نگاهی به مجموعه شعر «نا حماسه»

«ما» آن چیزی است که در مجموعه شعر «ناحماسه» چشمگیر است. پیمان طالبی از شعرای جوان هم روزگار ما در نمایشگاه کتاب تهران با مجموعه شعر «ناحماسه» آمد و پیشنهادی متفاوت به مخاطبان شعر فارسی ارائه کرد.

سخنی که طالبی در اغلب اشعار این مجموعه می‌گوید سخن از جمع است و کمتر به من شخصی شاعر پرداخته البته این مطلق نبوده ولی در قیاس با بسیاری از شاعران جوان که بیشتر حدیث نفس می‌کنند او از مسائلی سخن گفته که به جمع باز می‌گردد.

لبخند به خون ما نمی‌سازد، مَردیم که از قبیل دردیم

بر رنج‌دیده‌مان بوده‌ست، لبخند همیشه وصله ناجور

با این همه ما بلند پروازیم، گر سحر کنند اهل اعجازیم

ما صاعقه‌ایم، گوش شیطان کر! ما بارقه‌ایم چشم شیطان کور!

در «نا حماسه» که اولین دفتر شعر طالبی است اشعاری می‌بینیم که دغدغه داشته و شاعر از شعرهای سطحی دوری کرده و سطح اشعار خود را پایین نیاورده و به موضوعات خیابانی تقلیل نداده است.

شعر گفتن برای شهید مصطفی احمدی روشن، شهید دانایی‌فر و پنج سرباز ربوده شده در مرز شرقی کشور و … نیز نشان از سطح دغدغه این شاعر دارد. همین که او به مسائل روز واکنش نشان می‌دهد مشخص است که او نسبت به مسائل اطرافش بی‌تفاوت نیست.

زبان شعری طالبی یک زبان فخیم و فاخر است که این را با مروری بر اشعارش می‌توان فهمید. «نا حماسه» مجموعه شعری متفاوت از نظر زبانی است به خصوص وقتی با این نکته که این مجموعه اول شاعر است روبرو می‌شویم به جایگاه این زبان پی می‌بریم.

مطرود ماضی بوده و در حال مانده

مردی که مرگی را به استقبال مانده

شاهین پیری کز بیابان‌گردی امروز

تنها بر او گردی به روی بال مانده

احساس من احساس سربازی‌ست تنها

که روز موعود است و با دجال مانده

نکته دیگری که در خوانش «ناحماسه» دستگیر خواننده می‌شود عمق دانش شاعر است. نحوه پرداختن به مضامین و موضوعات در این مجموعه شعر نشان می‌دهد که شاعر اهل مطالعه است. پانوشت‌هایی که در پایان اشعارش این نکته را بر خواننده عیان می‌کند.

هرچند هر مجموعه شعر، در نوع خود یک مجموعه شعر متفاوت است اما «نا حماسه» نیز در نوع خود تفاوت‌هایی دارد که همین آن را دلپذیر می‌کند. نوع زبان و بیان طالبی مه‌ترین وجه برجسته غزل‌های او است و خواننده شعر این نکته را در خواهد یافت.

مجموعه غزل «نا حماسه» اثر پیمان طالبی از سوی انتشارات «شهرستان ادب» در ۶۲ صفحه و با قیمت ۵ هزار تومان راهی بازار کتاب شده و در دسترس مخاطبان است.

منبع: farsnews.com

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

69 − = 63