۹ شهید هنرمند در عرصه هنرهای تجسمی معرفی شدند

shohada

نشست خبری کنگره ۸۸۲ شهید هنرهای تجسمی با عنوان “مشق شیدایی” با حضور مدر خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 نشست خبری کنگره ۸۸۲ شهید هنرهای تجسمی با عنوان «مشق شیدایی» یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ با حضور «مجید رجبی معمار» مشاور فرهنگی و هنری شهردار تهران و مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

مجید رجبی معمار در ابتدای صحبت‌های خود برگزاری کنگره هنرمندان شهید در کشور را یک اقدام بزرگ، ارزشمند و شریف دانست و گفت: برگزاری کنگره هنرمندان شهید برای نخستین بار به استان قم بر می‌گردد که در ابتدای امر با سختی‌ها و مشکلاتی همراه بود اما به تدریج و به دلیل اهمیت این موضوع و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و جلوگیری از فراموشی فداکاری‌ها و رشادت‌های جانانه آن‌ها، این حرکت به تدریج در تمامی کشور به صورت گسترده با حمایت نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف بسط پیدا کرد؛ به طوری که استان به استان، شهر به شهر، منطقه به منطقه و مسجد به مسجد مراسم بزرگداشت مقام والای شهدا برگزار می‌شد، حتی شهدای پیش از انقلاب نیز شناسایی و آن‌ها نیز مورد تجلیل قرار گرفتند.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به حفظ یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: ما همواره وظیفه داریم از ۲۰۰ هزار شهید دوران دفاع مقدس، در دوران بعد از جنگ یاد کنیم، چون در بسیاری از دستگاه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌ها یاد و خاطره این شهدا و ارزش‌هایشان به‌دست فراموشی سپرده می‌شود.

مجید رجبی معمار در ادامه گفت: ما در هر یک از رشته‌های مختلف هنری، شهدای هنرمند داریم. از سوی دیگر جمع بزرگی از هنرمندان امروز کشور نیز در دوران جنگ به فعالیت در عرصه‌های مختلف هنری مشغول بودند. آن‌ها کسانی هستند که از آثارشان در دوران دفاع مقدس به‌عنوان بهترین یادگارهای زندگی هنری خود یاد می‌کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به تقسیم‌بندی شهدای هنرمند دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:  عده‌ای از این شهدا برای کار هنری در جبهه‌ها حضور پیدا کرده بودند، مثل عکاسان، تصویربرداران و گزارشگران رسانه‌ها. آن‌ها در خط مقدم دوشادوش رزمنده‌ها در سخت‌ترین لحظه‌ها حضور داشتند. حاصل این حضور چندین میلیون فریم عکس است. همچنین هنرمندان زیادی در رشته‌های مختلف تئا‌تر، نقاشی، خوشنویسی و جمع‌خوانی حضور داشتند که آثار فرهنگی و هنری زیادی را از آن‌ها در آن دوران شاهد بودیم. آثار این هنرمندان، بسیار شاخص بود که برخی از آن‌ها در‌‌ همان دوران جنگ به‌وجود آمدند، مثلا ما قبل از جنگ، کتبیه و پرچم‌های مذهبی و تابلونوشته به این صورت که در دوران جنگ وجود داشت، نداشتیم. پیشانی‌بندهای معروف آن دوره را نیز همین هنرمندان طراحی می‌کردند.

مشاور فرهنگی و هنری شهردار تهران در ادامه با اشاره به تلاش بسیج هنرمندان برای شناسایی شهدای هنرمند گفت: خوشبختانه از برکات ایجاد بسیج هنرمندان، شناسایی شهدای هنرمند بود و تا کنون ۲۱۰۰ شهید هنرمند شناسایی شده‌اند که از بین آن‌ها، ۸۸۲ شهید در حوزه هنرهای تجسمی فعالیت داشته‌اند. بخش بزرگی از این شهدا عکاسان بودند و بقیه آن‌ها را نقاشان، گرافیست‌ها، کاریکاتوریست‌ها، خوشنویسان و تعداد معدودی هم نگارگر و مجسمه‌ساز تشکیل می‌دادند. آ‌ن‌ها در کنار کار فرهنگی و هنری به عرصه رزم هم وارد شدند، مجاهد کردند و به شهادت رسیدند.

مجید رجبی معمار در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری بخش تجسمی کنگره هنرمندان شهید در خانه هنرمندان ایران با عنوان مشق شیدایی گفت: مجموعه خانه هنرمندان ایران وظیفه بزرگداشت ۸۸۲ شهید هنرمند تجسمی را برعهده گرفت که این مراسم ۲۹ دی‌ماه ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد. در این ایام حدود ۱۲۳ اثر از هنرمندان تجسمی دفاع مقدس روی دیوار نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران قرار خواهد گرفت. در این مراسم همچنین غلامحسین امیرخانی، محمد سریر و ابراهیم حقیقی سخنرانی خواهند کرد و دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز سخنران ویژه این مراسم خواهد بود.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران سپس به معرفی ۹ شهید هنرمند در عرصه تجسمی پرداخت و گفت: ‌ سعید جان‌بزرگی (عکاس)، داریوش گودرزی‌کیا (عکاس)، ‌ بغلامرضا نامدار محمدی (عکاس)، حمید پورجبار (عکاس)، امیر محمدیان (عکاس)، احمد اسماعیلی (نقاش)، سیدعلی محمودیان (خوشنویس)، مجید غلامی (نقاش) و ابوالفضل ماهرخ (خوشنویس) ۹ شهید هنرمندی هستند که در این مراسم از آن‌ها تجلیل می‌شود. هفت انجمن تخصصی خانه هنرمندان از جمله انجمن هنرمندان سفالگر، انجمن نقاشان، انجمن تصویرگران، انجمن خوشنویسان ایران، انجمن صنفی گرافیک و انجمن مجسمه‌سازان خانه هنرمندان را در این بزرگداشت همراهی می‌کنند.

مجید رجبی معمار با اشاره به هدف برگزاری کنگره شهدای هنرهای تجسمی با عنوان مشق شیدایی در خانه هنرمندان ایران گفت: هدف ما از برگزاری «مشق شیدایی» این است که به جامعه هنری و هنرمندان رشته‌های مختلف یادآوری کنیم که اگر امروز ایران امن‌ترین کشور منطقه غرب آسیاست و یک قدرت در منطقه به‌شمار می‌آید، به‌خاطر مجاهدت و ایثارگری همین شهداست و ما وظیفه صنفی و تخصصی خودمان می‌دانیم که با برپایی این‌گونه مراسم به آن‌ها اظهار ارادت کنیم. در نظر داریم سال آینده در مناسبتی از این هنرمندان نیز تجلیل کنیم. اکنون ۳۵ هنرمند عکاس و ۶۰ هنرمند در سایر رشته‌ها داریم که باید از آن‌ها تجلیل شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 1