دکتر کوشکی: فقط باید تسلیت گفت

 آنچه که در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر و در آستانه سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی شاهد بودیم یک فاجعه بود، فاجعه‌ای که شاید کم‌نظیر باشد، ۳۵ سال پیش در ۱۲ بهمن امام رسما اعلام کردند که ما با فحشا مخالفیم با سینما مخالف نیستیم و در افتتاحیه جشنواره سی و دوم وزارت ارشاد از برجسته‌ترین و بارزترین مصادیق فحشا در دربار پهلوی تقدیر کرد.

من سئوالم از آقای وزیر ارشاد این است که اگر «بهروز وثوقی» و «فردین» مجسمه‌های فحشا در سینمای پهلوی نبودند پس چه کسانی می‌توانند مصداق فحشا در سینمای پهلوی باشند؟ دوستان وزارت ارشاد خیلی دل‌شان می‌خواست که ادای دین به سینمای پهلوی کنند ولی جرات نکردند و این مسئولیت را به یکی از چهره‌های فاسد آن دوره یعنی «سعید راد» سپردند و واقع باید به مردم مسلمان ایران تسلیت گفت اینکه با پول بیت‌المال در آستانه سی‌وپنجمین انقلاب اسلامی از فاسدترین چهره‌های عصر پهلوی در سینما از آنها تجلیل شد آن هم با همت مسئولین ارشاد در این دوره.

من از آقای وزیر می‌پرسم چون ایشان در دوران مبارزات، خودشان مبارزاتی داشتند، آیا قرار بود آن مبارزات و دربه‌دری‌ها و خون دل خوردن‌ها و خون دادن‌ها قرار بود این‌ها اتفاق بیفتد که آقای جنتی وزیر بشود و آقای جنتی با پول بیت‌المال از «بهروز وثوقی» و «فردین» تجلیل کند، آیا ایشان زمانی که در سوریه مبارزه می‌کردند هدف‌شان این بود؟ اگر می‌خواستند از بهروز وثوقی تجلیل کنند زمان شاه اوج دوران بهروز وثوقی بود، آیا این حرکتی که در افتتاحیه افتاد اهانت به آن مبارزات نبود؟ من تعجب می‌کنم که آقای ایوبی می‌آید از سینمای ایرانی صحبت می‌کند و می‌گوید باید در سینما رویکرد ایرانی داشته باشیم آن وقت ترانه‌ای که دوستان ارشاد سفارش دادند برای افتتاحیه در مدح آلن دلون است و تام کروز و سینماگران آمریکایی! یعنی انقدر خود باختگی، مگر در اسکار کسی نام کارگردان ایرانی را می‌برد؟ خوب است دوستان ارشاد جرات کنند و مردانگی داشته باشند و بگویند در این عرصه و فضای کسر بودجه چند میلیون پول بیت المال را هدر دادند برای ساخت و مدح سینماگران آمریکایی، دیگر چه نیازی به این دورویی‌ها است، دوستان که ابراز ارادت به سینمای فاسد عصر پهلوی را نشان داند، دیگر چرا دم از سینمای ایرانی می‌زنند،‌ منظورشان از سینمای ایرانی چیست‌؟ فیلم گذشته که اسکار معرفی کردند؟

من تعجب نمیکنم اگر جشنواه امسال افتتاحیه‌اش با یاد بهروز وثوقی و تقدیر از فردین بوده دوستان زحمت بکشند منویات‌شان را علنی کنند، بعید هم نیست که اختتامیه‌اش تقدیر از فائقه آتشین باشد. چرا دوستان از سرنوشت مهاجرانی عبرت نمی‌گیرند، اگر می‌خواهند در کنار مهاجرانی  قرار بگیرند تکلیف‌شان را با ملت مشخص کنند، دهن کجی به این بزرگی آن هم در افتتاحیه فیلم فجر؟ بزرگداشت فاسدترین افراد عصر پهلوی، دوستان چه طور می‌خواهند ماله بکشند؟ اگر تمایل نداشتند این تقدیر برگزار شود کسی مثل سعید راد را در لیست مهمانان‌شان قرار نمی‌دانند، مگر قرار است سعید راد از کسی دیگری تقدیر کند؟

فقط نکته‌اش اینجا است که دوستان ارشاد شجاعت نداشتند که رسما خودشان تقدیر کنند و خواستند که او از هم صنف‌هایش تقدیر کند، فقط باید تسلیت گفت به مردم و امت حزب الله و کسانی که می‌خواهند ۳۵ سالگی انقلابی را جشن بگیرند که رهبرش گفت ما با فحشا مشکل داریم و وزارت ارشاد می‌آید فحشا را ترویج می‌کند تقدیر می‌کند و مورد تشویق قرار می‌دهد.

به گزارش صبح هنر

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

69 − 66 =