نظری: عرصه هنر انقلاب، عرصه کار جهادی است/ مومنی: «ترویج»، «تربیت» و «تولید»، سه اولویت حوزه هنری

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، بیست و هشتمین نشست روسای مراكز استانی حوزه هنری با سخنرانی محسن مومنی شریف ریاست حوزه هنری، سیدین نیا دبیر چهارمین دوره جشنواره و دبیران كمیته های تخصصی و فاضل نظری معاونت هنری حوزه هنری در محل حوزه هنری برگزار شد.

مومنی‌شریف: «ترویج»، «تربیت» و «تولید» سه اولویت مراكز استانی / حوزه هنری قرارگاه ادب و هنر انقلاب اسلامی است

محسن مومنی شریف با بیان اینكه اتفاقاتی در مملكت پیش می آید كه می توانیم از فرمایشات مقام معظم رهبری استنباط كنیم و ماموریت خود را با توجه به آن سازمان‌دهی و تعریف كنیم.

وی افزود: ایشان اخیرا و در فرمایشاتی كه در ماه مبارك رمضان در دیدار با شاعران داشتند، بر نكاتی همچون عكس العمل سریع هنرمندان و اهالی ادبیات در مواجهه با حوادث اشاره كردند.

مومنی‌شریف با اشاره به ماموریت‌هایی كه برای حوزه هنری تعریف شده است، عنوان كرد: سه اولویت برای مراكز استانی حوزه هنری می دانم كه یكی از آن ها اولویت نخست است. این‌ها عبارت‌اند از «ترویج»، «تربیت» و «تولید» و ترویج هم اولویت بزرگ و ویژه‌ای برای استان‌ها است.

نگران بودیم در دولت جدید، ادبیات و هنر انقلاب منفعل شود

رئیس حوزه هنری همچنین گفت: در نشست 2 سال پیش رؤسای مراكز استانی با توجه به انتخابات و تغییراتی كه در ساختار دولت و مدیریت كلان كشور صورت گرفته بود، این نگرانی وجود داشت كه ادبیات و هنر انقلاب اسلامی كه در سال‌های اخیر رونقی گرفته و در جامعه مطرح شده است، از رونق آن كاسته شود و به روزهای منفعل اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 برگردیم. خیلی زحمت كشیده شده كه ادبیات و هنر انقلاب اسلامی این روزها به جایی رسیده است كه در حوزه‌هایی حرف نخست را می زند و حوزه هنری هم نقشی غیر قابل انكار دارد و به ویژه در زمینه ادبیات و كتاب نقش نخست را داشته است. تمام تلاش و توصیه‌مان این بود كه باید این تنور را گرم نگه داریم و خوشبختانه در این دو سال این اتفاق رخ داده و از آن رونق كاسته نشده است و در مواردی هم به آن افزوده شده است.
وی مسائل اجتماعی و خارجی و اندیشه های وارداتی را بر ادبیات و هنر كشور موثر دانست و گفت: تمام اركان حوزه هنری برای نقش‌آفرینی در این میدان باید حضور داشته باشند و وظیفه خود را در این ماوریت‌ها بدانند.

مكتب ادبی و هنری انقلاب اسلامی تبیین و روشن شود

مومنی شریف با بیان اینكه حوزه هنری در زمینه تبیین و تربیت خیلی فعال بوده است، عنوان كرد: تلاش می شود علاوه بر نسبت حوزه هنری با مكتب ادبی و هنری انقلاب اسلامی، خود این مكتب و نسبت آن با گذشته‌هایمان نیز تبیین و روشن شود. در حوزه آموزش و تربیت نیرو جایی هستیم كه تقریبا بی بدیل است و خوشبختانه هنرمندانی كه در این نهاد آموزش دیده‌اند و فعالیت می‌كنند، به مسائل آگاه هستند و فضای گفتمانی هنر و ادب انقلاب اسلامی با وجود این ها پررونق خواهد بود.

در فضای هنر انقلاب اسلامی از ناهماهنگی‌های شدیدی رنج می بریم

وی با تاكید بر اهمیت بخش «ترویج» در فعالیت های حوزه هنری، گفت: اگر در تمام زمینه‌ها كار كنیم اما در این بخش كوتاهی كنیم، تلاش هایمان به نتیجه نخواهد رسید. برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه ادب و هنر و به وسیله ادب و هنر باید به مواردی توجه شود تا فعالیت ها اثرگذار باشد. ترویج مولفه هایی دارد. در ترویج نخستین مولفه مدیریت و مداخله است. نمی توان كتمان كرد كه در فضای هنر انقلاب اسلامی از ناهماهنگی‌های شدیدی رنج می بریم. تلاش هایی كه می شود گاهی آن طور كه باید و شاید نتیجه نمی دهد. البته آن طور كه از فرمایشات بزرگان برمی‌آید حوزه هنری در این زمینه نقش قرارگاهی دارد و البته خیلی ها‌ هستند كه این را قبول ندارند  و مایل نیستند كه بشنوند. اما در دیدگاه بزرگان نقش حوزه هنری این گونه است.

رئیس حوزه هنری اظهار داشت: از مولفه های دیگر ترویج مبحث ارتباطات است، در حوزه ارتباطات دو بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری وجود دارند كه باید از این امكانات استفاده كنیم، البته نمی خواهیم خودمان دیده شویم، بلكه كاری كه پیش می بریم و حوزه هنری پرچمدار آن است دیده شود و در این بخش نیز حوزه هنری حضور قابل قبولی داشته است. در برخی از استان‌ها از این حیث شرایط  بسیار خوبی داریم. همچنین در زمینه ارتباطات، موضوع برگزاری محافل و مجالس نیز وجود دارد كه حوزه هنری تجربه خیلی خوبی دارد. اینجا طرف ما هنرمندان و اهالی ادبیات  هستند و می توانیم با توجه به تجارب گذشته این بخش را فعال‌تر كنیم.  فعالیت‌های داوطلبانه نیز نكته قابل توجهی است. در فعالیت های ما تا هنرمندان خودشان قانع نشوند و انگیزه نداشته باشند، كارهای خوبی تولید نمی‌شود و انگیزه هنرمندان باید درونی باشد. در فضایی كه ایجاد می‌كنیم باید به گونه‌ای باشد كه اهالی فرهنگ، هنر و ادب، به تولید آثاری بپردازند كه مدنظر نظام و اهداف حوزه هنری باشد. خیلی كارهایی كه در مراكز استانی حوزه هنری صورت می گیرد به صورت دستوری و سفارشی نیست، بلكه فضا به گونه ای است كه خود به خود خروجی آثار هنرمند به شكل متعهد و ارزشی می‌شود.

با ترجمه معكوس، روند نگارش آثار ضد جنگ را تغییر دادیم

مومنی تصریح كرد: سال‌هاست كه در حوزه ادبیات آثار ضد جنگ و ضد استراتژی كلان نداشته‌ایم و فضا این گونه شده است كه نویسندگان به سمت این گونه آثار نروند. در این فضا ادبیات دفاع مقدس حوزه هنری خیلی موثر بوده است. زمانی نویسندگان جوان ما تصور می كردند كه اگر می خواهند جهانی شوند باید به شیوه ای بنویسند كه جریان روشنفكری آن را ترویج می‌كند. اگر جنگ تحمیلی را می‌نوشتند نگاهشان به پلشتی‌ها و موارد سخیف جنگ بود و در آنجا هم اغراق می‌كردند و از آثار غربی تقلید می‌كردند. در این زمینه به این نتیجه رسیدیم كه یكی از راه‌های مهم ترجمه معكوس است. به این صورت كه ما آثار متعهد دفاع مقدس خود را به زبان‌های دیگر ترجمه كنیم و خوشبختانه این روند تاثیرگذار بود و نویسندگان باز هم از حماسه‌ها و بخش‌های انسانی جنگ نوشتند.

با حذف افراد چیزی درست نمی‌شود

وی همچنین با اشاره به لزوم مدارا در حوزه مدیریت فرهنگی و هنری، گفت: در كار با اقشار مختلف، اگر بنا باشد در هر موردی كه میل ما نباشد و یا مورد پسندمان نباشد و حتی از آن رنج می‌بریم حذف كنیم، اتفاقی نمی‌افتد و چیزی هم باقی نمی‌ماند. كار ترویج كاری جمعی است و باید میدان شنیده شدن پیام خود را توسعه دهیم و باید با همه تنوع و اختلاف ها، به خاطر یكی بودن جهت‌ها، با صبوری و شكیبایی از توانایی‌های خودمان و دیگران بیشتر استفاده كنیم و پایه‌های ادب و هنر حوزه گفتمان انقلاب اسلامی را محكم كنیم. نجات ادب و هنر كشور از راه گفتمان انقلاب اسلامی است وگرنه راه‌های دیگر تكرار حرف‌های غربی ها و اندیشه ‌های دیگر است و فایده ای ندارد.

نظری: مدیران و هنرمندان برای فعالیت در گفتمان انقلاب اسلامی افتخار كنند

فاضل نظری در ابتدای سخنانش با تاكید بر اینكه چنین جلساتی برای اتفاق نظر و رسیدن به اشتراك معانی برگزار می شود تصریح كرد: كارهای اجرایی وظیفه ای هستند كه باید ترتیب اثر داده شوند. در این هیچ شكی نیست. تعاریف هم از آن مشخص است. اما یك دغدغه دیگر در بین مدیران حوزه هنری مطرح است و می بایست بدان به صورت جدی توجه كرد كه آن را عرض می كنم.

وی ادامه داد: التزام فكری و عملی به گفتمان انقلاب اسلامی بسیار مهم است و باید در این زمینه با مدیران حوزه هنری استان ها به مفاهمه برسیم. امروز باید هر كسی كه در قالب این گفتمان فعالیت می كند به اینكه به گفتمان انقلاب اسلامی متعلق است افتخاز كند.

این شاعر با اشاره به اینكه برخی فكر می كنند برای خلق اثر هنری برای گفتمان انقلاب اسلامی می باید پول و دستمزدهای بیشتر دریافت كنند در اشتباه هستند توضیح داد: نباید این طرز فكر به وجود بیاید كه چون عده ای برای این گفتمان تولید اثر هنری دارند به خاطر پول این كار را می كنند. اتفاقا برعس اگر تنها جایی كه هنرمند برای پول كار نمی كند باید حوزه هنری باشد. این دیدگاه این رویكرد باید از صدر تا ذیل حوزه هنری را دربرگیرد. خصوصا باید از مدیران آغاز شود و مدیران طبق فرمایش مقام معظم رهبری مدیریت جهادی داشته باشند و اینكه در گفتمان انقلاب اسلامی به صورت جهادی مدیریت می كنند افتخار كنند.

معاون هنری حوزه هنری افزود: فرد اگر برای پول كار می كند مدیریتش به خاطر پول است. در این صورت حوزه هنری را به عنوان پله یا پل نگاه می كند كه این آفت است. مدیران ما نباید چشمشان به نهادهای دیگر باشد كه دقت كنند كه دیگران چه می كنند آن ها هم تكرار كنند. مدیران حوزه باید ببینند چه كاری روی زمین مانده است كه آن را ترتیب اثر دهند.

فاضل نظری در ادامه با اشاره به گلایه هایی در زمینه مصادره هنرمندان حوزه های هنری استان ها گفت: برخی می گویند فلان سازمان یا وزارت خانه هنرمند ما را مصادره كرد. جشنواره گرفت و از دستمان ربود. این طرز نگاه اشتباه باید از بین برود. اصلا حوزه هنری برای صدور هنرمند است به همه جا. حوزه هنری وظیفه دارد كه هنرمندان متعهد را تربیت كرده و عرضه كند.

به گفته نظری، حوزه هنری می بایست آرایش ستادی خود را به نفع حوزه های هنری استان ها تغییر دهد. او در این زمینه تاكید كرد: حوزه هنری برای دستیابی به اهداف خود می باید تولید كند. به نظر من بهترین استعدادها و بهترین زمینه ها در استان ها و شهرستان ها وجود دارد كه مورد غفلت واقع شده اند.

وی در ادامه افزود: برای این كار من از مدیران استان ها خواهش دارم كه منفعل نباشند. نباید مدیران استانی منتظر باشند تا از ستاد حرفی برسد بعد عمل كنند. نباید گام های منفعل برداشت بلكه باید هر حوزه هنری در هر استانی اقدام های موثر داشته باشد. هنرهای بومی استان ها را پیدا كرده و استعدادها را كشف كنند.

نظری گفت: این طور نیست كه هر حوزه استانی از ستاد مركزی پیروی كند و هر بخشی كه اینجا دایر شده مدیر استان هم در مركز خود دایر نماید. اتفاقا باید برعكس عمل كنند. می باید مدیران با توجه به زمینه های بومی هر استانی بخشی هایی را راه اندازی كنند و بخش هایی را تعطیل.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

94 − 92 =