می‎گفتند دفاع مقدس مخاطب ندارد، برو عشقی بنویس/ تلویزیون برای کارهای ما یک هزارم فوتبال ارزش قائل شود

سعید عاکف

صبح هنر | بیست و ششمین نشست «صبح ناشر» با حضور سعید عاکف، نویسنده رمان پر فروش «خاک‎های نرم کوشک»و   مدیر انتشارات ملک اعظم، دیروز در مرکز رسانه‌ای شیرازه برگزار شد.

من اولین نویسنده‌ای هستم که به فکر راه‌اندازی نشر بودم

عاکف در ابتدای این نشست با بیان اینکه خاطرات ۲۵ سال گذشته ‌با حضور در این مکان برایم زنده شد، گفت: آن زمانی که هنوز نویسندگی جایگاهی داشت در حالی که هنوز بچه‌های انقلاب رشد نکرده بودند. در آن زمان و حتی پیش از آن کار خود را شروع کردم و مطالبی در مجله سوره که شهید آوینی منتشر می‌کرد می‌نوشتم؛ کتاب «خاک‌های نرم کوشک» یکی از پر تیراژترین کتاب‌های دفاع مقدس به شمار می‌رود، این کتاب در سال ۷۳ آماده بود اما زمستان ۷۸ چاپ شد و این نشان می‌داد که کار کردن در آن دوران چه میزان سخت بوده است. این کتاب را انتشارات کوثر برای اولین بار منتشر کرد زیرا ناشر خصوصی به شکل امروزی وجود نداشت که پس از چاپ آن خودم نیز فکر نمی‌کردم که کتاب با استقبال مواجه شود؛  من اولین نویسنده‌ای هستم که به فکر راه‌اندازی نشر بودم همچنین اولین نویسنده‌ای بودم که به مرکز توزیع کتاب فکر می‌کردم.

می‌گفت برو رمان‌های عشقی بنویس

مدیر انتشارات ملک اعظم افزود: نویسنده‌ای در همین انتشارات سوره مهر در حوزه هنری بود که می‌گفت کتاب دفاع مقدس مخاطب ندارد و برو رمان‌های عشقی بنویس که مخاطب دارد و کتاب دفاع مقدس به درد خاک خوردن در انبار می‌خورد.

با به پا کردن سه کفش آهنی توانستم مجوز نشر بگیرم

وی ادامه داد:  کتاب‌ “خاک‌های نرم کوشک” یک هفته‌ای بود که چاپ شده بود که یکی از سخنرانان در حرم امام رضا (ع)‌ آن را روی منبر معرفی کرد و بعد از آن مردم دنبال کتاب آمدند و در کمتر از سه ماه چاپ اول این کتاب که ۵ هزار نسخه بود تمام شد. بعد از آن چاپ دوم این کتاب را نیز با یک مصیبتی توانستیم بعد از دو سال چاپ کنیم که این چاپ نیز به سرعت تمام شد و برای چاپ سوم بود که به فکر راه‌اندازی انتشارات افتادم و با به پا کردن سه کفش آهنی توانستم مجوز نشر بگیرم.

واکنش آیت‌الله خزعلی بعد از خواندن «خاک‌های نرم کوشک»

عاکف گفت: ما خودمان برای فعالیت خود برنامه‌ای تعریف کردیم به گونه‌ای که انگار هیچ کس در این دنیا وجود ندارد و باید خودمان به فکر کارمان باشیم که در مقدمه کتاب «خاک‌های نرم کوشک» نیز به عدم حمایت دستگاه‌های مرتبط اشاره کرده‌ام، حتی بعد از انتشار کتاب در آن سال‌ها مرحوم آیت‌الله خزعلی که کتاب را خوانده بود و از آن خوشش آمده بود با من تماس گرفت و گریه کرد و پرسید که این‌ها که به تو کمک نکرده‌اند چه کسانی هستند؟ در آن سال‌ها هیچکس حاضر نبود کمکی به من کند تا این کتاب را چاپ کنم اما بعد از اقبال مردمی خود مخاطبان با من تماس می‌گرفتند و می‌خواستند به ما کمک کنند که ما آنها را نپذیرفتیم؛ اگر سندی بود که مجموعه‌های انقلابی به ما کمک کرده‌اند حاضریم تمام کارمان را بدهیم.

وی با بیان اینکه من برای برخی کتاب‌ها جاهایی رفته‌ام که از طریق سیستم رسمی امکانپذیر نبود، افزود: برای مثال برای نگارش کتاب شهید ناصری چند سفر به افغانستان رفتم و کتابی نوشتم ولی بعد از آن برخی به خاطر آن کتاب برای من حکم جلب گرفتند

ما از زمره السابقون جریان خاطره دفاع مقدس هستیم

این ناشر ادامه داد: در سیستم ارشاد هر تجدید چاپ یک عنوان کتاب تلقی می‌شود یعنی الان که ۲۰۱ چاپ از کتاب «خاک‌های نرم کوشک» منتشر شده آن را ۲۰۱ عنوان کتاب به حساب می‌آوریم اما در مجموع ۵۰ عنوان کتاب منتشر کرده‌ایم، ‌در ابتدا خودم کتاب‌ها را معرفی می‌کردم تا به فروش برسد اما کم‌کم با گسترش کار نیروی انسانی نیز اضافه کردیم اما در سال‌های اخیر مجبور شدیم تعدادی از نیروی انسانی خود را کاهش دهیم.

عاکف افزود: اگر برخی آقایان اجازه دهند ما از زمره السابقون جریان خاطره دفاع مقدس هستیم و این عرصه تنها وادی بود که برخی رانت‌خواران وارد آن نشده بودند و ای کاش رها می‌کردند تا اهل این کار به آن بپردازند. برخی کتب دفاع مقدس به صرف اینکه عکس یک شهید داشته باشد که خاطره نمی‌شود و با این روال غلط راه به جایی نمی‌برند و به نظر من باید در این عرصه نوآوری پدید آورد؛ ما تنها ناشری هستیم که به شیر نفت وصل نیستیم در حالی که مشغول فعالیت هستیم. تا کنون کسی از کتاب‌های ما مسابقه برگزار نکرده که اگر بخواهند خودمان موافقت نخواهیم کرد.

برای کارهای ما یک هزارم فوتبال ارزش قائل شوید

وی  ادامه داد: بارها گفته‌ام که برای کارهای ما یک هزارم فوتبال ارزش قائل شوید ولی ما شاهدیم که تلویزیون قدر کتاب را نمی‌داند. اگر ما در جامعه دارای مشکلات عدیده هستیم علت اصلی آن به کتاب بر می‌گردد یعنی اگر کتاب را از راهش در جامعه جا بیندازیم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد البته تاکید می‌کنم که از راهش نه از طریق رانت و روش غلط؛ در برنامه‌‌های تلویزیونی نیز اگر کتاب معرفی می‌شود معطوف به رمان‌های خارجی است که فرهنگ‌های غربی را باب می‌کند و کتاب‌های ارزشمند جایی در تلویزیون ندارند و سوال این است که واقعاً کتاب به اندازه فوتبال ارزش ندارد؟

«خاک‌های نرم کوشک» را بدون هماهنگی ترجمه کردند

عاکف با اشاره به مسئله ترجمه کتاب هایش گفت: کتاب‌های ما علاوه بر «خاک‌های نرم کوشک» به زبان‌های دیگر ترجمه می‌شود که برخی بدون هماهنگی با ما ترجمه شده است حتی یک نقدی به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مورد ترجمه کتاب‌ها داشتم که در نمایشگاه کتاب رئیس این سازمان آمد و گفت من پیگیری می‌کنم که من به دوستان گفتم اگر پیگیری کرد من گردنم را می‌دهم که هنوز هیچ خبری نشده است؛ اوضاع کتاب به حدی بد است که با تمام تلاش‌های ما که توانسته بودیم تیراژ کتاب را به ۵ یا ۱۰ هزار نسخه برسانیم امروز دوباره به هزار نسخه رسیده است.

تصاویری که از جنگ سوریه نشان داده می‌شود کمتر با واقعیت منطبق است

مدیر انتشارات ملک اعظم با اشاره به کتاب هایی که در خصوص سوریه در حال نگارش دارد،  گفت: در بحث سوریه با توجه به آرمان‌های انقلاب ورود کردیم و باید یادآوری کنیم بلایی که بر سر مردم این کشور می‌رود بی‌نظیری است و در تاریخ معاصر نمونه آن را نداشتیم و ما به سختی در حال آماده‌سازی این کتاب‌ها هستیم. ما در این کتاب‌ها یک رویکرد مذهبی و اعتقادی داریم و این حساسیت ما از دغدغه رهبری نشأت گرفته است و از هیچ برای این  کارها سفارشی نداریم؛  معنویتی که در فعالیت‌های مبارزان سوری وجود دارد از معنویت بچه‌های دفاع مقدس کمتر نیست در حالی که برخی از این دستگاه‌های نظامی حاضر نیستند نویسندگان را با خود ببرند تا آن لحظات را پوشش دهند. حتی یک مرتبه ابراز داشتند که ما خود کارگزار فرهنگی داریم در حالی که ۳۰ سال از این کارگزارها چیزی در نیامده است. این در حالی است که جریان تکفیری در حال فعالیت است و ما دل خود را به کارهای باطل خوش کرده‌ایم که چند سریال و مستند از رسانه‌مان پخش شود در حالی که تصاویری که از جنگ سوریه نشان داده می‌شود کمتر با واقعیت منطبق است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − = 17