نمایشگاه «هنر اعتراض»، پوسترها از نابرابری‌ ها در آمریكا می گویند +تصاویر

نمایشگاه «هنر اعتراض»، پوسترها از نابرابری‌ ها در آمریكا می گویند +تصاویر

صبح هنر | در آستانه سالگرد جنبش اعتراضی وال استریت، سعید خاوری‌ن‍ژاد كه منتخبی از پوسترهای این جنبش را جمع‌آوری كرده و آنها را در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نمایش گذاشته است.

خاوری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: «كتابی درباره جنبش اشغال وال استریت، وقوع و دستاوردهای آن نوشتم كه این كتاب به بعد هنری جنبش اشاره می‌كرد. این كتاب را كه مینوشتم به پوسترهای جذابی برخوردم كه احساس كردم جمع آوری آنها میتواند برای مخاطب مخصوصا دانشجویان رشته‌های هنر و علوم سیاسی جذاب باشد و تصمیم گرفتم پوسترها و تصاویری از این جنبش را به نمایش بگذارم.»

خاوری نژاد ادامه داد: «با نگاهی به مضامین پوسترها می‌توان دریافت كه بخش عمده ای از هنرمندان با خلق این آثار، رابطه ثروت و قدرت را در آمریكا به چالش كشیده اند و به بی عدالتی ها انتقاد كرده اند.»

برگزاركننده نمایشگاه «هنر اعتراض» گفت: «هفتاد پوستر از مجموعه آثار ارائه شده انتخاب شد كه 36 عنوان پوستر به معرض نمایش درآمد.» خاوری‌نژاد با تاكید بر این كه آمریكا كشوری است با نابرابری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، گفت: «بیشترین فشار بر قشر متوسط و آسیب‌پذیر این كشور تحمیل می‌شود كه این مسئله در آثار هنری هنرمندان به ویژه آمریكایی كاملا مشهود است. بیشتر آثار ارائه شده در این نمایشگاه نیز توسط هنرمندان آمریكایی از ایالت‌های مختلف این كشور خلق شده‌اند و برخی توسط هنرمندان اروپایی ازجمله انگلستان، اسپانیا و نیز سوئد، مكزیك و اندونزی ارائه شده و به نمایش در آمده‌اند.»

او افزود: «جنبش وال‌استریت هدفش این بود كه رابطه قدرت و ثروت را در ایالات متحده به چالش بكشد و افشاگری كند. جنبشی كه در آمریكا شكل گرفت به صورت مردم‌نهاد بود یعنی رهبر رسمی نداشتند، گرچه دولت ایالات متحده فعالیت جنبش وال‌استریت را فعالیتی تروریستی تعریف كردند.»

نمایشگاه «هنر اعتراض» تا 25 شهریور در تهران، محل حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی دائر است.

نمایشگاه «هنر اعتراض»، پوسترها از نابرابری‌ ها در آمریكا می گویند +تصاویر

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

94 − = 85