وقت آن رسیده بود به جریان شعر بی‌موضع پاسخ داده شود

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، علی محمد مودب در گفتگویی با بیان اینکه شعر ستون خیمه هنر انقلاب به شمار می رود، گفت: شعر هنر اصلی ایرانیان به شمار می رود و این شعر این نقش را در دوران انقلاب اسلامی نیز داشته است. در حقیقت شعر بهترین روایتگر تجربه معنوی انسان انقلابی شعر بوده و خواهد بود.

وی ادامه داد: در حوادث مختلف،موقعیت های گوناگون و به طور کلی درباره جهان، معانی و مفاهیمی که انقلاب اسلامی  به همراه خود آورده، به نظرم مهمترین بخش میراث مکتوب ما در این حوزه ها شعر انقلاب اسلامی است که از لحاظ کمی و کیفی نیز رشد خوبی را داشته است، البته باید سایر هنرها بیشتر از شعر استفاده کنند و رسانه نیز توجه جدی تر به این هنر داشته باشند.

رئیس موسسه شهرستان ادب با بیان اینکه عمده شاعر شاخص عصر انقلاب از همان اوایل انقلاب اسلامی تاکنون درباره مسائل و موضوعات مختلف موضع گرفته اند، اظهار داشت: البته جریانی نیز وجود دارد که به سمت شعر بی موضع حرکت می کند؛ شعری که کاری به حوادث نداشته و حرفی به کسی نمی زند و طبیعتا این نوع شعر هم به دلیل برخی جذابیت هایش مخاطب خوبی دارد.

مودب در همین زمینه افزود: متاسفانه این جریان شعری در سال های اخیر برجسته شده و امروز حتی برخی از افراد این جریان نظریه پردازی می کنند و به شعر انقلاب که دارای موضع گیری است، حمله کرده و به مقابله با واکنش سریع و صریح شعر می پردازند؛ از این رو وقت آن رسیده بود که به این جریان شعر جوابی داده شود که خداروشکر بهترین جواب را از زبان رهبر حکیم انقلاب گرفتند.

وی با بیان اینکه شاعر اصولا در نسبت اش به زمانه اش تعریف می شود، تصریح کرد: درست است که این تنوع شعرها که چندان ارتباطی با زمانه شان نیز نداشته و سرگرم مهندسی الفاظ و مضامین هستند  دارای جذابیت بوده و به تعبیری وجود این جریان شعری نیز خوب است، ولی شعر پیش رو شعری است که با زمانه خود و با انسان زمان خودش درگیر شده و حرف و موضع ای برای آن داشته باشد.

رئیس موسسه شهرستان ادب گفت: شعری که دارای موضع است ممکن است در طول مسیر خود از نظر فنی افت هایی داشته باشد، ولی اگر عمر یک شاعر را بررسی کنیم متوجه می شویم شاعری که ۳۰ یا ۴۰ سال شعر گفته است، اگر نسبت جدی ای با حوادث واقعه زمان خود داشته باشد، شاعر زمانه و پیش رو خواهد بود. به عبارت دیگر شاعری که از میراث و از کیسه ادبیات کهن استفاده می کند و از مضامین گذشتگان خرج می کند، ممکن است اقبال خوبی داشته باشد، ولی به هر حال شاعر زمانه خودش نیست و در سیر تاریخ ادبیاتی جایگاه خودش در زمانه خودش درست تعریف نمی شود.

منبع: خبرگزاری نسیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 − 27 =