پوستر انقلاب فقط مشت و پرچم نیست

به گزارش صبح هنر، کارگاه تولید پوستر ایران جوان با موضوع افزایش جمعیت که توسط نهضت مردمی پوستر انقلاب و با همکاری مجموعه فرهنگی سرچشمه و قرارگاه فکری-فرهنگی ولی امر خراسان رضوی در تهران برگزار گردید، روز گذشته به کار خود پایان داد.

استاد مسعود نجابتی، استاد محمد رضا دوست محمدی، استاد حسین نیرومند، استاد حجت السلام زائری و حجت الاسلام آزادی از اساتید این کارگاه 3 روزه بودند.

پوستر انقلاب فقط مشت و پرچم نیست

سید محمد رضا میری دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب با اشاره به پیام امام راحل به هنرمندان، بر نقش هنر متعهد در نشان دادن نقاط مبهم و تاریک عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تأکید کرد و گفت: «بعضی گمان می کردند و می کنند چون این نهضت پسوند انقلاب را با خود دارد حوزه ی فعالیت های آن محدود خواهد بود. در صورتی که طبق پیام امام به هنرمندان نقش هنرمند فرای این چیزهاست و پوستر انقلابی به مشت و پرچم و خون ختم نمی شود. در این کارگاه پوسترهایی که مثلا در مذمّت پیشگیری از بارداری طراحی شده نیز پوستر انقلابی است. و رمز ایجاد چنین فضای باز و روزآمد، التزام نهضت پوستر انقلاب به دغدغه های روز رهبر معظّم انقلاب است.»

طراحان این کارگاه مطیع امر ولایتند

استاد مسعود نجابتی از اساتید مبرّز بین المللی که بخش عمده ی هدایت علمی نهضت را برعهده دارد درباره این کارگاه و پوسترهای اجتماعی می گوید:
«باید برای خلق پوسترهای اجتماعی قبلا از حضور کارشناسان مختلف بهره برد تا ایده در ذهن هنرمند به طور صحیح شکل بگیرد. آنگاه برای پرداخت پوستر، مشکل زیادی نخواهیم داشت.
پوستر اجتماعی باید با عموم مردم ارتباط برقرار کند. لذا ما از نمادهای نو اما غیر پیچیده استفاده می کنیم. محصولات این کارگاه برای همه مردم است حتی روستاهای دور دست. لذا در خلق آثار اصلا پیچیده گی رفتاری نداریم. حتی شاید این زبان تصویر برای اهالی سایر تمدن ها قابل فهم باشد.
البته فرهنگ ما دارای اقتضائاتی است و عرف و شرع هم برای طراحان در مقوله انتخاب نماد مهم است. البته خود این محدودیت باعث خلاقیت در انتخاب نماد خواهد شد.
در خصوص موضوع این کارگاه باید گفت طراحان این کارگاه مطیع امر ولایتند. همانطور که جنگ ما و پذیرش قطعنامه به امر ولی مورد اطاعت قرار گرفت، امروز این بچه ها احساس می کنند باید این دغدغه رهبری به مردم منتقل شود تا زمینه های اجرای آن فراهم گردد. می طلبد این پیام توسط هنرمندان و با زبان هنر مطرح شود و کارشناسان زوایای آن را جا بیاندازند. آنگاه هیچ کس حتی جریانات سیاسی انکار نخواهند کرد که ایران در یک بازه زمانی نه چندان دوری به خطر خواهد افتاد. شاید زمانه ای سیاست پیشگیری نیاز بوده. اما آن زمان گذشته و امروز برنامه خود را می طلبد. »

من در سی سال بعد انقلاب از این فعالیت ها خیلی کم دیده ام

 استاد محمد رضا دوست محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و از اساتید این کارگاه می گوید:
«این اولین آشنایی من با نهضت است و به واسطه استاد نجابتی برای انجام یک خدمت در این جمع حاضر شده ام.
جمع کردن بچه های متعهد و با استعداد و هنرمند که به مسائل جامعه خود حساسند کار مهمی است که در فضاهای هنری چنین موقعیتی کم دیده می شود. این بچه ها مثل یک رزمنده و بدون چشم داشت وارد میدان شده اند و من در سی سال بعد انقلاب از این فعالیت ها خیلی کم دیده ام.
چندی پیش کارهایی درباره این موضوع در تهران تولید و اکران شد که دارای آسیب هایی بود. ابتدای کارگاه ما هم به بررسی همین آسیب ها گذشت. تبلیغات یک حرکت چند جانبه است و باید از چند زاویه به یک موضوع نگاه کند. نه اینکه یک جمله با حجم وسیعی اکران شود. و این طرز حرف زدن کار را حکومتی می کند. مردم نیاز به امر و نهی ندارند. بلکه سوالاتی دارند که باید به آن ها پاسخ داده شود.
از طرفی در کنار این فرهنگ سازی، دولت باید زمینه ها و شرایط افزایش جمعیت را برای خانواده ها فراهم نماید.
البته بچه های این کارگاه به عنوان هنرمندان مردمی و از جانب مردم به خلق اثر خواهند پرداخت.
این فرهنگ غلط که ریشه در فرهنگ مصرف گرایی و عدم آشنایی ما با مبانی دینی و خیلی چیزهای دیگر دارد با یک کارگاه پوستر حل نخواهد شد امّا هر کس وظیفه دارد کار خودش را درست انجام دهد. ما امیدواریم کار این گروه که بر اساس تکلیف شروع شده تبدیل به یک موج شود و تاثیر گذار باشد. دولت هم باید به وظایف خودش عمل نماید.»

حاصل این کارگاه که با حضور 33 نفر از طراحان نهضت مردمی پوستر انقلاب از 7 شهر کشور برگزار گردید، 40 پوستر بود که به زودی از طریق سایت نهضت جهت استفاده عموم مردم ارائه خواهد شد.

در اختتامیه ی این کارگاه که در مجموعه فرهنگی سرچشمه، یادمان شهدای انقلاب اسلامی تهران برگزار شد، از چهار اثر برگزیده تقدیر به عمل آمد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − = 14