«پایی كه جا ماند» به پنجاه و دومین چاپ خود رسید

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، کتاب «پایی كه جا ماند» شامل 198 خاطره از سید ناصر حسینی‌پور است كه به خاطراتِ اسارتِ چندین‌ساله‌اش در اردوگاه‌های عراق می‌‌پردازد. نویسنده این كتاب در حالی به عنوان راهنمای گردان 18 شهدا، برای پشتیبانی از رزمندگان گردان قاسم ‌بن الحسن علیهما السلام راهی جزیزه مجنون شده بود كه در این عملیات از ناحیه پا زخمی و سپس به اسارت نیروهای بعثی درآمده بود.
وی در دوران اسارت، خاطرات روزانه‌اش را در تكه‌های كاغذ روزنامه و پاكت سیگار یادداشت كرده و هم‌زمان با آزادی٬ آن‌ها را در عصای خود جاسازی نموده و با خود به ایران آورده بود.

مقام معظم رهبری در تقریظی بر این كتاب این‌گونه نوشته‌اند:

تاكنون هیچ كتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده‌ام كه صحنه‌های اسارت مردان ما در چنگال نامردمان بعثی عراق را، آنچنان كه در این كتاب است، به تصویر كشیده باشد. این یك روایت استثنایی از حوادث تكان دهنده‌ای است كه از سویی صبر و پایداری و عظمت روحی جوانمردان ما را، و از سویی دیگر پستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و كلمه به كلمه در برابر چشم و دل خواننده می‌گذارد و او را مبهوت می‌كند. احساس خواننده از یك سو شگفتی و تحسین و احساس عزت است، و از سویی دیگر غم و خشم و نفرت. … درود و سلام به خانواده‌های مجاهد و مقاوم حسینی.

حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، در مراسم رونمایی از این كتاب با تاكید بر اینكه این كتاب به ما نشان می‌دهد كه آنچه امروز داریم چگونه به دستمان رسیده است، عنوان كرد: در این كتاب راوی پسر 16 ساله‌ای است كه پایش قطع و اسیر عراقی‌ها می‌شود و او به نقل خاطراتش با دقت تاریخی می‌پردازد. او می‌خواهد به ما بفهماند كه اگر امروز ما به اینجا رسیده‌ایم به خاطر رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های رزمندگان در جنگ است.

كتاب «پایی كه جا ماند» تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزة هنری است كه توسط انتشارات سوره مهر در 768 صفحه، قطع رقعی به چاپ پنجاه و دوم رسیده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1