نمایشگاه «تراژدی سلطه» به شهرستان ها می رود

تراژدی سلطهسلیم غفوری، مدیر موسسه فرهنگی میثاق در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درباره چگونگی شکل گیری ایده اولیه نمایشگاه «تراژدی سلطه»، گفت: ایده اولیه این کار چند سال پیش و در زمانی که جرج بوش، ایران را محور شرارت نامید در ذهن ما شکل گرفت.

وی افزود: ما با بررسی مقاطع مختلف تاریخ آمریکا دیدیم که دولت، سرمایه‌داران و لابی‌های آمریکایی بارها در طول تاریخ جنگهایی را براه انداخته‌اند تا به منافع اقتصادی مد نظرشان برسند.

مدیر موسسه فرهنگی میثاق اضافه کرد: با انجام تحقیقات جامع و کاملی توانستیم اسناد و مدارک فراوان در مورد سالها سلطه آمریکایی از زمان ورود سفیدپوستان به آمریکا تا جنگ آمریکا و عراق جمع آوری کنیم.

غفوری در مورد هدف این نمایشگاه، گفت: ما با مقطع بندی تاریخ و کنکاش در مورد علت اصلی وقوع جنگهای آمریکایی توانستیم پشت صحنه جنگهای آمریکایی را بهتر بشناسیم. جنگهای همیشه دو لایه دارند. در لایه ظاهری علت وقوع جنگ، یک حادثه است که همواره دولت آمریکا در آن دخیل بوده است. مانند رژه طولانی مدت سربازان آمریکایی در مرزهای آمریکا و مکزیک که منجر به درگیری، وقوع جنگ و اشغال مکزیک توسط آمریکا شد.

وی افزود: در لایه دوم جنگ می‌بینیم که علت وقوع جنگهای مکزیک، اسپانیا، ویتنام، جنگ جهانی اول و دوم و … منافع اقتصادی کمپانی‌ها و تراست‌های آمریکایی است که همواره با بهانه‌جویی‌های دولت آمریکا شکل گرفته است.

مدیر موسسه فرهنگی میثاق در ادامه گفت: در نمایشگاه «تراژدی سلطه» علاوه بر بررسی جنگهای آمریکا به یکی از جنایتهای بزرگ بشری که به «هلوکاست سرخ» معروف است نیز پرداخته‌ایم. سفیدپوستان آمریکایی در این جنایت بیش از 12 میلیون سرخ‌پوست بومی را می‌کشند.

غفوری در ادامه در خصوص نمایشگاه «تراژدی سلطه»، گفت: بخش اصلی این نمایشگاه، کار پژوهشی است که بر پایه اسناد و مدارک و اظهارنظرهای افراد شاخص سیاسی و اقتصادی اروپایی و آمریکایی شکل گرفته است. در این نمایشگاه از ویدئو آرت و حجم سازی نیز استفاده شده است. کار پژوهشی این نمایشگاه ظرف دو سال توسط 15 نفر و طراحی آن در طول 6 ماه انجام شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این نمایشگاه تا اول اسفندماه در پارک دانشجو برپاست. پس از آن نیز قصد داریم این نمایشگاه را در مناطق مختلف شهر تهران و شهرستان‌ها برای آشنایی بیشتر مردم با دولت آمریکا برپا کنیم.

موسسه فرهنگی میثاق یکی از مراکز فعال مستندسازی ایران است که به صورت خصوصی اقدام به ساخت مستندهای بین‌المللی می‌کند. «خواب های سیاه»، «به نام آزادی»، «به دنبال هکتور»، «نیمه خاموش»، «سواحل اشک و زیتون» و «سفر به دیار پشتون‌ها» ازجمله فیلمهای تولید این موسسه هستند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 3 = 5