گرافیتی بانوان مشهدی برای شهیدان بابانظر و کاوه +تصاویر

صبح هنر | بانوان گرافیست نهضت مردمی پوستر‎های انقلاب برای ادای احترام به شهدا در هفته دفاع مقدس، هنر گرافیتی را برگزیدند.

gerafiti-khaharan-2

اولین تجربه گرافیتی جمعی از بانوان

بار دیگر جمعی ازفعالان نهضت مردمی پوستر انقلاب دور هم جمع شدند تا با موضوع هفته دفاع مقدس کاری نو در عرصه هنر انقلاب اسلامی ارائه دهند. این بار بانوان انقلابی عرصه گرافیک با اجرای گرافیتی هایی از چهره شهدا و فراز هایی از وصیت نامه ایشان به استقبال هفته دفاع مقدس رفتند. شاید بتوان گفت این اولین بار است که به طور رسمی جمعی از بانوان گرافیست مشهدی با اجرای گرافیتی به این شیوه سعی در احیای این هنر فراموش شده دهه های شصت وهفتاد دارند.

gerafiti-khaharan-3 gerafiti-khaharan-1 gerafiti-khaharan-5

امان از فراموشی لاله ها

در این گرافیتی ها که سعی بر بومی بودن دارند از چهره شهیدان  «نظر نژاد» معروف به بابا نظر و «کاوه» که از شهدای شاخص استان خراسان هستند همراه با قسمت هایی از وصیت نامه هایشان استفاده شده است. «امان از فراموشی لاله ها» نام قسمتی دیگر از این پروژه است که قصد دارد به مخاطب این اثر، دوری از شهیدان و فاصله گرفتن زندگی صنعتی و شهری از قبور شهدا رایاد آور شود. گروه بانوان نهضت مردمی پوستر انقلاب که دغدغه هنر اسلامی و انقلابی با ضوابط آن را دارند سعی کردند کارشان را با انطباق بر اصول اسلامی انجام دهند لذا مراحل ایده پردازی طراحی و اجرای این حرکت را در کارگاه نهضت مردمی پوستر انقلاب انجام دادند کاری سخت و طاقت فرسا در فضای کارگاه و در انتها برای نصب این کار بر مکان هایی که مجوز آن را گرفته اند از همراهی دیگر اعضا استفاده کردند.

gerafiti-khaharan-6 gerafiti-khaharan-8 gerafiti-khaharan-9 gerafiti-khaharan-10 gerafiti-khaharan-11

آمادگی برای انتقال تجربه ای لذت بخش

این گروه گرافیتی متشکل از یک گروه ده نفره ی ایده پردازی طراحی و اجراست که هرکدام از طراحان پرکار عرصه گرافیک و فعالان عرصه فرهنگی به شمار می آیند. این بانوان گرافیست تجربه این کارگروهی را لذت بخش و پرشورتوصیف کرده و فاصله گرفتن از نرم افزارهای کامپیوتری همچنین انجام کارهای عملی این چنینی را لازم می دانند.این گروه قصد دارد تجربیات خود را در عرصه گرافیتی در اختیار علاقه مندان به این سبک قرار دهد.

gerafiti-khaharan-13 gerafiti-khaharan-12

نهضت مردمی پوسترهای انقلاب مدتی است احیا هنر گرافیتی را در برنامه اصلی خود قرار داده و سعی کرده پارامتر های مهم بومی گرایی، اخلاق محوری و فعالیت گروهی را در این پروژه در نظر داشته باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 − = 12