نقدی طنزآمیز به جریان‌های تروریستی در «سرگذشت درگذشت چشم»

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» به نویسندگی و كارگردانی عباسعلی كیخایی از استان سیستان و بلوچستان از 26 تا 30 مردادماه در قالب برنامه «رپرتوار ماه تئاتر استان‌ها» در تماشاخانه ماه حوزه هنری به روی صحنه می‌رود.

كیخایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره داستان و موضوع این نمایش گفت: نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» برگرفته از داستانی به نام «درگذشت چشم» نوشته آقای منصور فارسی است كه در تنظیم برای نمایش مقداری تغییر پیدا كرده است.

وی ادامه داد: این اثر با نگاهی امروزی به جهان اسلام در تلاش است نقدی به جریان‌های تروریستی و تكفیری و داعش داشته باشد. این نقد با زبان طنز صورت می‌گیرد. در این نمایش پرداختی به جریان‌های تروریستی و تندرو در كشورهای افغانستان و پاكستان و به طور كلی كشورهایی كه اطراف استان سیستان و بلوچستان هستند، داشته‌ایم.

این نویسنده و كارگردان با تاكید بر اینكه نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» یك نمایش طنزآمیز است، گفت: ما در این نمایش می‌گوییم آدم هایی كه در پشت این جریان‌های تروریستی قرار دارند نه اندیشه‌ای دارند و نه كارشان جدی است، این‌ها آدم های پوچ و توخالی‌ای هستند كه دست به خشونت می‌زنند.
به گفته كیخایی، نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» با 12 بازیگر و شخصیت در مدت زمان 50 دقیقه به اجرا درمی‌آید.

نوسنده و كارگردان سیستان و بلوچستانی درباره عناوین این نمایش توضیح داد: نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» در بخش منطقه‌ای جشنواره تئاتر سوره ماه سه جایزه بازیگری كسب كرده و در بخش سراسری این جشنواره هم كاندیدای بازیگری اول و دوم و برنده جایزه سوم بازیگری شد. همچنین در این بخش جایزه كارگردانی ویژه را از آن خود كرد.

رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» با حضور هفت نمایش از هفت استان كشور به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی از 5 تا 30 مردادماه 94 در حوزه هنری برگزار می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

85 − 80 =