پس از 17 سال، پایان بایکوت سینمایی شهدای سفارت/ آغاز اکران «مزار شریف» از 18 شهریور

صبح هنر |  اکران فیلم«مزار شریف» ساخته حسین برزیده از  18 شهریور در سراسر کشور آغاز می‌شود. این فیلم داستان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در کنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان است که به دنبال هجوم نیروهای طالبان منجر به شهادت ۱۰ تن از کارکنان کنسولگری ایران در روز هفدهم مرداد ۱۳۷۷ شد.

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب، اتفاقی که هفدهم مردادماه در کنسولگری ایران در مزار شریف افتاد، خیلی زودتر از این‌ها باید در حوزه‌های مختلف هنری ایران بازتاب پیدا می‌کرد. کشتار مظلومانه دیپلمات‌های ایران به دست نیروهای طالبان نماد زخم کهنه جمهوری اسلامی از گروه‌های تکفیری بود که حالا دوباره به معضل اصلی منطقه تبدیل‌شده‌اند.

«مزار شریف»، می تواند برای اولین بار بازتابی باشد از مظلومیت دیپلمات‌های جمهوری اسلامی، بر پرده سینما.

فاجعه‌ی مزار شریف اما برخلاف آنچه باید اتفاق می‌افتاد، به دلایل مختلف 17 سال در بایکوت کامل به سر برد، تا اینکه در جشنواره فجر گذشته بالاخره برای اولین بار از فیلمی رونمایی شد که به این موضوع مهم پرداخته بود و سعی کرده بود به هر صورت ممکن و با تمام اشکالات و نواقص، کشتار دیپلمات‌ها را بار دیگر در جامعه مطرح کند و برای اولین بار بازتابی باشد از مظلومیت دیپلمات‌های جمهوری اسلامی، بر پرده سینما.

منوچهر شهسواری، تهیه‌کننده فیلم «مزار شریف» درباره علت ساخت این فیلم در مراسم رونمایی از آن گفته بود: «یکی از دلایل ساخته‌شدن «مزار شریف» مقابله کردن با انقطاع تاریخی است. تاریخ را می‌شود یک‌سویه خواند، هرگاه تاریخ را مطابق سلایق خواندیم از آن هیچ بهره‌ای نبردیم. فیلم «مزار شریف» برای ما عهدی بود که باید ساخته می‌شد.»

سمیه حیدریان، فرزند شهید  حیدریان از شهدای سفارت، درباره این فیلم گفت: «بعد از 17 سال برای اولین بار کاری در مورد این شهدا در حال انجام است. 17 سال درباره شهدای دیپلمات غفلت شده بود و اتفاق فیلم «مزار شریف» بسیار بزرگ است و من عوامل فیلم بسیار تشکر می‌کنم.»

«مزار شریف» با شعار هیچ جنگی به نفع هیچ مردمی نیست در سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و علاوه بر استقبال منتقدان توانست سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن فیلم را برای بهزاد عبدی و دیپلم افتخار بهترین جلوه‌های ویژه بصری را برای امیررضا معتمدی به دست بیاورد.

فیلم «مزار شریف» جزو معدود فیلم‌های است که به موضوع  کمتر پرداخته‌شده امنیت ملی اشاره دارد. سایت فیلم نیز به نشانی mazarsharif.ir در دسترس است.

عوامل فیلم سینمایی مزار شریف عبارت‌اند از: بازیگران: حسین یاری، مهتاب کرامتی و مسعود رایگان، کارگردان و نویسنده فیلم‌نامه: حسن برزیده، تهیه‌کننده: منوچهر شاهسواری، بازنویسی فیلم‌نامه: مهدی شیرزاد، مدیر فیلم‌برداری: علیرضا زرین‌دست، مدیر هنری: مشکین مهرگان، موسیقی: بهزاد عبدی، طراح چهره‌پردازی: سعید ملکان، طراح جلوه‌های بصری: امیررضا معتمدی، مدیر روابط عمومی فیلم: علی زادمهر، پخش‌کننده: موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز، محصول حوزه هنری.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

94 − = 86