قله‌های ادبیات با آفتابگردان‌ها ساخته می‌شود

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، اردوی دوم چهارمین دوره شعر جوان انقلاب اسلامی موسوم به آفتابگردان‌ها روز گذشته در مشهد مقدس به کار خود پایان داد.

*شعر آموزش دادنی نیست، ولی فضای جلسات فضای تبادل افکار است

علی محمد مودب مدیر عامل موسسه شهرستان ادب در این مراسم با اشاره به جلساتی که در طول این اردو برگزار شده بود، گفت: هر چند شعر را نمی‌شود آموزش داد ولی جلسات و فضای حاکم بر آن آموزنده است و همین تبادل افکار و شنیدن سخن اساتید می‌تواند موجب رشد شود.
وی افزود: هر جلسه نکات کلیدی دارد که اگر دقت کنیم می‌توانیم آنها را در شعر به کار ببریم.

مودب در ادامه با اشاره به تاثیر شعر بر مخاطب گفت: کلیشه‌ها پیوندی با شعر ندارد و بازی با کلیشه‌ها موجب می‌شود که مخاطب اثر نگیرد، اما وقتی شاعر با توجه به تجربه‌های خود شعر بگوید شعر متفاوتی خلق خواهد کرد.
این شاعر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استفاده جوانان از تجربه‌‌های شاعران پیشکسوت، گفت: از تجربه‌های شاعران پیشکسوت استفاده کنید و هر کدام از اساتید حاضر در دوره از مسیر دور آمده‌اند و باید این فرصت را مغتنم شمرد.

*از نقد مایوس نشوید
وی با اشاره به اینکه اگر شعری نقد می‌شود نباید موجب مایوس شدن یک شاعر شود سخنانش را ادامه داد و گفت: اگر در این جلسات شعری نقد می‌شود نباید مایوس شد، هر چند در جوانی ممکن است شاعر از نظر حسی اذیت شود ولی باید از این حالات گذر کرد و به  شعر تمرکز کرد.
مدیر عامل موسسه شهرستان ادب در آیین اختتامیه شعر آفتابگردان‌ها گفت: کار شما شاعران کار مهمی است و امیدواریم در این سفر زیارتی و آموزشی جان شما رشد پیدا کرده باشد، از میان جمع شما شاعران بزرگی در آینده خواهیم داشت و همه شما آفتابگردان‌ها در کنار هم یکی از قله‌های ادبیات را خواهید ساخت. البته ممکن سات در این مسیرهمه به قله نرسند و پرچم را آن بالا به اهتزاز در نیاورند ولی همه شما در برافراشته شدن این پرچم نقش داشته‌اید و در مسیر برای رسیدن آن یک نفر به قله کمک کرده‌اید و نقش آفرین بوده‌اید. البته دست از تلاش بر ندارید و با تلاش نوک قله را هدف بگیرید.

*از هنرهای روز بی خبر نباشید
او رد پایان سخنانش به نحوه خلق یک اثر موفق نیز اشاره کرد و گفت: زیبایی شناسی امروز از سوی مخاطبان متفاوت است و مناسبات جهان طوری رقم خورده که مخاطب به راحتی هر اثری را نمی‌پذیرد و غرب بر هنر تاثیر گذاشته و نباید از هنرهای روز چون سینما و موسیقی بی خبر بود چون اگر بی خبر باشیم اثر ما موفق نخواهد شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

66 − = 58