هادی آرزم

هادى آرزم به سال 1327 در بندرانزلى دیده به جهان گشود، پدرش با نواختن ویولن آشنائى داشت و هر وقت كه پدر براى دل خود ساز مى‏نواخت وى به دقت به آن نواها گوش مى‏داد و لذت مى‏برد و كششى عمیق از همان زمان به موسیقى پیدا كرد ولى با همه علاقه و توجهى كه به موسیقى پیدا نمود، در آن زمان نتوانست به موسیقى به طور جدى روى آورد و آن را تعلیم بگیرد.
هادى آرزم پس از طى تحصیلات ابتدایى در شهرهاى بندرانزلى، رشت و فومن، تتحصیلات متوسطه را در دبیرستان الهى تهران به اتمام رسانید و چون در این مدت نزد پدر به طور سینه به سینه ویولن را مى‏نواخت و چیزهایى را آموخته بود،براى تحصیل و فراگیرى موسیقى روانه كلاس‏هاى شبانه هنرستان عالى موسیقى شد و نزد هنرمندان خوب و شایسته‏اى مثل ابراهیم روحى‏فر و هراج مانوكیان تعلیم گرفت. وى پیشرفت خود را بیشتر مدیون استاد ابراهیم روحى‏فر هنرمند برجسته «اركستر سمفونیك تهران» مى داند. او ویولن‏نوازى در سبك و سیاق موسیقى ایرانى را نیز از سال 1357 تا 1359 نزد مهندس همایون‏خرم استاد هنرستان موسیقى ملى فرا گرفت.
وى از سال 1349 همكار خود را با اركسترهاى ایرانى وزارت فرهنگ و هنر وقت آغاز و از سال 1350 به استخدام این وزارتخانه درآمد و اركسترهاى استادانى چون: فرهاد فخرالدینى، حسین دهلوى، مصطفى كسروى و با هنرمندانى مثل عباس خوشدل و عماد رام و… همكاى كرد. هادى آرزم از سال 1355 كمانچه را نزد خود به سبك استاد بهارى شروع و هم‏اكنون بیشتر با این ساز، دمساز و آن را در كمال هنرمندى مى‏نوازد. از سال 1359 در تالار رودكى همكارى خود را با «اركستر سمفونیك تهران» به رهبرى حشمت سنجرى آغاز و این همكارى تا سال 1363 ادامه داشت و در ضمن از سال 1358 تا سال 1362 سرپرست اركستر موسیقى سنتى بود و از مدت‏ها قبل عضو شوراى موسیقى تالار وحدت بود. هادى آرزم، از سال 1358 به طور جدى به كار آهنگسازى روى آورد و بیشتر فعالیت وكوشش خود را روى مسائل انقلاب صرف كرد و در حال حاضر هم نمونه كارهاى او بیشتر تم‏هاى نوحه خوانى ومایه‏هاى مذهبى است كه هارمونى گردیده است و چند قطعه بلند نیز با اركستر سنتى اجرا كرده كه روى اشعار شاعر بزرگ دوران صفوى مرحوم محتشم كاشانى «باز این چه شورش است»، «تبار نور» ساخته شده است. هادى آرزم، از سال 1355 ضمن كارهاى مشكل و متفاوتى كه در پیش داشت و به آنها مى‏رسید، همكارى خود را با اركستر استاد فرامرز پایور قطع نكرد. وى براى خوانندگانى نظیر: مهرداد كاظمى،اسفندیار قره‏باغى، محمد گلریز، قاسم رفعتى، على مداح و… آهنگ ساخت و در سال 1369 همراه با اركستر سنتى صبا و گروه مولانا، تحت قراردادهاى فرهنگى،هنرى بین ایران ویونان به آن كشور مسافرت نمود كه خوانندگان آن شهرام ناظرى، رضوى سرووستانى بودند. آرزم در حال حاضر بیشتر كارهاى خود را روى مناجات‏ها و دعاها با فرمى جدید متمركز كرده كه كارى نو مى باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 − = 30