۱۷۵ اقیانوس ؛ سند وفاداری شاعران به شهیدان

پس از رونمایی از مجموعه شعر « ۱۷۵ اقیانوس » به همت میلاد عرفانپور برای غواصان شهید، این شاعر یادداشتی در ارتباط با این کتاب و شعر فارسی نوشته که در «صبح هنر» منتشر می‌شود:

۱۷۵ اقیانوس

«شعر فارسی از دیرباز نسبت به مردم و محیط پیرامون حساس بوده است. در شعر این سرزمین بسیاری از حماسه‌ها، سوگ‌ها و نقاط عطف تاریخی به ثبت رسیده است.

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی شعر بیش از پیش تعهد نسبت به آرمان‌های مردم را پیش گرفت. در دوران دفاع مقدس، شعر پا به پای حماسه به صف دشمنان تاخت و حماسی‌ترین و عاطفی‌ترین لحظات یک ملت مظلوم و مقاوم را به ثبت رساند.

پس از آن دوران هم فضای پایداری در جامعه تداوم یافت و تشیع گاهگاه پیکر شهیدان نبض حماسه را در شعر زنده نگاه داشت.

انتشار خبر تفحص 270 شهید از جمله 175 شهید غواص، آغاز سال 1394 را با حماسه و شور عاشورایی پیوند زد تا بار دیگر پرچم مظلومیت و غیرت مردان این سرزمین در جهان برافراشته شود و عطری از یوسف‌های خمینی(ره) به مادران و پدران چشم انتظار برسد.

از ابتدای انتشار این خبر خوش تا  تشییع تاریخی این شهدا و پس از آن، در کنار فعالیت‌های سایر هنرمندان، موج گسترده‌ای از شاعران به سرودن درباره این شهدا بخصوص 175 شهید غواص که در عملیات کربلای چهار، اسیر و با دست بسته «زنده به نور» شده بودند، پرداختند.

صدها شعر در این جریان سروده شد که از میان آنها تعدادی که از لحاظ کیفی بهتر به نظر آمدند را جمع آوری کردیم تا این پویش مقدس شعری، به عنوان سند وفاداری شاعران به شهیدان اسلام و راه ناتمام آنان به ثبت برسد. در این شعرها از زوایای متنوع به این واقعه نگریسته شده و با لحن‌ها و قالب‌های گونه‌گون شعرها به استقبال این شهدا رفته‌اند.»

معرفی کتاب « ۱۷۵ اقیانوس »

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، کتاب مجموعه شعر « ۱۷۵ اقیانوس » توسط میلاد عرفان پور گردآوری و با همکاری سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، موسسه فرهنگی شهرستان ادب و انتشارات صریر منتشر شده است.

این کتاب شامل شعرهای ۶۰ شاعر کشور درباره شهدای غواص است و در این کتاب، شعر افرادی نظیر: علیرضا قزوه، سعید حدادیان، حامد عسکری، نفیسه سادات موسوی و جمعی دیگر از شاعران شناخته شده و جوان و گمنام آمده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

81 − 73 =