سهم یک شاعر 80 ساله چقدر است؟/ گلایه های جدی “مودب” و آمارهای امیدبخش “عرفان پور”

نشست خبری دوره اردوی شعر جوان انقلاب (آفتابگردان‌ها) صبح امروز در محل مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد.

مودب: یک شاعر شاخص 80 ساله چقدر از رسانه سهم دارد

علی‌محمد مؤدب شاعر و مدیرعامل شهرستان  ادب گفت: شعر همراه ما است از گهواره تا گور، شعر خلاصه تجربه‌ها، دانش‌ها، احساس‌ها و حتی رویاهای ماست و از این نظر غنی‌ترین مجموعه میراثی یک تمدن در ادوار مختلف به حساب می‌آید.

وی افزود: به خصوص در آیین ما یک کلام محور دین‌مان است و قرآن معجزه پیامبر ما شعر به تبع بسیار غنی و در فرهنگ ما شده است و ارزشها و معارف بالاتری دارد.

مؤدب در ادامه با ابراز تاسف از اینکه نگاه به شعر آنچنان که باید و شاید نیست گفت: نگاه‌ها به شعر بسیار دیمی است یعنی ما بسیار مشتاقیم برای شعر جشن خرمن بگیریم و جشنواره برگزار کنیم ولی برای آغاز شاعری فکری نمی‌کنیم ما باید به این فکر کنیم که صفر سالگی شعر کجاست و چطور می‌توان ورود استعدادهای برتر را به این حوزه تقویت کرد و جوان‌ها گرایش بیشتری داشته باشد.

وی در ادامه با انتقاد از توجه ناعادلانه رسانه‌ها به شعر و دیگر موضوعات خبری اظهار داشت: برای موضوعات سیاسی، دیدارهای ورزشی یا موضوعات شبه فرهنگی نشست‌های خبری جدی برگزار می‌شود و شبکه‌های مختلف ساعت‌ها درباره‌اش حرف می‌زند و طبیعی است که ورود استعدادها به آن حوزه‌ها تقویت شود اما اگر به مهمترین رویداد ادبی کشور که همان کتاب سال است توجه کنیم می‌بینیم که در رسانه‌ها نه تنها در حوزه شعر بلکه در دیگر حوزه‌ها نیز اسمی از شخصیت‌ها و چهره‌های برگزیده این رویداد مهم ادبی به میان نمی‌آید.

مدیر عامل مؤسسه شهرستان ادب گفت: جامعه ما موضوعی به نام جایزه کتاب سال را نمی‌شناسد، برنامه‌ای ساخته نمی‌شود که شاعر سال جمهوری اسلامی به مردم معرفی شود اما وقتی در این رشته ورزشی مسابقه‌ای برگزار می‌شود دوربین‌ به خانه او هم می‌رود ولی برنده کتاب سال را باید جستجو کرد تا شناخت و اسمی از این برنده‌ها حتی در صدا و سیما هم  آورده نمی‌شود پس چگونه می‌توان انتظار داشت که جوانهای ما به این حوزه گرایش پیدا کنند.

وی افزود: برای یک برنامه ورزشی ساعت‌ها به یک بازیکن خاص برنامه اختصاص داده می‌شود اما یک شاعر شاخص 80 ساله چقدر از رسانه و این توجه سهم دارد.

وی با اشاره به اینکه در ورودی زادگاه قیصر امین‌پور تابلویی نصب شده با این عنوان که به شهر شاعر بسیجی قیصر امین‌پور خوش آمدید از تکرار این پدیده برای دیگر شاعران سخن گفت و اظهار داشت: چرا این اتفاق درباره شاعران دیگر و بزرگان دیگر ما مثل استاد علی معلم نمی‌افتد مردم هر شهر افتخار می‌کند که شعر ایشان به دیگران معرفی شوند. ما اگر تمدنی شکوفا می‌خواهیم باید شعری شکوفا داشته باشیم و نمی‌توانیم با ضعیف عمل کردن در هنر اول خود تمدنی قوی بسازیم.

علی‌محمد مؤدب در ادامه با اشاره به اینکه پرداخت رسانه‌ها به شعر بیشتر به آسیب‌شناسی و مطالبه از آن محدود شده است اظهار داشت: این آسیب‌شناسی‌ها در جای خودش خوب است ولی بحث اولیه این است که شعر چیست و چه ملزوماتی دارد. مدیران فرهنگی ما بیشتر باید متوجه چیستی شعر باشند و توجه‌ها به جای بودجه‌محور بودن باید سیاست‌محور و برنامه‌محور باشند.

وی افزود: متأسفانه برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در کشور ما از بودجه شروع می‌شود و با بودجه تمام می‌شود در حالی که شعر همیشه وجود داشته است اینکه دولت نباید در شعر دخالت کند حرف رمانتیکی که اصلاً نیاز به جواب ما ندارد به هر حال توجه حکومت‌ها در دوره‌های مختلف به رشد ادبیات و هنر کمک بسیاری کرده است اما در حال حاضر این توجه‌ها بسیار بودجه‌محور است و به جای آن باید شعر و شاعران را بشناسند و برایش برنامه‌ریزی کنند، حل خیلی از مشکلات اصلاً نیاز به بودجه ندارد بلکه به نیاز به شناخت صحیح دارد مثل همان مورد نصب تابلو در ورودی شهر شاعران.

مؤدب در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا با اضافه کردن واژه انقلاب به دوره‌های ادبی خود شعر معاصر را به دو دسته تقسیم کرده‌ایم در حالی که همه جریان‌های ادبی پس از انقلاب به نوعی در حیطه شعر انقلاب هستند گفت: انقلاب اسلامی پدیده‌ای است که حتی به مخالفان خودش هم رنگ می‌دهد و بسیاری از مخالفان انقلاب هم در شعرشان تحت تأثیر اتفاقهای فرمی و زبانی شعر انقلاب هستند. برجسته کردن عنوان انقلاب اسلامی در دهه چهارم انقلاب تا تجدید عهدی بکنیم تا عهدی که پدران و برادرانمان با انقلاب کرده‌اند.

وی افزود: ما گمان می‌کردیم این عهد با مرور زمان رنگ غفلت به خود گرفته و ما خیلی عاشقانه و عامدانه این نام را به دوره خودمان اضافه کردیم و گرنه با هیچ کس دعوا نداریم و کسی را خارج از دایره نمی‌دانیم ممکن است دیگران را نقد کنیم ولی کسی را نفی نمی‌کنیم، کتاب‌های شهرستان ادب نشان می‌دهد که قائل به دایره‌های بسته نیستیم و کارهای بعدی‌مان منتقدانمان را شگفت‌زده خواهد کرد.

عرفان پور: برنامه‌هایی که به آموزش و پرورش شاعران جوان انقلاب بپردازد بسیار نایاب است 

در ادامه میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر شعر این مؤسسه گفت: در کشور برنامه‌هایی مثل جشنواره‌ها که چهره ادبی دارد بسیار داریم اما برنامه‌هایی که به آموزش و پرورش شاعران جوان انقلاب بپردازد بسیار نایاب است و دوره آموزشی شعر جوان انقلاب اکنون به مرحله‌ای نزدیک می‌شود که آن را می‌توانیم جدی‌ترین برنامه ادبی کشور در حوزه آموزش شاعران جوان بخوانیم.

 شاعر پاییز بهاریست که عاشق شده است، ادامه داد: این دوره هم اکنون در پایان دومین دور خود است که بعد از یک سال برنامه جدی و مستمر در اردوی مشهد این دوره را به پایان می‌بریم و پس از آن دور سوم آغاز خواهد شد و در دوره بعد باز هم 100 نفر عضو جدید در میان دانش‌آموزان و دانشجویان با استعداد پس از داوری‌ها انتخاب خواهد شد.

عرفان‌پور در تکمیل برنامه‌های دوره دوم اردوی شعر انقلاب گفت: مهمترین برنامه‌های ما برنامه نیم‌روز مشاوره و نقد ادبی هفتگی که شاعران برجسته کشور در روزهای مشخصی در مؤسسه حاضر می‌شدند و با اعضا چه به صورت تلفنی و چه به صورت حضوری ارتباط برقرار می‌کردند که در مجموع تقریباً 350 مورد مشاور و نقد ادبی صورت گرفت که جمع زمان مشاوره‌ها 680 ساعت بود و این برای شاعران شهرستانی که خیلی از این امکانات فاصله داشتند و حتی نمی‌توانستند با شاعران معمولی ارتباط بگیرند بسیار مغتنم بود.

مدیر دفتر شعر شهرستان ادب تعداد استادانی را که با این دوره همراهی کرده‌اند 26 نفر خواند و از مصطفی محدثی خراسانی، ناصر فیض، سعید بیابانکی، اسماعیل امینی، زهیر توکلی، علی داودی و محمد مرادی به عنوان شاعرانی یاد کرد که در این دوره به شاعران جوان آموزش می‌دادند و اکنون در نظرسنجی که در بین اعضای دوره انجام دادیم 82 درصد از مشاوره‌ها رضایت داشتند و 60 درصد عنوان کرده بودند که این برنامه در پیشرفت شعرشان مؤثر بوده است. همچنین ارائه سیر مطالعاتی در دو نوبت از دیگر برنامه‌های ما بود. جلسات هفتگی نقد و بررسی شعر هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها در طول سال گذشته برگزار شد. اردوهای چند روزه ادبی هم مهمترین برنامه‌های سالانه ما بود که یک بار در دماوند و در روزهای آتی در مشهد برگزار خواهد شد.

* برنامه های اردوی مشهد: از شعر خوانی قزوه و حدادیان تا سخنرانی جلیلی

عرفان‌پور برنامه‌های اردوی مشهد را که از 28 مرداد تا اول شهریور در مشهد مقدس برگزار می‌شود به شرح زیر اعلام کرد:

این برنامه شامل سخنرانی زکریا اخلاقی با موضوع شاعر و رسالت الهی، اسماعیل امینی با موضوع جریان‌شناسی شعر امروز، قربان ولئی با موضوع مخاطب مفروض و تعادل در شعر، سهیل توکلی با موضوع بایسته‌های شعر دینی، محمدعلی انصاری با موضوع شاعر از نگاه وحی، علی‌محمد مؤدب با موضوع سبک زندگی هنرمندانه و وحید جلیلی با موضوع فرهنگ در انقلاب اسلامی سخنرانی خواهند کرد.

از دیگر برنامه‌های این اردو چهار روزه کارگاه‌های نقد شعر با حضور ناصر فیض، سعید بیابانکی، مصطفی محدثی خراسانی، بیژن ارژن، علی داودی و محمدکاظم کاظمی 31 مرداد ماه است شب شعر آفتابگردان‌ها با حضور بسیاری از شاعران مطرح کشوری از جمله علیرضا قزوه، محمدحسین جعفریان، سعید حدادیان و شاعران بزرگ مشهد برگزار می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

63 − 54 =