در ذهن، یاد و افکار ما به یادگار گذاشتند و ما را به سمت و سویی بردند تا افکار عاشورایی همچنان در اذهان زنده و بالنده بماند.

* استاد حبیب الله چایچیان تجلیل شد

در پایان مراسم سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شهرداری منطقه 13 شهر تهران با اهدای لو تقدیر و تابلویی از نقش کتیبه مفاخر حسینی از استاد حبیب الله چایچیان (حسان) از شاعران مذهبی و شاعر شعرهایی چون «آمدم ای شاه پناهم بده» و «امشب شهادت نامه عشاق امضاء می شود»، تجلیل به عمل آمد.

ورود حبیب الله چایچیان شاعر اهل بیت

سخنرانی حبیب الله چایچیان در مراسم تجلیل از حبیب الله چایچیان در مجتمع فرهنگی کوثر

مراسم تجلیل از حبیب الله چایچیان در مجتمع فرهنگی کوثر

تقدیر از حبیب الله چایچیان شاعر اهل بیت

مراسم تجلیل از حبیب الله چایچیان در مجتمع فرهنگی کوثر

مراسم تجلیل از حبیب الله چایچیان در مجتمع فرهنگی کوثر

مراسم تجلیل از حبیب الله چایچیان در مجتمع فرهنگی کوثر

منبع: خبرگزاری فارس

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 − 30 =