کارتونیست فلسطینی که رژیم صهیونیستی را عصبانی می‌کرد+تصویر

ناجی سلیم العلی

یوم النکبه (روز مصیبت) که همزمان با ۲۵ اردیبهشت و (۱۴ می) است، از نظر فلسطینی‌ها یادآور روزهای تلخ یعنی اشغال سرزمین‌شان و مصادره اراضی توسط صهیونیست‌ها و اولین موج آوارگی و اخراج بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از خانه و کاشانه‌شان است.

به مناسبت یادآوری چنین روزی، آثاری از کارتونیست فلسطینی به نام «ناجی سلیم العلی»‌ در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد؛ کاریکاتوریست معروف و شهید فلسطینی که شخصیت پسر بچه‌ای به نام «حنظله» از جمله ابتکارات هنری و امضای وی به شمار می‌رود.

 

شخصیت کارتونی حنظله در آثار ناجی سلیم العلی

 

وی به دلیل ساخت شخصیت «حنظله» به شدت مورد غضب رهبران رژیم صهیونیستی قرار گرفت و توسط سازمان موساد در شهر لندن و در مقابل دفتر روزنامه کویتی «القدس» در این شهر توسط چوخه ترور سازمان موساد ترور شد.

 

 

 

 

 

 

بر اساس این گزارش، ناجی سلیم العلی، در سال ۱۹۳۶ در روستای الشجره واقع در الجلیل شمالی در فلسطین متولد شد. وی تا پایان سال ۱۹۷۵ در روزنامه «السیاست» کویت کار کرد و در این سال‌ها شخصیت معروف حنظله را در طرح‌هایش وارد کرد و ریاست انجمن کاریکاتوریستهای عرب را نیز در سال ۱۹۷۹ به دست آورد.

«حنظله» پسربچه پابرهنه فلسطینی است که ایستاده و دست‌های خود را از پشت بر روی هم گذاشته که نظاره‌گر تمام جنایات صهیونیست‌ها و مظلومیت مردم فلسطین است و به صورت سمبلیک مقاومت فلسطینی‌ها را نشان می‌دهد.

نویسنده و کارتونیست فلسطینی که در بیش از ۴۰۰۰۰ کاریکاتور خود، رژیم‌های عربی و اسرائیلی را به سخره گرفته بود.

شخصیت «حنظله» که در جهان انگلیسی زبان به «هندلا» معروف است، در مشهورترین کاریکاتورهای «ناجی سلیم العلی» حضور دارد و هنوز این شخصیت کارتونی در بین مردم دنیا بسیار محبوب است.

قابل ذکر است، هنگامی که پس از کسب چندین جایزه بین‌المللی و انتخاب به عنوان رئیس کاریکاتوریست‌های اتحادیه عرب، از او سوال شد که چرا «حنظله» تا این حد در میان مردم محبوب است، گفت: این کاریکاتورها نشان دهنده شخصیت اوست که در سن ۱۰ سالگی فلسطین را ترک کرده و تاکنون نتوانسته است به فلسطین برگردد.

منبع: فارس

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 7 = 2