گودینی: چهره‌های هنر انقلاب در زیر غبار پنهان شده‌اند

محمدعلی گودینی

محمدعلی گودینی گفت: باید شخصیت‌هایی همچون مرتضی سرهنگی را پیدا و از آن‌ها حمایت کنیم. بسیاری از این‌گونه شخصیت‌ها گمنام هستند و گویی در زیر گرد و غبار پنهان شده‌اند.

محمدعلی گودینی، نویسنده و منتقد ادبی، با انتقاد از عدم توجه مسئولان فرهنگی و هنری کشور به هنرمندان انقلاب، اظهار کرد: متاسفانه به این نتیجه رسیده‌ام که هر چه بیشتر برای انقلاب زحمت می‌کشیم و تلاش می‌کنیم، بیشتر ضربه می‌بینیم. کسانی هستند که در آثارشان به اخلاقیات و اصول اولیه انقلاب پایبند نیستند، اما بیشتر مورد توجه و حمایت قرار می‌گیرند.

وی همچنین گفت: در این چند روزه چند شخصیت درجه یک نظام را دیده‌ام که در مجامع عمومی بدون عمامه و لباس روحانیت ظاهر شده‌اند و یا از خود تصاویری بدون لباس روحانیت منتشر کرده‌اند. این تصاویر پیام دارد و گویی می‌خواهند به مخاطبانشان نشان دهند دلبستگی به لباس روحانیت ندارند و از این لباس خسته شده‌اند. سابقا روحانیون کارهایی همچون کشاورزی و حتی عملگی هم می‌کردند تا مخارج زندگی خود را تامین کنند و در هنگام انجام فعالیت‌هایشان حداقل قبایی بر دوش می انداختند تا نشان دهند از جامعه روحانیت هستند. در رابطه با هنر نیز، امروزه هنرمندانی که آثار سخیف می‌سازند از ارج و قرب بیشتری برخوردارند و شرایط متفاوت شده است.

نویسنده رمان «زنی با کفش‌های مردانه» خاطرنشان کرد: البته باید به این نکته اشاره کنم که مرتضی سرهنگی، که در سال گذشته به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی از سوی حوزه هنری انتخاب شد، به واقع شایسته این مقام بود؛ چرا که سال‌ها در حوزه تاریخ و ادبیات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تلاش کرده است. باید این گونه افراد را پیدا کنیم و از آن‌ها حمایت کنیم. بسیاری از این گونه شخصیت‌ها گمنام هستند و گویی در زیر گرد و غبار پنهان شده‌اند.

این نویسنده با بیان اینکه در چند ماه اخیر چند بازیگر و خواننده کشورمان به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، عنوان کرد: این‌ها به قیمت قربانی شدن مجاهدان دوران انقلاب اسلامی، به بیرون از مرزها رفته‌اند و از مزایای مخالفت با نظام جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند. ما متاسفانه قربانی انقلاب اسلامی شده‌ایم و جایی تحویلمان نمی گیرند. هرچند همچنان به کار خود ادامه می‌دهیم. هر وقت جلسه نقد کتاب باشد به حوزه هنری می آیم و حتی گاهی با آنکه مریض احوال بوده‌ام در جلسات ادبی حوزه هنری شرکت کرده‌ام. معتقدم حوزه هنری جایگاه خوبی برای جذب و گردهمایی هنرمندان انقلابی است.

 مراسم هفته هنر انقلاب اسلامی از ۲۰ تا ۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ با معرفی چهره سال هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

84 − = 77