مصاحبه‌٬ شاه کلید عرصه ادبیات پایداری

مرتضی سرهنگی در نشست نویسندگان ادبیات پایداری استان اردبیل با اشاره به اینکه مصاحبه‌ شاه کلید ورود به عرصه ادبیات پایداری و خاطره نویسی است، گفت: مصاحبه‌گران خط‌دهندگان و هدایت‌گران داشته‌های راوی هستند که با هدایت‌گری درست سبب دریافت مطالب بیشتر، بهتر و ناب‌تر از داشته‌ها و تجربیات راوی می‌شوند.

وی ادامه داد: ادبیات جنگ، ادبیات تجربه است، یک خاطره‌نگار خلاق، باید تصویرگری قابل باشد چراکه حوادث و صحنه‌های جنگ نقش بسته در ذهن راویان، درصورتی می‌تواند بر دل مخاطب بنشیند که تصویرسازی شده باشد. در جنگ صحنه‌هایی به وجود آمده که در خیال انسان نمی‌گنجد و با جزئی نگری در دنیای خاطرات رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می‌توان به آنها دست یافت.

این فعال عرصه ادبیات پایداری کشور، خوب گوش دادن را اولین اصل اساسی در تسلط و نگارش یک خاطره خوب دانست و افزود: عرصه جنگ، مملو از تصاویر زیبا، ناب، احساسی و شورانگیز است که تنها قلم توانمند خاطره‌نگار می‌تواند روایتگر آن باشد و نویسنده‌ای که خوب گوش دهد و جزئیات خاطره‌ها را دریابد می‌تواند آن را به نحوه درست، گیرا و جذاب منتقل کند.

سرهنگی اضافه کرد: واحد سنجش خاطره صحنه است و هر صحنه خود یک داستان جداگانه‌ای است که باید تصویر شود چرا که چیزی که خوب گفته شود خوب دیده می‌شود. زبان معیار در خاطره نویسی، زبان راوی است؛ حفظ زبان معیار راوی شناسنامه اثر بوده و به آن سندیت می‌بخشد.

سرهنگی در پایان سخنانش دارا بودن رگه‌هایی از آداب و رسوم بومی هر منطقه در اثر را سبب غنای هرچه بیشتر یک اثر خاطره‌نگاری عنوان کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 6 = 4