روایت«مامور خدا» از شکست عملیات پنجه عقاب

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، پنجاه و هشتمین جلد از مجموعه «نیمه پنهان» به روایت داستانی از شکست عملیات پنجه عقاب در صحرای طبس با عنوان «مامور خدا» می‌پردازد. این کتاب را پروین نخعی‌مقدم نوشته است.

آخرین چاره
«مامور خدا» در قالب بخش‌هایی با عنوان‌های یک رویداد واقعی، فیلمنامه‌ای برای جنگ، فورت استوارت آریزونا، ملاقات با ژنرال‌ها، پیام برای وضعیت سرخ، شب‌بخیر آقای رییس جمهور، بر روی آب‌های خلیج‌فارس، محله آکاردی، خواب‌های بی‌رویا، هر شهروند یک اسلحه، ناآرامی رییس جمهور، به سوی نیمیتس، پسری که به هیچ جا نرسید، دیدار سرنوشت‌ساز، دلواپسی‌های یک رییس‌جمهور، ویلسون؛ پسری که از همه نفرت دارد، کویر یک، قلب ماجرا، دردسر تازه، فرار بزرگ و بخشی به نام آخرین چاره تدوین شده است.

منابع کتاب
نگارنده در «مقدمه» این کتاب می‌نویسد: «مأمور خدا، نوشته‌ای است بر پایه یک واقعیت تاریخی با الهام از کتاب‌های خاطرات «همیلتون جردن» رییس ستاد کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری «جیمی کارتر»، کتاب مشهور «هدف تهران»، نوشته جولیتو کیه‌زا روزنامه‌نگار ایتالیایی که با استناد روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های خارجی مخصوصاً آمریکا نوشته شده است، «نیروی دلتا» خاطرات «چارلی بکویث» فرمانده عملیات طبس و روزنامه‌های رسمی ایران در گرماگرم حوادث طبس.

برخی از شخصیت‌های این داستان واقعی هستند، مانند کارتر، جردن، ترنر، برژینسکی، سرهنگ چارلی و… شخصیت‌های دسته دوم نیز نمونه‌هایی از سربازان آمریکایی‌‌اند که تخیل و واقعیت در ساخت شخصیت‌ آن‌ها دخیل بوده است. این مسئله که شخصیت‌پردازی آن‌ها چقدر با واقعیت تطابق دارد، در مقایسه با رویدادی که بر آن‌ها گذشته است، چندان اهمیتی ندارد. رویدادی واقعی که شکست تلخی را برای آمریکا رقم زد و حتی در سرنوشت انتخابات آمریکا نیز موثر افتاد.»

هواپیماهای آمریکایی آماده بمب باران بودند
وی در تحلیل خود از ماجرای طبس ادامه می‌دهد: «این واقعه در ظاهر ممکن است، یک طوفان شن و یک حادثه ساده به نظر برسد اما واقعیت این است که ماجرا به قدری برای کاخ سفید گران تمام شد که می‌توان آن را پایان افسانه شکست‌ناپذیری آمریکا دانست. عملیات دلتا که از نخستین روزهای اسارت جاسوسان آمریکایی طراحی شده بود، در واقع بعد از امتحان تمامی راه‌ها و گزینه‌های پیش روی آمریکایی‌ها، قرار بود به عنوان آخرین تلاش برای نجات گروگان‌ها انجام شود.

مهم نبود در این عملیات جان چند نفر به خطر می‌افتاد یا چند نفر کشته می‌شوند، کارتر حتی پیامدهای یک جنگ را پذیرفته بود و جنگنده‌های آمریکایی آماده بودند تا به محض خروج گروگان‌ها از ایران، بمب‌هایشان را در مناطق مختلف ایران خالی کنند.

وقایعی که در فاصله چند ماه پس از تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاده بود، مردان کاخ سفید را چنان سردرگم و عصبانی کرده بود که تنها راه مرهم گذاشتن بر آن، قدرت‌نمایی از طریق حمله نظامی بود. اگر ایران جرأت کرده بود با این اقدام قدرت آمریکا را به چالش بکشد، باید تاوان آن را به سختی پس می‌داد. اما کویر طبس نقطه توقف همه این قدرت‌نمایی‌ها بود.»

«مامور خدا» را انتشارات دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان با شمارگان سه‌هزار و 300 نسخه، 250 صفحه در قطع رقعی و به بهای 14‌هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 3 = 2