«هنر جامع انقلاب» منتشر می شود

به گزارش صبح هنر، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در خصوص آخرین وضعیت کتاب هنر جامع انقلاب که در دست تالیف دارد گفت: در گذشته دو کتاب در مورد هنر انقلاب در بخش گرافیک و نقاشی منتشر کردم؛ در ادامه کتاب هنر جامع انقلاب را که کتاب مبسوط و مفصلی در حدود ۷۷۰ صفحه است راتالیف کردم  که این کتاب همه رشته های هنرهای تجسمی و آثار هنرمندان مختلفی را که در این عرصه کار کردند، در بر می گیرد.

گودرزی دیباج ادامه داد: این کتاب دارای چهار رویکرد نسبت به هنر انقلاب است؛ رویکرد اول  یک روند تاریخی را در بررسی آثار دنبال می کند و  رویکرد دوم نشانه شناسی آثار است، برخی آثار بالغ بر سی و پنج سال از عمر آنها  گذشته است  لذا به خوانش جدیدی نیاز دارند تا مخاطبین جدید بتوانند مولفه هایی را که در آثار طبق مقتضیات آن زمان به تصویر کشیده شده اند، ادراک کنند.

این هنرمند تصریح کرد:وقتی زمان زیادی از خلق اثری می گذرد باید عناصر و مولفه های هنری آن اثر در دوره جدید خوانش شود زیرا ممکن است برای مخاطبین معاصر قابل فهم نباشد لذا این آثار نیازمند ترجمه هستند. گودرزی دیباج به رویکرد دیگری که در این کتاب در نظر گرفته شده اشاره و اظهار کرد: در این کتاب در خصوص زیرساخت های فرهنگی نیز در پیش زمینه خلق آثار پرداخته شده است. وی افزود: معناشناسی مفهومی در هنر انقلاب رویکرد دیگری است که در این کتاب دنبال شده است که فراتر از بحث روایت گری است یعنی نه صرفا نشانه شناسی محض است و نه روایت گری. این مولف با بیان اینکه کتاب فصل مشترک تاریخ، نشانه شناسی، زیرساخت های فرهنگی اجتماعی و رویکردهای مفهومی است گفت:  علاوه بر این تقریبا آثارتمام هنرمندان هنرهای تجسمی که در ابتدای انقلاب و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی قبل از انقلاب با نگاهی همراه با انقلاب خلق شدند، در کتاب آمده است.

وی افزود:البته آثاری را که تنها بر اساس ذوق خلق ولی هنر محسوب نمی شدند در کتاب نیاورده ام. وی در پایان گفت: این کتاب برای هنرمندان مفید است زیرا بانک اطلاعاتی دقیقی از آثار هنرمندان در کشور نداریم؛ این کتاب ماحصل یک پژوهش ۱۴ ساله است که حوزه های مختلفی از جمله مجسمه سازی، نقاشی، خوشنویسی، گرافیک، خط نقاشی، پوسترهای مطبوعاتی، کاریکاتور  و …را در بر می گیرد و امیدوارم با همکاری انتشارات سوره مهر تا پایان سال به چاپ برسد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

87 − 86 =