قزوه: نمی‌شود نام مشفق کاشانی را برد اما از سبزواری یاد نکرد / گلریز: رهبر انقلاب فرمودند شما شعر آقای مشفق را بخوانید

آئین نکوداشت استاد مشفق کاشانی با عنوان “به رنگ آينه” عصر دیروز برگزار و از زحمات این استاد ادب فارسی تقدیر شد.

قزوه:  نمی‌شود نام مشفق کاشانی را برد اما از سبزواری یاد نکرد

علیرضا قزوه شاعر انقلابی کشورمان در آیین نکوداشت این شاعر که عصر دیروز در تالار وحدت برگزار شد به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدا ضمن تشکر از حسینی وزیر ارشاد که سبب تشکیل این‌گونه برنامه‌ها در طول سال‌های وزارت خود شد، گفت: امروز با مومنی رئیس حوزه هنری صحبت می‌کردیم و می‌گفتیم برای وداع با دکتر حسینی برای او چه ببریم؟ دیدیم بقیه دوستان برای وی تابلو فرش و از این قبیل هدایا می‌برند، اما من به آقای مومنی پیشنهاد کردم برای دکتر حسینی عکسی از خود او درست کنیم و ببریم. چندی پیش برای مراسم سیدحسن حسینی و مرحوم قیصر امین‌پور من پیشنهاد کردم عکسی با امضاء خود این عزیزان به جوانان اهدا کنیم که این هدیه برای برگزیدگان آن جشنواره بسیار ارزشمند بود.

قزوه ادامه داد: حال من به دکتر حسینی پیشنهاد می‌کنم که عکس بزرگی که در این سالن از استاد مشفق کاشانی قرار داده‌اید را با امضاء خود ایشان در موزه قرار دهیم.

این شاعر انقلابی خطاب به امیر خوراکیان رئیس فرهنگی هنری شهرداری تهران که در این مجلس حضور داشت گفت: از خیابان استاد مشفق کاشانی که می‌گذرم نام شهید افشار را مشاهده می‌کنم دو طرف این خیابان دو خیابان وجود دارد به نام بابک غربی و شرقی.

وی افزود: در تاجیکستان دو شاعر بزرگ وجود داشته‌اند که برای هر یک از این دو شاعر یک ناحیه یعنی از استان بزرگ‌تر را به نامشان کرده‌اند، حال ما انتظار زیادی نداریم و نمی‌گوییم که شهر و منطقه به نام استاد مشفق کاشانی کنند لااقل یکی از دو خیابان بابک را به نام استاد مشفق کاشانی نامگذاری کنند.

قزوه افزود: من خیلی به ایشان مدیون هستم کتاب‌های مختلفم را به ایشان عرضه کردم و برای هر یک از کتاب‌هایم از ایشان امضاء دریافت کرده‌ام. نام ایشان فقط در ایران با عظمت نیست یک شاعر بزرگ در تاجیکستان وجود دارد که شعرهای او در کتاب‌های درسی و حتی در خارج کشور تاجیکستان پرآوازه است او عمر بسیار زیادی داشت و در سنین بالا از دنیا رفت در آن زمان به من می‌گفت من آرزو دارم یک بار به ایران سفر کنم و استاد مشفق را ببینم.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در پایان گفت: نمی‌شود نام مشفق کاشانی را برد اما از سبزواری یاد نکرد، عظمت نام استاد حمید سبزواری را سال‌های بعد متوجه می‌شوید او دین بزرگی به انقلاب و سرودهای انقلابی دارد.این دو استادان ما هستند و به ما یاد دادند که به هم حسادت نداشته باشیم. استاد مشفق کاشانی را هم باید شنید و هم باید دید کسانی که ایشان را نبینند ضرر کرده‌اند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری همچنین گفت: مشفق شاعری است که سهراب سپهری را پرورش داد. او شعر کلاسیک می‌گوید، اما جوان‌ها را به شعر نو تشویق می‌کند و خود هم شعر نو می‌گوید.

در ادامه قزوه غزلی را برای شمفق کاشانی خواند.

* گلریز: رهبر انقلاب فرمودند شما شعر آقای مشفق را بخوانید

در ادامه این مراسم محمد گلریز از خوانندگان انقلابی کشورمان پیش از اجرای برنامه گفت: آشنایی بنده با آقای مشفق کاشانی به آغازین روزهای انقلاب می‌رسد و من افتخار داشتم سرودها و ترانه‌هایی را از او بخوانم. خدا را شاکرم که توفیق بهره از اشعار این بزرگوار را به من داده است.

گلریز در ادامه پیرامون شکل‌گیری یکی از آهنگ‌هایش توضیح داد: در محضر رهبر انقلاب بودیم که رهبری با اشاره به غزل آقای مشفق فرمودند این غزل به ده‌ها اثر ادبی می‌ارزد؛ بنده نیز در بدو انقلاب با آقای مشفق آشنا بودم. در این مراسم رهبر انقلاب از شخصیت مشفق تمجید کردند و گفتند، شعرهایشان ارزشمند است خصوصاً در حوزه شعر انقلاب؛ در همان جلسه و پس از مراسم همگان به محضر رهبری رسیدند. بنده هم این توفیق را یافتم. ایشان فرمودند شما این شعر را بخوانید من هم خوشحال شدم و شعر مشفق را تقدیم دکتر حسینی کردم. ایشان فرمودند شعر را بخوانید من هم از هادی آرزم درخواست آهنگ کردم تا آن را اجرا کنم. (همراه خود نسیم صبا می‌برد مرا، یارب چو بوی گل به کجا می‌برد مرا) ؛ وی در ادامه این قطعه را اجرا کرد.

* مدرس‌زاده: هنر مشفق کاشانی آن است که در مسیر طی خود تک‌رو نبوده و جوانان را برکشیده است

مدرس‌زاده استاد دانشگاه کاشان به نمایندگی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان جامعه دانشگاهی و انجمن‌های ادبی طی سخنانی ابراز داشت: ویژگی ممتاز آقای مشفق آن است که سن با برکت ایشان به معنی مرور همه اتفاقاتی است که در این هشت دهه بر شعر و ادب گذشته است.

وی ادامه داد: تأثیرپذیری آگاهانه مشفق کاشانی از کلیم کاشانی و محتشم نشان از حفظ سنت‌ها دارد. از یاد نبریم طی این دهه‌ها افرادی بوده‌اند که افتخار شاعری آنها کنار گذاشتن متون ادبی ما بود.

وی ادامه داد: هنر مشفق کاشانی آن است که در مسیر طی خود تک‌رو نبوده و جوانان را برکشیده است از سهراب تا شاعران امروز کاشان این رویه تکرار شده که نشان از آن دارد روند درست شاگردپروری و تربیت نسل جوان در کارنامه این شاعر برجسته است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود اینگونه خاتمه سخن داد که، مشفق جوان برومندی در دل و تبع شاعری است و در ادامه شعری را قرائت کرد.

در این مراسم نماهنگی با معرفی مشفق کاشانی از دوران کودکی و سخنان برخی شاعران و بزرگان درباره عباس کی‌منش پخش شد.

* خوراکیان و ابراز ارادت به مشفق کاشانی

امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در جملاتی کوتاه اضافه کرد:‌ حضور بنده در این مراسم نه برای بیان شایستگی‌های مشفق است چرا که بنده این صلاحیت را ندارم و نه برای وامداری عرصه فرهنگ و هنر به این استاد بزرگوار که فرصت این را اقتضاء نمی‌کند اما باید بگویم خودم به عنوان یک عضو کوچک از خانواده فرهنگی کشور و از جانب مجموعه شهرداری ابراز ارادت و افتخار خدمت به این استاد می‌کنم و از همه بزرگواری‌های ایشان سپاسگزارم.

 

* مشفق کاشانی: حمید سبزواری مبتکر سرود انقلابی هستند و سرود «خمینی ای امام» را اجرا کردند

عباس کی منش معروف به مشفق کاشانی در این مراسم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان عنوان کرد: واقعیت این است که من زبان و بیانم عاجز از سپاس در قبال این بزرگواری است، و شرمندگی‌هایم بسیار است که اگر بخواهم بیان کنم سخن طولانی می‌شود و ممکن است من هم نام برخی را فراموش کنم. یکی از شرمندگی‌های من حضور استاد سبزواری مبتکر سرود انقلابی «خمینی ای امام» است که امیدوارم روزی داستان سرایش آن که مفصل است را بیان کند، او در این مراسم حضور دارد.من زمان دیگری باید از حمید سبزواری تشکر می‌کردم که امکانش دست نداد و الآن می‌گویم که ایشان مبتکر سرود انقلابی هستند و سرود «خمینی ای امام» را اجرا کردند.

وی افزود: در طول این سی و چند سال، 12 سال در رادیو و چندین سال صدا و سیما راهنما و گشایش‌گر مشکلات من حضرت سبزواری بود. اینجا با تمام وجود از محضر ایشان التماس دعا دارم. امیدوارم تا سال‌ها سایه‌اش بر سر ادبیات مستدام باشد.

مشفق گفت: برای برگزاری این مراسم نکوداشت نیز از سید محمد حسینی تشکر می‌کنم، در این چند ساله اخیر خدمات همه مسئولان دلسوز جمهوری اسلامی مورد عنایت است، از جمله وزرای اسبق وزارت ارشاد، اما یک نکته وجود دارد و آن این است که این جهشی که در زمان 4 ساله وزارت حسینی روی داده اعجاب انگیز و بی نظیر است، این سخنی گزاف نیست، تجلیل از یکصد هنرمند در رشته‌های مختلف، اهدای نشان و درجه هنری کاری بود کارستان، که در طول سال ها نظیری نداشتیم.

این شاعر تصریح کرد: نکته دوم که آن را از صدق دل می‌گویم این است که حسینی سخنش از صنعت اعجاز و ایجاز برخوردار است. در جلسات متعددی که بودم، ندیدم سخنی تکراری بگوید، این مزیتی در  شخصیت ادبی وی است.

مشفق تصریح کرد: اگر ما جشنواره‌ها، کنگره‌ها و مراسم تجلیل از هنرمندان و شاعران را در این 4 سال بررسی کنیم، خواهیم دید که با سال‌های پیش از آن برابری می‌کند به صورت یک جا و حتی فزونی دارد و این جز نتیجه تلاش حسینی نیست.

این شاعر کاشانی گفت: آقای بهمنی گفت که خود را شاگرد من می‌داند، اما عکس این موضوع صحیح است زیرا او غزل را در کشور به اوج رساند و من شاگرد او هستم.

وی در پایان گفت: برخی اشاره کردند من غزل «ابر» را بخوانم، با وجود اینکه رسم ندارم غزل تکراری بخوانم اما قبول کردم.

بر این کبود غریبانه زیستم چون ابر

تمام هستی خود را گریستم چون ابر

در پایان این مراسم عبدالحسین مختاباد، خواننده، چند شعر از شعرهای مشفق کاشانی را با آواز اجرا کرد.

* رونمایی از کتاب «به رنگ آینه» 

گفتنی‌است، از کتاب «به رنگ آینه» یادنامه شاعر معاصر عباس کی منش مشهور به «مشفق کاشانی» شامگاه گذشته در تالار وحدت رونمایی شد.

این کتاب به اهتمام رضا حمیدی مشاور وزیر ارشاد و مقدمه سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم آغاز می‌شود، در این اثر که با طرح جلد رضا اسماعیلی در 2150 تیراژ منتشر شده، سالشمار مشفق کاشانی، در آینه نقد و نظر، مشفق در آیینه شعر شاعران، در مکتب استاد مجموعه سخنرانی‌ها مقالات و آرا مشفق کاشانی، کتابشناسی مشفق گزیده اشعار و نوسروده‌ها را در بردارد.

در پایان کتاب عکس‌هایی از این شاعر و دوران گذشته و حال گنجانده شده است. «به رنگ آینه» که در قطع وزیری و حدود 864 صفحه منتشر شده، در مراسم شامگاه گذشته و تجلیل از شاعر کاشانی پس از رونمایی به حاضران اهدا شد.

منبع:فارس،ایسنا

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

76 − = 75