قمپز روشنفکری علیه مخاطبان «محمد (ص)»

فیلم محمد رسول الله

اکران فیلم سینمایی «محمد رسول‌ا…(ص)» در شرایطی روز گذشته مجدد آغاز ‌شد که برخی سینماگران که آثارشان هم‌زمان با فیلم سینمایی «محمد رسول‌ا…(ص)» اکران شده است از همان ابتدا واکنش‌هایی نشان دادند که در نوع خود جالب توجه بود. کارگردان یکی از فیلم‌های روی پرده که اتفاقا میلیاردی هم شده، معتقد است که فیلم وی به‌دلیل هم‌زمانی و برخی امکانات که برای فیلم «محمد رسول‌ا…(ص)» در نظر گرفته شده متحمل ضرر شده است. او اعتقادش بر این است «محمد رسول‌ا…(ص)» کف فروش خود را از دست داده و ادامه اکرانش به فیلم‌های دیگر لطمه می‌زند.
در این بین ابتدا این سوال مطرح است که ادامه اکران فیلم «محمد رسول‌ا…(ص)» اگر کف فروش خود را از دست داده است، چگونه می‌تواند به سایر فیلم‌ها لطمه وارد کند؟! این در حالی است که اتفاقا این فیلم خاص، از یک فیلم‌نامه ضعیف و دستمالی‌شده بهره برده؛ موضوعی تکراری که بحث خیانت را دستمایه خود قرار داده است. نکته بعدی که کارگردان‌هایی از این دست باید در نظر داشته باشند این است که فیلم «محمد رسول‌ا…(ص)» مخاطبینی را به سینما کشاند که بسیاری‌شان سینمارو نیستند. به‌طور میانگین گفته می‌شود کل مخاطبین سینما در خوش‌بینانه‌ترین حالت دو میلیون نفرند که بیشترشان علاقه‌مند به حضور و ورود به این عرصه‌اند و تعداد کمی از این افراد سینما را برای خودش می‌روند که به یُمن ساخته‌شدن آثار روشنفکری، تلخ، سیاه‌نما، بی‌کیفیت و سخیف مخاطبان سینما یا پای تلویزیون نشسته‌اند که باز هم به یُمن برنامه‌ریزی و شناخت درست کارکنان رسانه ملی بخشی از این مخاطبین هم ماهواره‌ها را برای سرگرمی انتخاب کرده‌اند. کارگردان مورد اشاره در جایی دیگر عنوان کرده است: «نباید ضرر چنین پروداکشنی را سینمای ایران بدهد». چرا زمانی که کارگردان‌هایی که به‌دلیل نمایش فقر و سیاه‌نمایی در آن‌طرف مرزها برایشان فرش قرمز انداخته می‌شود و ضرر نگاه سخیفانه آن‌ها را نه تنها سینما بلکه ملت می‌دهند این دوستان دم نمی‌زنند؟! شاید برای اینکه می‌ترسند جبهه‌ای که روشنفکر نیست و قمپز روشنفکری از خود نشان می‌دهد آن‌ها را طرد و محکوم به بی‌سوادی کند؟!
البته باید دقت داشت فیلم سینمایی «محمد رسول‌ا…(ص)» مخاطبینی را به سینما کشاند که جزو پای ثابت سینماروها نبودند و حالا می‌توان امید داشت که تعداد مخاطبان سینما افزایش داشته باشد. این خود می‌تواند دستاورد دیگر این فیلم برای سینمای ایران باشد. مخاطبان فیلم سینمایی «محمد رسول‌ا…(ص)» سینمارو‌هایی که می‌شناسید، نیستند.

مطالب مرتبط:

نیاز ما به روایت قصصی/ نگاهی به فیلم محمد رسول ا…(ص‎)

حمایت ده چهره فرهنگی جهان عرب از فیلم «محمدرسول‌الله(ص)»

«محمد رسول‌الله»، فیلمی در تراز جهانی

واکنش اسرائیلی ها به فیلم «محمد رسول‌الله(ص)»

یک پاسخ

  1. قاسم گفت:

    من فیلم محمد را سینما دیدم به نظرم فیلم خوب و خوش ساختی بود. ارزش دیدن را داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 − 31 =