مجیدی معلم «بچه ‎های آسمان» شد +تصاویر

مجید مجیدی معلم «بچه ‎های آسمان» شد عکس

مجید مجیدی، کارگردان مشهور سینمای ایران، دیروز به مدرسه‌ای در تهران رفت و فیلمنامه «بچه‌های آسمان» را تدریس کرد.

مجید مجیدی معلم «بچه ‎های آسمان» شد

مجیدی با حضور در دبیرستان نظام‌مافی واقع در مهرآباد جنوبی متن فیلمنامه‌ بچه‌های آسمان را برای دانش‌آموزان دوم دبیرستان بازخوانی کرد.

مجیدی در ابتدای کلاس گفت: جای بسیاری خوشحالی است که بعد از سال‌ها به دبیرستان دوره نوجوانی‌ام و به محل خودم بازگشتم تا متن فیلمنامه بچه‌های آسمان که موضوعی یکی از درس‌های نظام آموزشی شده است را بخوانیم.

بعد از آن مجیدی از دانش‌آموزان خواست کتابها را روی میز بگذارند و درس بچه‌های آسمان را بخوانند. عکاس‌ها به بیرون رفتند و برای آخرین عکس از مجیدی خواستند روی تخته سفید بنویسد «بچه‌های آسمان». بعد از آن دانش‌آموزان یک به یک درس را روخوانی کردند و سوالاتی نیز درباره فیلم پرسیدند. دانش‌آموزی از فلسفه نام‌گذاری «بچه‌های آسمان» پرسید و دانش‌آموز دیگر از فاصله طبقاتی پایین شهر و بالای شهر فیلم پرسید، دانش‌آموزی هم سوالی حاشیه‌ای پرسید مبنی بر اینکه وقتی فیلم کاندیدای اسکار شد چه احساسی داشتید که با خنده مجیدی و بچه‌های کلاس همراه بود.

۹ceb144f-166c-4341-bd52-55df49974f95

بهترین چیزی که برای شما قابل استفاده است تجربه زندگی است

مجیدی در شروع حرف‌هایش برای بچه‌ها گفت: من بچه محل شما هستم اینجا یک خط راه‌آهنی بود و من هم بچه آن طرف خط هستم. بچه‌ محل‌های ما چندتایی بودند که کلاسهای تئاتر و نمایش شرکت کردند از جمله همین جعفر دهقان بازیگر نقش رضاشاه در سریال معمای شاه. دوره دبستان را در دبستان طاهرزاده گذراندم، دبیرستان خودم در همین نظام‌مافی گذشت البته اینجایی که حالا دبیرستان شده است اوایل انقلاب دبیرستان دخترانه بود و همسر من اینجا درس خوانده بود.

مجیدی که نمی‌خواست حرفهایش به حاشیه کشیده شود، گفت: بهترین چیزی که برای شما قابل استفاده است تجربه زندگی است. در هر رشته‌ای که بخواهید ادامه دهید تجربه زندگی خیلی گرانبهاست و در یک فرآیندی به دست می‌آید. تجربه‌هایی که بعدها به کار انسان می‌آید. این تجربه‌ها حاصل ارتباط شما دانش‌آموزان با همکلاسان، دوستان و ارتباطاتان با خانواده‌تان است.

۳۲e2d68c-3a9d-4e6a-bb8e-c524a519cca9

فیلم بچه های آسمان بخشی از کودکی من را نشان می دهد

وی ادامه داد: فیلم بچه‌های آسمان بخشی از زندگی کودکی من را نشان می‌دهد. مثلا آنجایی که مادر سوپ را برای همسایه می‌آورد نمونه‌هایی است که در زندگی خودمان تجربه کردیم. یا ارتباط بین آدم‌ها و حس مسئولیت‌پذیری که بچه‌ها نسبت به پدر و مادرشان داشتند.

مجیدی با اشاره به تغییر سبک زندگی بچه‌های امروز گفت: الان فاصله بچه‌ها نسبت به خانواده و جامعه‌شان زیاد شده است. بچه‌ها فقط فکر این هستند که درس خود را بخوانند. همین باعث شده که مسئولیت‌پذیری‌شان کم شود. بچه که بودیم تابستانها کار می‌کردیم و همیشه حواسمان به جیب پدرمان بود. در بچه‌های آسمان سعی کردیم چیزهایی را نشان دهم که این نسل دارند از آن فاصله می‌گیرند. علی بچه‌های آسمان درک درستی نسبت به خانواده دارد شرایط زندگی را درک می‌کند و تلاش می‌کند بار مسئولیت را به دوش پدرش نیندازد. علی وقتی اول می‌شود نشان می‌دهد که او از اولی‌های جامعه است و این را می‌شود در همه عرصه‌های زندگی تعمیم داد.

مجید مجیدی معلم «بچه ‎های آسمان» شد عکس

بچه های آسمان عزت مندانه بود

وی در مورد فقری که در بچه‌های آسمان نشان می‌دهد، افزود: بچه‌های آسمان تلاش می‌کند از فقر چهره دیگری بسازد. علی از فقر شکل عزتمندی می‌سازد علی فقیر است و عزت نفس دارد.

مجیدی در مورد انتخاب بازیگر علی حاصل یک تلاش جمعی بود داخل کلاس ابتدایی می‌رفتم و نگاه می‌کردم یک دانش‌آموز به صورت اتفاقی بازیگر نقش علی پیدا شد. پسری را دیدم که حالش خوب نبود و سرش را روی میز گذاشته بود. برای اینکه حالش را جویا شوم از او خواستم سرش را بالا بیاورد. سرش را که بالا آورد یک آن همان صحنه‌ای را که می‌خواستم در انتهای فیلم بسازم جلوی چشمم آمد و گفتم این همان است که می‌خواهم.

اسکار از نگاه مجیدی

مجیدی در مورد جایزه اسکار هم اظهار نظر کرد. او گفت: اسکار برای فیمسازها جایزه بزرگی است. فیلم‌سازها از کشورهای مختلف فیلم‌هایشان برای دریافت این جایزه می‌فرستند. زمانی که بچه‌های آسمان کاندید اسکار شد برای من هیجان‌انگیز بود. برنده اسکار شدن هم می‌تواند موقعیت خوبی برای فیلمساز باشد و هم موقعیت بدی. خوب از این جهت که فرصت‌های بین‌المللی شدن فیلمساز بیشتر می‌شود و عمق کارهای هنری‌اش فراتر می‌شود. ولی از این جهت می‌تواند بد باشد که ممکن است فیلمساز به سقوط بکشاند و فراموش کند از کجا آمده است.

۵۳۷e1dee-ef9d-4f66-9f39-42fe641d5131

وی در پاسخ به آخرین سوال بچه‌ها در مورد زمان فیلمبرداری بچه‌های آسمان گفت: سه ماه یا سه ماه و نیم طول کشید تا کار فیلمبرداری شود و فقط صحنه دویدن دور دریاچه ۱۵ روز طول کشید. برای ساخت یک چنین فیلمی هم حدود ۳ تا ۴۰ نفر مشغول کار بودند.

کلاس که تمام شد مجیدی به اتاق دبیران رفت تا با آنها گپ و گفتی کند.

دکتر ربوشه رئیس آموزش و پرورش منطقه ۹ تهران ضمن خیرمقدم برای حضور مجیدی در دبیرستان نظام‌مافی گفت: یکی از مهمترین چیزهایی که دغدغه ما است اینکه معلم سر کلاس تنهاست، خیلی‌ها ادعای کار فرهنگی دارند ولی معلم به تنهایی باید نقش تربیتی را انجام دهد.

شهیدی که اسباب ورود مجیدی به سینما شد

وی به نمایش موفقیت‌آمیز فیلم محمدرسوالله(ص) اشاره کرد و گفت: فیلم بچه‌های آسمان هفته پیش برای دانش‌آموزان نمایش داده شد و به دنبال آن هستیم که فیلم محمدرسول‌الله(ص) را هم برایشان اکران کنیم.

مجیدی در دیدار با دبیران دبیرستان نظام مافی به نقش موثر معلمان در شکل‌گیری آینده دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: یکی از دلایلی که من به کارهای نمایشی روی آوردم تاثیر یک معلم بود. معلم ادبیاتی داشتیم که مرا در نوشتن انشاهایم تشویق می‌کرد و همین انشای ساده در من امید دیگری را به وجود می‌آورد و شخصیتی دیگر در من شکل گرفت. هویت و شخصیت دادن به دانش‌آموز از جمله کارهای مهم یک معلم است.

وی ادامه داد: معلم شهید حسین قشقاوی معلم تئاتر من بود که اوایل ا نقلاب هم شهید شد. او هم یکی دیگر از کسانی بود که اسباب و انگیزه‌ای در من ایجاد کرد و سکوی پرتابی برای ورود به سینما و عرصه نمایش شد.

مجیدی در آخر گفت: حضور امروز من شکلی سمبلیک برای قدردانی و منزل جایگاه معلم است.

مجید مجیدی معلم «بچه ‎های آسمان» شد عکس

دلیل مهم حضور من بین شما دانش‌آموزان تمجید مقام شامخ معلم بود

بخش دیگری از برنامه بازدید مجیدی از دبیرستان نظام‌مافی حضور بر سر صف بود.

مجیدی از فرصت‌هایی زودگذر دوره نوجوانی برای دانش‌آموزان گفت، از اینکه بچه‌محل آنها و از اینکه باید قدر معلمان و محیطی که در آن بزرگ می‌شوند را بدانند.

او همچنین گفت: دلیل مهم حضور من بین شما دانش‌آموزان تمجید مقام شامخ معلم بود چون معلم‌ها هستند که آینده شما را می‌سازند و از شما می‌خواهم که به افتخار معلم‌هایتان آنها را تشویق کنید.

کارشکنی رژیم آل سعود علیه فیلم «محمد رسول‌الله(ص)»

مجیدی بعد از پایان تدریس، در جمع خبرنگاران گفت: من دوران کودکی خود را در همین مناطق سپری کردم و هنوز نیز مادر من در این منطقه زندگی می‌کند. از زمانی که درس بچه‌های آسمان به عنوان یکی از دروس در دبیرستان‌ها تدریس می‌شد من بسیار علاقه داشتم که روزی در مدرسه حاضر شوم و به مقام معلمینی که برای دانش‌آموزان زحمت می‌کشند ادای احترام کنم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین وضعیت نمایش فیلم محمد رسول‌الله(ص) در کشورهای دیگر گفت: چند روز پیش فیلم در دانمارک و در مسجد امام علی‌(ع) نمایش داده شد که با استقبال زیادی روبرو شد و مورد تشویق قرار گرفت. همچنین هفته آینده عازم لهستان هستم و قرار است جایزه مهمی  که در لهستان به یک فیلمساز داده می‌شود به من و فیلمبردار فیلم اهدا شود.
مجیدی افزود: قرار است به زودی فیلم در خانه سینمای کشور ایتالیا به نمایش دربیاید و اکران گسترده آن نیز از ۱۷ ربیع‌الاول سالروز میلاد پیامبر در ۴۰۰ سینما در ترکیه آغاز می‌شود. در ترکیه کمپانی مارس و ATV قرار است این فیلم را پخش کنند. همچنین فیلم به خیرالدین کارابان مفتی اعظم این کشور نشان داده شده و مورد پسند وی قرار گرفته است.
کارگردان فیلم «محمدرسول‌الله(ص)» ادامه داد: هرچند بعضی کشورها همچون عربستان در راه نمایش این فیلم مشکلاتی ایجاد کردند اما در حال برنامه‌ریزی برای اکران این فیلم در کشورهای عراق، سوریه و لبنان با دوبله عربی هستیم. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی برای اکران فیلم در آمریکا و اروپا صورت گرفته است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

31 − = 30