بخاطر پول و شهرت وارد موسیقی نشدم/ گفتگویی خواندنی با جوانترین خواننده موسیقی انقلاب

karimi

به بهانه آغاز سال جدید به سراغ یکی از جوان ترین خوانندگان موسیقی انقلاب، محمدقاسم کریمی رفتیم و با او گفتگو کردیم:

از روند کاری تان در سالی که گذشت بگویید؟

از ۲۰اردیبهشت که اولین اثرم منتشر شد تا به امروز مجموعا ۵ اثر منتشر کردم…الحمدلله کارها روز به روز بهتر شدن و خوشحالم که نتیجه ی تلاش های زیادم رو گرفتم.خدا میدونه خیلی خیلی بیشتر از توانم زحمت کشیدم در این یک سال و این تلاش ها هم فقط بخاطر رسالت بزرگ موسیقی ارزشی بوده و ادامه هم خواهد داشت.ثمره این تلاش ها در اثر آخرم قابل شنیدن است.

کار آخرتان، امن یجیب، این اثر چطور تولید شد؟

امن یجیب یک اتفاق بود…شعرش رو در صفحه ی اینستاگرام خانم موسوی خوندم و در گوشیم ذخیره کردم و اون لحظه اصلا فکر نمیکردم که بخوام این کار رو بخونم…با آقای رهبران خواستیم ساخت یه اثر جدید رو شروع کنیم که موضوعش متفاوت بود با مدافعان حرم، آقای رهبران از شعر اون کار ایراد گرفتن و من شعر خانم موسوی رو پیشنهاد دادم.از شعر بسیار لذت بردن و آهنگسازی کار رو شروع کردن.کار به حدی برام با ارزش بود که تمام لحظات ضبط این اثر با وضو وارد استودیو می شدم و امیدوارم این نذر به عمه جان زینب به خوبی ادا شده باشه و همسران شهدای مدافع حرم هم این هدیه بسیار ناچیز رو از ما بپذیرند.

می گویند سالی که نیکوست از بهارش پیداست.شما بهار۹۴رو با سراب آیین شروع کردین که خوب هم شنیده شد…ادامه ی سال هم نیکو بود؟

همونطور که گفتین سال رو با ساخت کار سراب آیین شروع کردم.همه چی خوب بود اما هرچی که آثار جدیدتری تولید میشد دلسردی من بیشتر میشد.
اوایل خیلی خوشحالم بودم که یه کار خوب بستم و دارم پخش میکنم اما اواخر دیگه هیچ حسی نداشتم چون یقین پیدا کرده بودم با پخش این اثر هم مث آثار قبل هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، با همه ی اینها،بدون هیچ درآمدی و بدون اینکه حتی یک ریال از موسسه و ارگانی پول بگیرم سعی کردم با نفرات اول موسیقی کشور کار کنم اون هم با بیشترین هزینه، ارزش قائل شدم برای کارم و مخاطبم و افتخار هم میکنم اما خیلی گله دارم.

در این مسیر حمایت ها از شما چطور بود؟

به خدا قسم من انتظار حمایت مالی ندارم، نباید اینارو بگم اما میگم چون دلم پره. هزینه ای که امسال برای ساخت آهنگام شد رو اگه جمع میکردم میتونستم یه پراید مدل هشتاد و هشت بخرم اونم دوگانه سوز، هیچ منتی هم نیست و راهمو انتخاب کردم و باید خرج کنم…اما این کارها چقدر شنیده شد؟ هیچی، ده تا از مسئولین قول پخش کار امن یجیب رو دادن، گفتن کار که آماده شد برامون بفرست تا پخش کنیم، آخه شما بگید پخش کردن دیگه هزینه میخواهد؟ کارو که فرستادیم براشون دیگه جواب پیامک مارو ندادند.آخه تا کی من باید پیچونده بشم.
خداشاهده کسی که عاشقانه میخونه باز دلش خوشه کاراش مخاطب عام داره و همه میشنون…دلش خوشه اگه ازش حمایت نمیشه از بقیه هم حمایتی نمیشه. ما من کارهام نه شنیده میشه، و میبینم افرادی که خیلی خیلی ضعیف تر هستن چسبیدن به بعضیا و چه حالی هم میکنند.
همه میگن بابا هنوز اول راهی، صبور باش.
خب آقاجان من با پنج تا کار امتحانمو پس دادم دیگه…بعدشم اول راه دست یکی رو نگیری، دیگه طرف برسه به آخرش چه نیازی به کمک داره.

با این اوصاف همچنان ارزشی خواهید خواند؟

تو زندگیم همیشه سعی کردم هرکاری که میکنم باعث دلگرمی رهبرم باشم…کاری رو انجام بدهم که اگه یه روزی خواستم گزارش کار بدهم به رهبرم، با افتخار این کارو انجام بدهم. برای این انقلاب و خون هایی که ریخته شد برای حفظش هرکسی هر کاری از بلده رو باید انجام بده.من هنرم موسیقیه،راهی که میتونم این هنر رو خرج کنم برای این انقلاب و با افتخار هم گزارش کار بدم به رهبرم همین موسیقی ارزشیه! من برای پول و شهرت و دنیام وارد این عرصه نشدم که با این اتفاقات بخوام میدون خالی کنم.

در صفحه ی مجازیتون اخیرا یک پست در رابطه با حمایت های نابجا مخاطبان ارزشی منتشر کردین.بیشتر توضیح میدید؟

موسیقی ارزشی همونطور که باید رسالت جبهه ی ارزشیش حفظ بشه، باید رسالت هنر موسیقیش هم حفظ بشه…متاسفانه به این امر در موسیقی ارزشی اهمیت داده نمی شود.کارهایی رو میشنویم که خواننده ی اثر اصلا برای گوش مخاطب ارزش قائل نمی شود و مشخصه خواننده یک جلسه هم در کلاسهای موسیقی شرکت نکرده و این برای موسیقی ارزشی یک ضعف بزرگه.این دست خواننده ها که کم هم نیستند زمانی به خودشون اجازه میدن آثار متعدد منتشر کنند که از حمایت مخاطب برخورد باشن.این حمایت ها باعث میشه توقع این خواننده ها بالا بره و همه انتظار حمایت از موسسات رو داشته باشن! از مخاطبان فهیم موسیقی ارزشی خواهش میکنم صرفا به اینکه یه شخص ارزشی میخونه نگاه نکنند و قدرت کار هم براشون مهم باشه.افراد زیادی تلاش کردن برای این راه تا موسیقی ارزشی دوباره سرپا بشه، لطفا با حمایت از آثار ضعیف و پوچ این عرصه رو ضعیف نکنیم…این حرفای بنده هم اصلا بدین معنی نیست که از موسیقی میفهمم و دچار آقاجونی زودرس شدم،من خاک پای همه ی ارزشیام و امیدوارم شاهد آثار قوی در این عرصه باشیم.

برنامتون برای سال۹۵؟

سال جدید اگه حمایت ها شامل حالمون بشه که پر رنگ ظاهر میشم با تولید آثار زیاد و قدرتمند اگر نه که سعی میکنم آثار کمتری منتشر کنم اما همراه با کلیپ تصویری.

حرف آخر

همه ی این سختی ها باعث میشه تلاشم بیشتر بشه و با قدرتی بیشتر ادامه بدم.سال نو همه ی ارزشیا هم مبارک و ان شاء الله سال خوبی برای انقلاب و انقلابی ها باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 5 = 5