جشن تقدیر از منتخبین سینمای فجر انقلاب

enghelab

مراسم اهدای پنجمین جایزه سینمایی «ققنوس» و تقدیر از برگزیدگان مجمع نوسیندگان و منتقدان سینمای انقلاب با عنوان “آینه” عصر امروز با حضور جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم محسن یزدی رئیس مرکز مستندسازی حوزه هنری و دبیر مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب طی سخنانی اظهار داشت: این مجمع امسال نخستین جشن خود را برای تجلیل از نویسندگان مطبوعاتی در حوزه سینمای انقلاب برگزار کرده و داوری فیلم ها با رای گیری از ۵۰ منتقد و نویسنده انجام گرفته است.

وی افزود: ما جمعی هستیم که آرزو داریم سالن های سینما مملو از مردم باشد و فیلم های خوب به نمایش درآید.

در ادامه جوایز این بخش از میان نامزدهای اعلام شده به نویسندگان و منتقدان زیر اهدا گردید:

جایزه بخش نقد به محمدرضا باقری برای نقد فیلم بادیگارد با عنوان تقابل کدخدا محوری یا خدامحوری از خبرگزاری نسیم.

جایزه بخش معرفی فیلم به رضا محرری برای فیلم ایستاده در غبار با عنوان قدرت فیلمسازی یک کارگردان و مخاطبانی میخکوب صندلی ها از خبرگزاری تسنیم.

جایزه بخش یادداشت به سجاد مهرگان برای نقد پوستر رسمی جشنواره سی و چهارم.

جایزه بخش گزارش به محمدرضا شهبازی برای گزارش لانگ شوت_تقاضا از روشنفکران؛ لااقل به فیلمسازهای چک و هلند رحم کنید! از سایت سوره سینما.

بر اساس این گزارش همچنین فیلم های برتر پنجمین جایزه آینه نیز به شرح زیر اعلام شد:

انیمیشن فهرست مقدس به کارگردانی محمد همدانی و تولید سازمان فرهنگی هنری اوج.

فیلم سینمایی بادیگارد به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و تهیه کنندگی احسان محمدحسنی.

سیانور به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیه کنندگی محمود رضوی.

ایستاده در غبار به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تولید سازمان فرهنگی اوج.

در این مراسم علاوه بر تجلیل از حبیب الله والی نژاد تهیه کننده با سابقه سینما به ویژه فیلم سینمایی ایستاده در غبار از بابک حمیدیان بازیگر فیلم بادیگارد و نیز هادی حجازی فر بازیگر نقش جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان در فیلم ایستاده در غبار تقدیر بعمل آمد.

این گزارش خاکیست در برنامه امشب، ابتدا پنجمین جایزه جشن سینمای انقلاب (ققنوس) به ابراهیم حاتمی کیا کارگردان فیلم بادیگارد رسید.

 وی پس از دریافت هدیه خود در سخنانی بیان داشت: حوزه هنری برای ما خانه حساب می شود و خاطرات زیادی داریم. جای خیلی ها خالی است و امیدوارم حال فرج الله سلحشور بهتر شود.

حاتمی کیا افزود: یک اتفاقی در حال رخ دادن در سینما است و این اتفاق در برنامه هفت افخمی هم وجود دارد. مساله ظرف و‌ مظروف در هنر خیلی مهم است و یک دهه ای است که سینما برای عده ای بت شده و‌ گوساله سامری شده و دیگر برایشان مهم نیست در این ظرف چه ریخته می شود. دغدغه من گفتن این حرف ها است.

این گزارش حاکیست در این مراسم همچنین از علی نصیریان بازیگر پیش کسوت سینما و تلوبزیون و تئاتر کشور برای بازی در فیلم شکارچی شنبه به کارگردانی پرویز شیخ طادی به عنوان یک اثر ماندگار در عرصه سینمای انقلاب و مقاومت تجلیل شد.

علی نصیریان هنگام تجلیل خود در سخنانی گفت: خیلی ممنونم که چنین جایزه ای را به من می دهید ولی این جوایز را باید به جوانان داد زیرا شور و انگیزه زیادی در آنها می بینم. جوانان ما در حال رشد هستند و آرزو می کنم کارهای درخشان خلق شود.

وی افزود: تجلیل از حاتمی کیا شایسته است و این نکته که درباره محتوا در سینما مطرح کرد خیلی مهم است. عده ای فکر می کردند من پول زیادی گرفتم‌که در فیلم شکارچی شنبه بازی کردم ولی اتفاقا زیر دستمزد همیشگی ام‌ گرفتم ولی این سناریو را و شخصیتی که پیشنهاد شده بود دوست داشتم. من به آن کار اعتقاد داشتم اگر دروغ بگویی و باور نداشته باشی زود لو می رود. هنر باید از درون بجوشد.

همچنین در این بخش از رسانه های برتر شامل خبرگزاری تسنیم، مهر و روزنامه جوان تجلیل به عمل آمد.

بهروز شعیبی نیز برای کارگردانی فیلم سیانور، دیگر جایزه ققنوس را از آن خود کرد.

بنا بر همین گزارش فیلم سینمایی جشن تولد به کارگردانی عباس لاجوردی و تهیه کنندگی مهدی فیوضی نیز از سوی پنجمین جایزه جشن سینمای انقلاب مورد تقدیر قرار گرفت.

دلبری به کارگردانی سیدجلال اشکذری دیگر فیلمی بود که جایزه ققنوس را به خود اختصاص داد.

همچنین کارگردانان انیمیشن فهرست مقدس و فیلم ایستاده در غبار هم موفق شدند در کنار تندیس آینه، جایزه ققنوس را نیز دریافت کند.

تجلیل از محمد کاسبی بازیگر سینما و سپس نمایش فیلم بادیگارد پایان بخش این مراسم بود.

متبع: سینما پرس

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

77 − 67 =