کتاب‌هایی که عده‌ای می‌گفتند مشتری ندارند، جریان نشر کشور را تغییر دادند

sore

صبح هنر | مدیرعامل انتشارات سوره مهر گفت: از حدود سالهای ۸۳ یا ۸۴ ورق برگشت و کتاب‌هایی که عده‌ای می‌گفتند مشتری ندارند و به درد کتابخانه‌ها می‌خورند، جریان نشر کشور را تغییر دادند.

محمد حمزه‌زاده مدیرعامل انتشارات سوره مهر در مراسم تجلیل از نویسنده «دختر شینا»: نمی‌توانم خوشحالی خود را پنهان کنم. به یاد می‌آورم روزهایی را که نزدیک به حدود ۲۵ سال پیش که نگاه به کتاب‌های حوزه تاریخ شفاهی، انقلاب و دفاع مقدس نگاه به محصولات بود که بیشتر به درد اسناد و کتابخانه‌ها می‌خورد و می‌گفتند چنین محصولاتی مشتری ندارد.

وی با اشاره به نامه یکی از مسئولین فرهنگی در سال ۸۰ به رهبر انقلاب گفت: در سال ۱۳۸۰ یکی از مسئولین فرهنگی کشور نامه‌ای خدمت رهبر انقلاب نوشت و با شهامت عنوان کرد که محصولات دینی و متعهد مشتری ندارد، البته حضرت آقا در یک دیدار حضوری در پاسخ به این نوشته فرمودند؛ شما کاری به مشتری نداشته باشید، این کارها مشتری خود را پیدا می‌کند. اما به فاصله کمی با توجه به بلوغ نویسندگان دفاع مقدس و تاریخ شفاهی شکل گرفتند و نسلی که سالهای پس از جنگ آمدند، به دنبال هویت خود بودند. رویه به شکلی شد که از حدود سالهای ۸۳ یا ۸۴ ورق برگشت و کتاب‌هایی که عده‌ای می‌گفتند مشتری ندارند و به درد کتابخانه‌ها می‌خورند، جریان نشر کشور را تغییر دادند.

حمزه‌زاده ضمن اشاره به فرمایش رهبر انقلاب در سال ۸۸ تأکید کرد: روند نشر به شکلی شد که سال ۱۳۸۸ رهبر انقلاب در دیدار با هنرمندان فرمودند؛ به من می‌گفتند این آثار مشتری ندارد، اما فلان فیلم و یا کتاب دا به چاپ هشتادم می‌رسد؛ هر جا محصولات و محتوا را با مردم مواجه کردیم و به موج مردم زدیم، آن موج محصول را بالا برد و به اعتلا رساند.

مدیر انتشارات سوره مهر تصریح کرد: سال ۸۰ کتاب«کنار رود خین» که حاوی یادداشت های روزانه یک مادر، اشرف السادات مساوات (سیستانی) است در فراق فرزند شهید خود روی کاغذ آورده  شده، این اثر در آن دوران کتاب مهجور بود. در یک حرکتی که برای کتاب پدید آمد، طی ۱۵ روز بالغ بر ۱۱ هزار نسخه فروخته شد. نهادها و سازمان‌ه ایی که مروج بودند دست به فروش زدند، از این رو کتاب دیده شد و الان نیز با توجه به تلاش‌های مجمع ناشران انقلاب و دفاع مقدس، حدود ۵۰ ناشر در این حوزه فعالیت می‌کنند. البته خبرگزاری فارس با دیدی بلنداین بار نیز وارد کار شده و می‌بینیم کتابی که به اطلاع مردم می‌رساند، چاپ‌های متعدد  و به تیراژ بالا می‌«سد.

وی تصریح کرد: زمانی حتی عنوان شد موجودی این کتاب کم شده و متقاضی فراوان است، که همه اینها ناشی از هنرمندی ناشر نیست، بلکه هنر خون شهدا و زحمات افرادی همچون آقای سرهنگی است، چرا که او و امثال او در سخته کردن محتوا تلاش داشتند و باعث شدند این کتابها دست به دست بگردد و پرفروش شود و امیدوارم کتاب به تیراژهای بالاتر برسد و مورد توجه قرار گیرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 3